SRPSKIM JUNIORIMA IZMAKLO FINALE U MIKSU

Last Updated: 21/02/2018Autor

STRELJAŠTVO

Srpskom juniorskom miksu puškom Marija Malić/Đorđe Savić, “za dlaku” je izmaklo finale drugog dana Evropskog prvenstva vazdušnim oružjem u Đeru. Malićeva i 15-godišnji Savić, jedan od najmlađih učesnika prvenstva, su u kvalifikacijama pogodili ukupno 829,0 krugova (svaki strelac gađa po 40 dijabola) i zauzeli šesto mesto. U finale prolazi najboljih pet parova. Petu poziciju sa samo četiri deseta dela kruga boljim ostvarenjem od tima Srbije osvojio je miks Italije. Par Srbija 2 (Ivana Marić/Veljko Ilić) je u konkurenciji 36 mikseva zauzeo 20. poziciju.

Malićeva koja je u utorak osvojila pojedinačnu bronzu uz svetski rekord kvalifikacija, je pojedinačno postigla drugi rezultat dana (419,1 krug). Od nje je za minimalni deseti deo kruga precizniji bio sjajni Čeh Filip Nepejhal, koji je poveo svoju selekciju ka prvom mestu u kvalifikacijama i svetskom juniorskom rekordu. S obzirom da je ovo prvo veliko takmičenje omladinskih mikseva po pravilima rezultat prvoplasiranog je automatski i novi svetski rekord. Česi su u finalu zauzeli peto mesto, a pobedio je drugi tim Rusije.

Uz kvartet strelaca puškom danas se nadmetala i Katarina Maricki. U takmičenju juniorki pištoljem našla se u gornjoj polovini plasmana. Gađala je znatno bolje nego u nedelju u kvalifikacijama za Olimpijske igre mladih. Zauzela je 24. mesto među 58 učesnica. Pištoljem za juniorke trijumfovala je Čehinja Denisa Bezdecna, sa evropskim rekordom finala. U četvrtak na programu je ekipno takmičenje u juniorskoj konkurenciji. Nadmetanja puškom, u kome Srbija ima predstavnike, su u popodnevnim i ranim večernjim časovima. U ženskoj juniorskoj selekciji naše zemlje gađaju Marija Malić, Ivana Marić i Marija Zavišić u ekipi juniora su Đorđe Savić, Veljko Ilić i Aleksa Mitrović.

Takmičenje će biti održano po novom formatu. U kvalifikacijama svaki član tima će gađati po 30 dijabola. Osam najboljih po ukupnom rezultatu prolazi u narednu fazu, koja se odvija po sistemu ispadanja. U četvrtfinalu se sastaju prvi sa osmim iz kvalifikacija (par A), drugi sa sedmim (B), treći sa šestim (C) i četvrti sa petim (D). U narednu fazu prolaze timovi sa ukupno boljim zbirom rezultata od rivalske ekipe (svaki član tima gađa po 20 dijabola). U polufinalu se sastaju parovi A – D i B – C. Posle svakog hica sabiraju se rezultati svih članova ekipe. Bolji tim dobija dva boda, a ukoliko je rezultat nerešen svakom ide po bod. I tako dok jedna od ekipa ne skupi 16 bodova. Gađa se maksimalno 15 serija, a ukoliko se meč završi rezultatom 15:15 pobednik se dobija u raspucavanju. Po istom principu se odvijaju i finale i meč za bronzu, ali pobednik treba da skupi 21 poen.

Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem, Đer 2018, drugi dan

Vazdušna puška, miks juniori i juniorke, finale: 1. Rusija 2 (Tatjana Harkova/Ilja Šamakov) 498,4, 2. Rusija 1 494,3, 3. Norveška 1 430,0…  Kvalifikacije: 1. Češka 1 834,8 (svetski juniorski rekord kvalifikacija), 2. Rusija 1 834,4, 3. Rusija 2 832,4… 6. Srbija 1 829,0 (Marija Malić / Đorđe Savić)… 20. Srbija 2 823,6 (Ivana Marić/ Veljko Ilić )… Ukupno 36 parova. Za finale 829,4.

Vazdušni pištolj juniorke, finale: 1. Denisa Bezdecna (Češka) 236,8 (evropski juniorski rekord), 2. Miroslava Minčeva (Bugarska) 232,5, 3. Jana Enina (Rusija) 213,3, 4. Lizi Kiladze (Gruzija) 193,3, 5. Đulija Kampostrini (Italija) 174,1… Kvalifikacije: 1. Miroslava Minčeva (Bugarska),  2. Glorija Fernandez (Španija) obe po 567 (svetski juniorski rekord kvalifikacija), 3. Selina Kovalevska (Letonija) 566… 24. Katarina Maricki 558… Za finale 563. Ukupno 58 takmičarki.