29 March, 2024
PočetnaSport i rekreacija osoba sa invaliditetomSRBIJA ODBRANILA TITULU ŠAMPIONA SVETA, DRAGANU RISTIĆU SREBRO

SRBIJA ODBRANILA TITULU ŠAMPIONA SVETA, DRAGANU RISTIĆU SREBRO

Reprezentacija Srbije u gađanju vazdušnom puškom iz ležećeg stava (kategorija SH2) odbranila je titulu ekipnog šampiona planete četvrtog dana Svetskog prvenstva u parastreljaštvu u Sidneju. Naša selekcija je u ovoj disciplini stigla do dve medalje, jer Dragan Ristić se okitio srebrnim odličjem u pojedinačnoj konkurenciji. Ekipa Srbije, u sastavu Dragan Ristić, Dejan Jokić, Zdravko Savanović, je zlato u timskom plasmanu osvojila sa 1.907,3 kruga, čime je postavila i novi svetski rekord. Za 0,9 krugova nadmašila je dosadašnji rekord Velike Britanije.

Srpski trio je tako nastavio dominaciju na svetskoj sceni trećom uzastopnom zlatnom medaljom na velikim takmičenjima. Ova ista ekipa je prošle godine osvojila titulu šampiona sveta u Čeongžuu (Južna Koreja), a potom i zlato na Evropskom prvenstvu u Beogradu. Najbolji rezultat u kvalifikacijama postigao je Dragan Ristić, pojedinačni prvak Evrope iz Beograda i šampion planete iz Čeongžua, i sa prvog mesta ušao u finale.

Među osam najboljih, kao petoplasirani u kvalifikacijama, ušao je i Dejan Jokić, dok je Zdravko Savanović zauzeo 17. mesto u konkurenciji 65 takmičara i takmičarki (u ovoj disciplini muškarci i žene se takmiče u jedinstvenoj kategoriji). Jokić je u finalu zauzeo osmo mesto, a Ristić je do poslednjeg hica bio u borbi za novo svetsko zlato. Na kraju završio je na srebrnoj poziciji, nije odbranio titulu, koju je osvojio Điseok Li (Južna Koreja), sa minimalnom prednošću od jednog desetog dela kruga ispred srpskog strelca! Treći je bio Italijan Andrea Liverani.

Srbija je do sada na Svetskom prvenstvu osvojila tri medalje, jer prvog dana Živko Papaz se okitio srebrom u gađanju malokalibarskim pištoljem na 25-metarskom strelištu (kategorija SH1). Danas je održano i takmičenje MK pištoljem na 50-metarskom strelištu, u kome je Srbija imala dvojicu predstavnika. Rastko Jokić je osvojio 13, a Živko Papaz 32. mesto.

Vazdušna puška ležeći stav, kategorija SH2, mešovita muško-ženska konkurencija: 1. Điseok Li (Južna Koreja) 255,4, 2. Dragan Ristić (Srbija) 255,3, 3. Andrea Liverani (Italija) 233,0… 8. Dejan Jokić 125,5. Kvalifikacije: 1. Ristić 638,2, 2. Majkl Džonson (Novi Zeland) 638,1, 3. Vasilij Kovalčuk (Ukrajina) 637,2… 5. Jokić 636,4…17. Zdravko Savanović 632,7… Ukupno 65 takmičara. Za finale 634,9. Ekipno: 1. Srbija (Ristić, Jokić, Savanović) 1.907,3 (svetski rekord), 2. Ukrajina 1.903,5, 3. Velika Britanija 1.902,8… Ukupno 11 ekipa.

MK pištolj, 50 metara kategorija SH1, mešovita konkurencija: 1. Oleksej Denisjuk (Ukrajina) 225,8, 2. Čao Jang (Kina) 224,4, 3. Maniš Narval (Indija) 201,7… Kvalifikacije: 1. Jang 552, 2. Zamanišurabi (Iran) 545, 3. Ksing Huang (Kina) 541…13. Rastko Jokić 526…32. Živko Papaz 509… Ukupno 48 takmičara. Za finale 532.