BOJAN ZDELAR ŠAMPION EVROPE

Last Updated: 14/07/2019AutorTags:

Bojan Zdelar novi je šampion Evrope u jednosedu na 1000 metara u konkurenciji takmičara do 23 godine! Zdelar je do zlatne medalje stigao ubedljivom vožnjom u finalu koje je izveslao za 3:28.015, što je najbrže vreme ikada izveslano u finalima Evropskih prvenstava. Iako u kajaku ne postoji standardni evropski i svetski rekod, beleže se najbrža vremena postignuta u finalima. Zdelar je u finalu u Račicama veslao 2 sekunde i 163 hiljadita dela brže od prethodnog najbržeg vremena koje je 2013. godine izveslao Miroslav Kirčev iz Bugarske.

„Osećaj je fenomenalan mada se utisci još nisu slegli. Ovo mi je peta evropska medalja. Par puta mi je za veoma malo izmaklo zlato, tako da sam veoma srećan što je konačno došlo i mojih pet minuta!„, rekao je Bojan posle dodele medalja.

Srebrnu medalju osvojio je Norvežanin Jon Vold (3:28.970), dok je bronza pripala Kornelu Bekeu iz Mađarske (3:28.970). Bojana Zdelara u nedelju od 10 sati i 25 minuta očekuje i finale u jednosedu na 500 metara.

Trećeg dana Evropskog prvenstva za juniore i mlađe seniore u Račicama u prepodnevnom programu veslana su finala na 1000 metara. Poslepodne su na programu polufinalne trke na 200 metara. Naš takmičar u jednosedu na 1000 metara u juniorskoj konkurenciji, Dimitrije Novaković, šampionat u Račicama završio je na 9. mestu u finalu, pošto je stazu izveslao za 3:46.381. Titula je pripala Magnusu Sibersenu iz Danske (3:36.108), srebro Britancu Filipu Majlsu (3:36.868), dok je bronzu osvojio domaći takmičar Tomaš Sobišek (3:37.273).

Posada juniorskog dvoseda na 1000 metara, Vuk Miletić i Nikola Perak, šampionat Evrope završila je na 9. mestu u  vremenu 3:32.254. Zlato je pripalo francuskoj posadi Pujod/Anri (3:15.816), srebro Mađarima Majoroš/Njigereš (3:17.418), a bronza posadi Ukrajine Zarubin/Petrov (3:17.841).

Posada muškog dvoseda na 1000 metara u konkureniji mlađih seniora, Anđelo Džombeta i Nikola Rasulić, zauzela je 7. mesto u finalu u Račicama u vremenu 3:16.119. Zlato su osvojili Belgijanci Sikens/Peters (3:08.428), srebro posada Slovačke Balaž/Botek (3:08.728), a bronzu čamac Belorusije Danieka/Litvinau (3:10.826).

U poslepodnevnom programu pretposlednjeg dana Evropskog prvenstva za juniore i mlađe seniore, naši takmičari izborili su još jedno finale. Najbolja juniorka Srbije u 2018. godini, Željana Petrović plasirala se u finale jednoseda na 200 metara. Petrovićeva je u polufinalu zauzela 3. mesto u vremenu 42.903, koje je bilo dovoljno za mesto u borbi za medalje. Finale jednoseda na 200 metara u konkurenciji juniorki, u kojoj je 2016. godine naša Biljana Relić izveslala najbrže vreme, veslaće se u nedelju od16 sati i 31 minut.

Naš predstavnik u K1-200 u juniorskoj konkurenciji, Mihailo Ristić, takmičenje u Račicama nastaviće u B finalu. Mihailo je u polufinalu trku izveslao za 37.430, čime je zauzeo petu poziciju. Mesto u A finalu izmaklo mu je za manje od pola sekunde, a poslednju trku na ovogodišnjem šampionatu Starog kontinenta veslaće u nedelju od 17 sati i 54 minuta.

Poslednjeg dana takmičenja na Prvenstvu Evrope u Račicama veslaće se finala u disciplinama na 500 i 200 metara. Srpski takmičari boriće se za medalje u 11 finala!

Raspored trka srpskih predstavnika poslednjeg dana takmičenja u Racicama

09:10 K1-500 JUN A finale Olivera Mihajlović

09:15 K1-500 JUN A finale Aleksandar Perović

10:20 K4-500 JUN A finale Jovana Mladenovic, Dunja Stanojev, Milica Popović, Anja Damjanov

10:25 K1-500 U23 A finale Bojan Zdelar

10:30 K1-500 U23 A finale Marija Dostanić

11:02 K4-500 JUN B finale Žarko Jakovljević, Branko Lagundžić, Vojin Rudović, Andrej Ninković

13:10 K2-500 U23 A finale Marija Dostanić, Biljana Relić

14:01 K2-500 JUN A finale Olivera Mihajlović, Anastazija Bajuk

14:06 K4-500 U23 A finale Stefan Vrdoljak, Andelo Džombeta, Nikola Rasulić, Mihailo Subotić

15:45 K1-200 U23 A finale Strahinja Stefanović

16:31 K1-200 JUN A finale Željana Petrović

16:41 K1-200 U23 A finale Biljana Relić

17:54 K1-200 JUN B finale Mihailo Ristić