ZVEZDI PRIPAO KOŠARKAŠKI “VEČITI DERBI”

Last Updated: 03/03/2019Autor

KOŠARKA

Druga derbi drama u samo dve nedelje! Posle poraza od Partizana u finalu Kupa Koraća u Nišu, Crvena zvezda se revanširala u meču 20. kola ABA lige (70:68) i ovom pobedom „pozvala“ večitog rivala da snime novu hit sezonu u polufinalnim plej-of okršajima. Osim u slučaju iznenađujućih poraza Budućnosti i Cedevite, crveno-beli će ostati na četvrtom mestu.

Eho izgubljene Žućkove „levice“ odzvanjao je u glavama crveno-belih, istovremeno umirujuće delovao na crno-bele. Počev od trenera Tomića, koji je u prvoj četvrtini konstantno ukazivao sudijama na disproporciju u broju ličnih grešaka, kompletan Zvezdin tim koprcao se u paučini nervoze ispletene porazom u Nišu. Izvan nje je ostao samo Odžo, deo viška stranaca u kupu, koji je svojom snagom smirivao nestabilan Zvezdin brod u prvom poluvremenu.

Partizan je u prvih 20 minuta bio miran koliko i protivnička publika, u kojoj već dugo nema ekstremnih navijača. Sa jednim peharom pospremljenim u klupske vitrine, crno-beli su bili potpuno staloženi i štreberski skoro svaki detalj iz uputstva trenera Trinkijerija. Marinković se kretnjama izvlačio iz Beronovog odbrambenog fokusa i pravovremene pasove skoro neosetno pretočio u 13 poena u prvom poluvremenu, u kojem su „gosti“ imali i „plus osam“.

Uspeli su u nastavku crveno-beli da reše misteriju Partizanovog „pik“ napada, koji im je u prvom delu cepao reket unutrašnjim kretnjama Nikole Jankovića i Lendejla. Odžo je samo nastavio tamo gde je stao, ramenima širine konstrukcije koša razgrtao centre crno-belih i uz malu pomoć Reglanda doneo svom timu „plus osam“ sredinom treće četvrtine.

Međutim, ni publika koja se u tim trenucima prisetila da je na derbiju, nije iskopala rupu dovoljno duboku da proguta Partizanovo samopouzdanje građeno dobrim igrama u prethodnom periodu i krunisano niškim peharom. Bez ikakvih naznaka panike, crno-beli su pre kraja treće deonice poništili vođstvo večitog rivala i nagovestili mogućnost druge derbi drame u samo dve nedelje.

U prethodnoj je tek oporavljeni Zvezdin kapiten Lazić odigrao samo četiri minuta, u ovoj, poklopljenoj sa njegovom 500. utakmicom u crveno-belom dresu, uticao je neuporedivo više na igru svog tima. Kao i Regland, koga je Tomić u finalu kupa zakucao za klupu tokom (ne)sporne završnice. Amerikanac se u završnici zario u protivničku odbranu za četiri poena prednosti, ali su Lendejl i Jaramaz vezanim trojkama sasekli preuranjenu pobedničku euforiju na tribinama.

Ovog puta je Regland bio tu i sa četiri uzastopna poena sačuvao mentalnu stabilnost ekipe. Trinkijeri je odlukom da faulira Zvezdinog plejmejkera deset sekundi pre kraja želeo napad za pobedu. Pejdž je promašio trojku, a Rivers potom zaokružio neprimetan debi u Zvezdi promašajima sa linije slobodnih bacanja, koji su omogućili Marinkoviću poslednju šansu za produžetak. Bek crno-belih je blokiran za najavu skoro izvesne serije večitih derbija u polufinalu plej-ofa. Ž

C. ZVEZDA: Regland 18 (5 as), Čović, Perperoglu 9, Davidovac, Lazić 10, Faje 5, Beron 12, Ristić, Simanić, Rivers, Cirbes, Odžo 16 (9 sk).

PARTIZAN: N. Janković 9, Pejdž 4, Si 2, Marinković 13, Jaramaz 12, Gegić, Veličković, Pecarski, Zagorac 5, Renfro 8, Lendejl 13, Gagić 2.