STEVAN PLETIKOSIĆ ČETVRTI U TROSTAVU NA KRAJU SK U MINHENU

Last Updated: 23/05/2017Autor

STRELJAŠTVO

Stevan Pletikosić je osvojio četvrto mesto malokalibarskom puškom iz trostava (3 puta 40 metaka) poslednjeg dana drugog Svetskog kupa u sezoni, koji je danas završen u Minhenu. Malo je nedostajalo da Srbija ima i dvoje finalista petog dana, po tradiciji,  najkvalitetnijeg turnira SK u sezoni. Zorana Arunović je zauzela devetu poziciju vazdušnim pištoljem.

Pletikosić se 29. put u karijeri plasirao u finale turnira Svetskog kupa, ali nije uspeo da dođe i do devete medalje. Iskusni srpski 45-godišnji strelac je za sada poslednju, osmu medalju u Svetskom kupu osvojio lane u Rio de Žaneiru (bronza MK puška ležeći), a uz osam odličja sa sezonskih turnira ima i dva pobednička trofeja na finalu Svetskog kupa.

Takmičar kragujevačkog „Čika Mate“ je u finale ušao kao peti sa 1.177 krugova. Pobednik trostava na SK u Minhenu 2016. Milenko Sebić je zauzeo 21. poziciju, a Milutin Stefanović 36. mesto među 70 strelaca u kvalifikacijama ( u jučerašnjim eliminacijama startovalo je njih 98).

Vrlo dobro je Pletikosić otvorio finale. Posle uvodnih 15 metaka iz klečećeg stava nalazio se na trećem mestu. Usledilo je 15 hitaca ležećim stavom. Srpski reprezentativac je pokazao da je specijalista za ovaj stav (MK puškom ležeći je 1992. osvojio olimpijsku bronzu). Popeo se na drugo mesto, u tada još uvek izjednačenoj borbi.

U poslednjem, stojećem stavu, kada kreće ispadanje, nije uspeo da održi dobar ritam. Skliznuo je na petu poziciju. Međutim, na vreme je uspeo da prestigne  Ukrajinca Sergeja Kuliša i preotme mu  četvrto mesto. Ipak, vodeći trio je već znatno odmakao rivalima, pa je posle 43. hica finala naš reprezentativac ispao kao četvrtoplasirani.

Zlato je pripalo evropskom vicešampionu i bronzanom sa OI u Riju u trostavu, Francuzu Aleksisu Rejnou. Srebrom se okitio Rus Sergej Kamenski, olimpijski i svetski vicešampion i prvak Evrope u ovoj disciplini. Kamenski je sa 1.186 krugova u kvalifikacijama izjednačio svetski rekord osnovnog dela, koji je baš na SK u Minhenu 2014. postavio njegov zemljak Nazar Luginec. Kamenski je na olimpijskom strelištu u glavnom gradu Bavarske u pet dana postavio dva svetska rekorda i osvojio dve zlatne medalje. Prvog dana, pobeđujući vazdušnom puškom oborio je svetski rekord finala. Treća pozicija pripala je 20-godišnjem Kinezu Jukun Liju, koji je u Svetskom kupu debitovao u martu, osvajanjem srebra MK puškom iz ležećeg stava na turniru u Nju Delhiju.

Pletikosiću je zamalo „iskliznula“ medalja, a Zorani Arunović je finale vazdušnim pištoljem izmaklo „za dlaku“. Evropska prvakinja i svetska rekorderka finala ovim oružjem zauzela je deveto mesto, sa 384 kruga. Isti rezultat postigla je  i osmoplasirana Jumei Lin (Kina), vicšampionka Azije. Međutim, Arunovićeva je pogodila 8 „unutrašnjih centara“, Kineskinja tri više, plasirala se u finale i osvojila  bronzu. Trijumfovala je Grkinja Ani Korakaki, koja je proglašena za najboljeg ženskog strelca sveta 2016, zahvaljujući zlatu MK pištoljem i bronzanoj medalji vazdušnim oružjem na Olimpijskim igrama u Riju. Druga je bila iskusna Ukrajinka Olena Kostevič.

Bobana Veličković, koja je na Svetskom kupu u Minhenu lane osvojila zlato, je zauzela 31. poziciju, a Jasmina Milovanović 38. mesto u konkurenciji 101 takmičarke.

MK puška trostav (3 puta 40 metaka):  1. Aleksis Rejno (Francuska) 463,5, 2. Sergej Kamenski (Rusija) 460,9, 3. Jukun Liu (Kina) 446,9,  4. Stevan Pletikosić (Srbija) 435,8, 5. Sergej Kuliš (Ukrajina) 425,1, 6. Filip Nepejhal (Čečka) 415,0, 7. Maksimilijan Dalinger (Nemačka) 403,3, 8. Tomaš Bartnik (Poljska) 401,8. Kvalifikacije: 1. Kamenski  1.186 (izjednačen svetski rekord finala), 2. Liju  1.183, 3. Nepejhal 1.180…5. Pletikosić 1.177… 22. Milenko Sebić 1.171… 36. Milutin Stefanović 1.167… Za finale 1.176. Ukupno 70 strelaca. U eliminacijama učestvovalo 96 takmičara.

Vazdušni pištolj, žene: 1. Ana Korakaki (Grčka) 241,2, 2. Olena Kostevič (Ukrajina) 238,3, 3. Jumei Lin (Kina) 217,5, 4. Sonja Franke (Španija) 198,5, 5. Vitalina Bacaraškina (Rusija) 177,8… Kvalifikacije: 1. Kostevič 390, 2. Selin Gobervil (Španija) 389, 3. Bacaraškina 388… 9. Zorana Arunović 385 (8 unutrašnjih centara)… 31. Bobana Veličković 380…38. Jasmina Milovanović 379… Za finale 384 (11 centara). Ukupno 101 takmičarka.

Srpski strelci se sa najjačeg i najmasovnijeg Svetskog kupa u sezoni vraćaju sa jednom medaljom. U Minhenu se odličjem okitio Dimitrije Grgić, koji je osvojio bronzu MK pištoljem slobodnog izbora. Još nekoliko puta naši reprezentativci su bili vrlo blizu odličja. Upisali su čak osam plasmana među osam najboljih. Po dva puta u finalima su gađali Grgić (treći MK, osmi vazdušnim pištoljem) i Damir Mikec (četvrti MK , peti vazdušnim pištoljem). Stevan Pletikosić je bio četvrti iz trostava, a Zorana Arunović šesta MK pištoljem. Sedma mesta osvojili su junior Lazar Kovačević i Andrea Arsović ( oboje vazdušna puška). Arsovićeva je vazdušnom puškom u kvalifikacijama „ubila“ 420,8 krugova i izjednačila evropski rekord kvalifikacija Hrvatice Snježane Pejčić.