29 March, 2024
PočetnaKajak kanuSTRAHINJA STEFANOVIĆ SVETSKI VICEŠAMPION

STRAHINJA STEFANOVIĆ SVETSKI VICEŠAMPION

Strahinja Stefanović osvojio je prvu medalju za Srbiju na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu u kajaku i kanuu sprint. Stefanović je u finalu jednoseda na 200 metara u veoma uzbudljivoj trci u kojoj je o konačnom plasmanu morao da odluči foto finiš, osvojio SREBRNU medalju. Strahinja je kroz cilj prošao za 35.04 sekunde, samo 0.18 stotinki sporije od olimpijskog šampiona, Britanca Lijama Hita (34.86). Bronzana medalja pripala je Špancu Karlosu Garoteu koji je kroz cilj prošao za 35.12 sekundi.

O jačini trke najbolje govori podatak da su sva devetorica finalista kroz cilj prošla u razmaku manjim od jedne sekunde, a da je razlika među prvom četvoricom iznosila tačno pola sekunde. Osim što je osvajanjem srebrne medalje u Segedinu titulu viceprvaka sveta dodao i titulu šampiona Evrope za takmičare do 23 godine, Stefanović je izborio i prvu olimpijsku normu za srpski kajak.

Naša predstavnica u jednosedu na 200 metara, Milica Starović, finale u Segedinu završila je na sedmom mestu, pošto je kroz cilj prošla u vremenu 41.91 sekund. S obzirom da u K1-200 kvotu za Olimpijske igre na Svetskom prvenstvu u Segedinu obara prvih pet u finalu, Milica nije izborila normu u toj disciplini. Međutim, s obzirom da pravila podrazumevaju da se norme poništavaju ukoliko neko od takmičara izbori normu u nekoj drugoj disciplini i distanci, postoji mogućnost da će Starovićevoj pripasti norma u K1-200. Titula šampionke sveta u K1-200 očekivano je pripala Lisi Karington sa Novog Zelanda (39.39), srebro je osvojila Poljakinja Marta Valčikijevič (41.33), dok se bronzom okitila Ema Jorgensen (41.34).

Ervin Holpert i Marko Novaković zauzeli su 4. mesto u finalu dvoseda na 500 metara. Naša posada je kroz cilj prošla za 1 minut i 34.52 sekunde, a bronzana medalja izmakla im je za 0.02 sekunde, koliko je pre njih kroz cilj prošla posada Nemačke Markus Gros i Martin Hiler. Zlato je osvojila posada Belorusije Stanislau Danijeka i Dzmitri Natinčik (1:33.13), dok je srebro pripalo Pelaju Rozi i Pedru Vaskesu Jeninu iz Španije. (1:33.48)

Bojan Zdelar šampionat sveta u Segedinu završio je zauzimanjem 2. mesta u B finalu jednoseda na 1000 metara, pošto je trku izveslao za 3 minuta i 41.37 sekundi.

U poslepodnevnom programu pretposlednjeg dana Svetskog prvenstva u Segedinu veslane su polufinalne trke u disciplinama na 500 i 1000 metara. Boje Srbije branile su četiri posade. Milica Starović izborila je mesto u finalu jednoseda na 500 metara. Starovićeva je u svojoj kvalifkacionoj grupi ubedljivo trijumfovala pošto je stazu izveslala za 1 minut i 56.02 sekunde. Starovićeva će se za medalju i mesto na Olimpijskim igrama u Tokiju boriti u nedelju od 11 sati i 44 minuta.

Ženska posada četverca na 500 metara polufinalnu trku izveslala u vremenu 1 minut i 35.22 sekunde, što je bilo dovoljno za peto mesto. Plasman u borbu za medalje i olimpijske kvote izborile su po tri prvoplasirane ekipe u polufinalu. Nikolini Moldovan, Milici Starović, Kristini Bedeč i Mariji Dostanić, poslednjeg dana šampionata u Segedinu preostaje još borba u B finalu, koje je na programu od 10 sati i 44 minuta.

Muški četverac na 500 metara u svojoj polufinalnoj grupi zauzeo je šesto mesto, pošto je kroz cilj prošao u vremenu 1 minut i 22.06 sekundi. Stefan Vekić, Nebojša Grujić, Vladimir Torubarov i Marko Dragosavljević nisu uspeli da se izbore za prolaz u finale i šampionat će završiti u B finalu u nedelju od 10 sati i 38 minuta.

Olimpijski vicešampioni u dvosedu na 1000 metara, Marko Tomićević i Milenko Zorić nisu uspeli da se plasiraju u finale i da se bore za olimpijske norme za Tokio. Tomićević i Zorić su u svojoj polufinalnoj trci zauzeli 7. mesto pošto su stazu izveslali za 3 minuta i 30.80 sekundi. S obzirom da su mesto u finalu iz polufinala mogle da izbore po tri prvoplasirane posade iz polufinala, Tomićević i Zorić će šampionat u Segedinu završiti u C finalu u nedelju od 11 sati i 4 minuta.

Raspored trka naših predstavnika poslednjeg dana takmičenja

10:38 K4-500 B finale Stefan Vekić, Nebojša Grujić, Vladimir Torubarov, Marko Dragosavljević

10:44 K4-500 B finale Nikolina Moldovan, Milica Starović, Kristina Bedeč, Marija Dostanić

11:04 K2-1000 C finale Marko Tomićević, Milenko Zorić

11:44 K1-500 FINALE Milica Starović

15:50 K1-5000 FINALE Kristina Bedeč

16:25 K1-5000 FINALE Ervin Holpert