SRPSKIM JUNIORIMA ZLATO I SREBRO ZA KRAJ TURNIRA U NJITRI

Last Updated: 18/11/2018Autor

STRELJAŠTVO

Jednom zlatnom i jednom srebrnom medaljom srpski strelci su završili učešće na 24. turniru „Olimpijske nade“ u slovačkoj Njitri. Danas, drugog dana takmičenja, svi strelci su se nadmetali u apsolutnoj konkurenciji (juniorska i kadetska kategorija zajedno). Zlato za Srbiju je osvojila Aleksandra Havran. Bila je najbolja  u takmičenju devojaka puškom, u kome je Teodora Vukojević stigla do srebra. Naši takmičari su prvog dana osvojili 10 odličja, pa se sa ukupno 12 medalja vraćaju iz Slovačke, sa turnira, na kome su sem naših i domaćih, učestvovali i strelci iz Češke, Ukrajine, Švedske, Crne Gore, Mađarske, Rumunije i Bugarske.

Tri srpske takmičarke su stigle do finala juniorki puškom. Posle desete (od 24) serije poređale su se od prvog do trećeg mesta. Trku je u tom trenutku vodila Marija Kolarević, ispred Teodore Vukojević i Aleksandre Havran. Ubrzo je 14-godišnja pionirka Jedinstva iz Stare Pazove Aleksandra Havran, najmlađa finalistkinja, preuzela čelnu poziciju, koju nije ispuštala do kraja. Osvajanjem zlata uz sjajan rezultat (250,2 kruga) priredila jedno od najprijatnijih iznenađenja mitinga. Teodora Vukojević je većim delom finala bila na drugoj poziciji, na kraju joj je i pripalo srebro, dok je Marija Kolarević završila na šestom mestu.

U kvalifikacijama, u kojima je startovalo čak 87 devojaka, ubedljivo najbolji rezultat postigla je  Teodora Vukojević, članica „Čika Mate“ (625,4 kruga), Aleksandra Havran je u finale ušla sa drugog, a njena klupska drugarica iz Jedinstva iz Stare Pazove Marija Kolarević sa osmog mesta. Posle tri finalistkinje najuspešnija naša takmičarka bila je Kristina Lazarević, koja je juče osvojila zlato kod kadetkinja, na desetom mestu. Slede Lara Canić (11. mesto), Marija Zavišić (12), Ivana Marić (13)…

Ni finale juniora puškom nije proteklo bez srpskih strelaca, ali nisu uspeli da stignu do podijuma. Bogdan Jovanović („Čika Mata“), pobednik subotnjeg finala kadeta, je dugo bio u igri za  bronzu, ali je u izjednačenoj borbi sa Ukrajincem Kozijukom ostao bez odličja i zauzeo četvrto mesto. Aleksa Simović (Novi Beograd – Ušće) se plasirao na sedmu poziciju.

Ni danas se niko od srpskih strelaca pištoljem nije se plasirao u finale. Jelena Todorović („Aleksa Dejović“), koja je u subotu bila deveta među kadetkinjama, još jednom nije imala sreće. Danas, u apsolutnoj konkurenciji takođe je zauzela deveto mesto, dva kruga su je delila od osmog mesta.

Havranovoj specijalna nagrada

Sem zlatne medalje, Aleksandra Havran je osvojila i specijalnu nagradu „Memorijal Jozefa Kovača“, koja se dodeljuje strelcu sa najboljim finalnim rezultatom puškom turnira. Aleksandra je trijumfovala sa odličnih 250, 2 kruga. Nijedan od ukupno šest pobednika u finalima puškom nije bio precizniji od Havranove.

1. turnir Olimpijske nade 2018, drugi dan

Vazdušna puška

Juniorke i kadetkinje: 1. Aleksandra Havran 250,2, 2. Teodora Vukojević 247,9 (obe Srbija), 3. Vivijan Tar (Mađarska) 226,2… 6. Marija Kolarević 163,6…Kvalifikacije: 1. Vukojević 625,4, 2. Havran 624,4… 8. Kolarević 621,6… 10. Kristina Lazarević 621,1… 11.Lara Canić 621,0, 12. Marija Zavišić 620,4, 13. Ivana Marić 619,7… 17. Anja Knežević 619,0… 19. Milica Ristić 617,6…25. Anja Popović 615,9, 26. Tamara Đapić 615,7… 32. Lara Ković 614,8… 40. Tijana Posrkača 612,9… 45. Emilija Ponjavić 611,0, 46. Isidora Slavnić 610,9, 47. Mina Radojković 610,8… 50. Lora Martinov  610,2… Ukupno 87 takmičarki. Za finale 621,6.

Juniori i kadeti: 1.  Marton Klencer (Mađarska) 249,4, 2. Soma Hamerl (Mađarska) 247,2, 3. Kiril Kozijuk (Ukrajina) 223,6, 4. Bogdan Jovanović 203,5…7. Aleks Simović 139,2…Kvalifikacije: 1. Kiril Kozijuk (Ukrajina)625,1… 7. Jovanović 617,9, 8. Simović 617,4… 11. Aleksa Mitrović 616,3, 12. Marko Ivnović 616,3, 13. Đorđe Savić 616,0… 18. Dušan Dimitrijević 613,9… 20. Nikola Adamović 612,4… 25. Dimitrije Gaćeša 609,3… 28. Dušan Stojadinović 607,6, 29. Sava Ljujić 607,4, 30. Strahinja Bojić 606,1… 33. Aleksa Kukrkić 605,4… 35. Peter Erdei 603,2… 37. Aleksandar Nikolić 601,5… Ukupno 55 strelaca. Za finale 617,4.

Vazdušni pištolj

Juniorke i kadetkinje: 1. Viktorija Egri (Mađarska) 235,2…Kvalifikacije: 1. Viktorija Egri (Mađarska) 572…9. Jelena Todorović 556…18. Teodora Simić 545… 21. Teodora Babić 541… 32. Nađa Martinović 532…36. Milica Obradović 526, 37. Jovana Todorović 521… Ukupno 42 takmičarke. Za finale 558.

Juniori i kadeti: 1. Vilmoš Agarađ (Mađarska) 238,8… Kvalifikacije: 1. Hlib Kihitov (Ukrajina) 580…19. Stefan Todorović 556, 20. Vukašin Lazić 556…25. Dušan Bojić 554… 38. Nemanja Stojanov 537… Ukupno 48 strelaca. Za finale 562.