VELIKA NAGRADA NOVOG SADA GENERALNA PROBA ZA ČANGVON

Last Updated: 08/08/2018Autor

STRELJAŠTVO

Novi Sad će predstojeća četiri dana biti domaćin „malog Svetskog kupa“.  Od četvrtka do nedelje biće održan turnir „Velika nagrada Novog Sada“. Streljačka družina Novi Sad 1790 je miting prvi put organizovala povodom 2010, povodom proslave 220 godina postojanja. Tada su održana takmičenja malokalibarskim oružjem, a iz godine u godinu „Velika nagrada Novog Sada“ se razvijala. U program su uključene i discipline vazdušnom puškom i pištoljem. Turnir se nalazi i u kalendaru Svetske streljačke federacije. I po programu i po broju i kvalitetu takmičara „VN Novog Sada“ liči na turnir Svetskog kupa  Ove godine godine oboren je rekord po broju učesnika, prijavljeno je 215 strelaca iz 16 zemalja, sa više od 400 izlazaka na vatrenu liniju.

Učestvovaće veliki broj zvezda svetskog streljaštva, ali u prvom planu su srpski reprezentativci. Niko od njih neće izostati, svi će se isprobati na kvalitetnom takmičenju.

– Velika nagrada Novog Sada za naše reprezentativce treba da bude dobra generalna proba za Svetsko prvenstvo u Čangvonu, koje ih očekuje u septembru – kaže Dragan Marković, sportski direktor Streljačkog saveza Srbije.­- Na okupu će biti cela ekipa, stručni štab, spremili smo se da sve funkcioniše kao na Svetskom prvenstvu. Rezultati nisu u prvom planu, već što bolja priprema i provera mogućnosti. Turnir će posebno biti značajan  za naše strelce u miksevima, s obzirom da tokom sezone nemaju mnogo prilika da se takmiče u ovoj disciplini.

Marković, kao direktor Streljačke družine Novi Sad 1790, jedan je od najzaslužnijih što klub održava tradiciju organizovanja Velike nagrade i podiže je na viši nivo. Takmičenje poput ovog je veliki poduhvat.

– Ima dosta posla, ali smo se uhodali, već godinama priređujemo turnir – kaže Marković.

Najveću podršku SD Novi Sad 1790 u organizaciji su pružili Streljački savez Srbije i Grad Novi Sad.

Prvog dana, u četvrtak na programu su takmičenja vazdušnim pištoljem u obe pojedinačne konkurencije i nadmetanje mikseva vazdušnom puškom. Takmičenje počinje u osam ujutro, a finala su na programu od 16.30 do 19 časova.

Strelci će se u petak boriti za medalje u miksevima vazdušnim pištoljem i u nadmetanju vazdušnom puškom u pojedinačnoj konkurenciji (finala su od 17 do 19.30).

Za vikend se takmičenje sa strelišta za vazdušno oružje na novosadskom Sajmu „seli“ na malokalibarsko strelište. U subotu će se dame nadmetati MK sportskim pištoljem i u trostavu (3 puta 40 metaka), a muškarci MK puškom iz ležećeg stava. Poslednjeg dana, u nedelju biće održana takmičenja u trostavu za muškarce, MK puškom ležeći za žene i u dve discipline za muškarce -pištolj slobodnog izbora i pištolj središnjeg paljenja.

Sem medalja, za najuspešnije seniore i seniorke u olimpijskim disciplinama (vazdušno oružje, MK puška trostav i MK sportski pištolj) su predviđene i novčane nagrade: 300 evra za prvo, 200 za drugo i 100 za treće mesto.