SRPSKI TIM PUŠKOM NA FINALNOM TURNIRU!

Last Updated: 19/05/2019Autor

Reprezentacija Srbije vazdušnom puškom je osvojila prvo mesto u u kvalifikacijama Regiona „Istok“ Evropske lige mladih u Novom Sadu i plasirala se na završni turnir, koji će u oktobru biti održan u Budimpešti. Srpski tim vazdušnim pištoljem je zauzeo četvrtu poziciju i nije prošao dalje. Pred današnje, poslednje kolo Srbija je na turniru puškom delila drugo i treće mesto sa Ukrajinom. Obe selekcije su prvog dana pobedile Hrvatsku, a izgubile od Rusije. Na finalni turnir prolaze dve ekipe. Rusija je svoju „vizu“ obezbedila još u subotu, a današnji susret Ukrajine i Srbije je odlučivao ko će se u Budimpešti pridružiti ruskom timu.

Srpska selekcija je ubedljivo pobedila Ukrajinu sa 24:8 u poenima iz pojedinačnih duela i ne samo da se plasirala na završni turnir, već je osvojila i prvo mesto u grupi. U poslednjem kolu Rusija je, pomalo neočekivano,  izgubila od Hrvatske (15:17), pa je turnir završila sa istim bilansom kao Srbija – dve pobede i poraz. Zbog većeg broja poena iz pojedinačnih duela, našoj reprezentaciji je pripala prva, a ruskoj druga pozicija. Ukrajina je zauzela treće, a Hrvatska četvrto mesto. U sva tri meča na turniru u Novom Sadu u srpskom timu puškom gađali su Teodora Vukojević, Kristina Lazarević, Marko Ivanović i Đorđe Savić. Rezerve su bili Milica Ristić i Dušan Stojadinović.

-Naša ekipa je pokazala najviše kada je bilo najvažnije – kaže Dragan Donević, šef stručnog štaba i selektor Srbije za pušku.– U meču sa Ukrajinom, koji je za obe selekcije bio „biti ili ne biti“, direktan dvoboj za prolaz na finalni turnir, svi naši strelci su gađali izuzetno dobro. Na kraju, stigli smo i do prvog mesta u grupi, što je, smatram i sasvim zasluženo. U jedinom meču koji smo izgubili, od Rusije, odlučivale su nijanse, ishod je lako mogao da bude drugačiji.

Donević je pohvalio sve naše reprezentativce.

–U takmičenje smo ušli sa  podmlađenim sastavom. Izuzev Đorđa Savića, svi naši strelci su debitanti u Evropskoj ligi mladih, ali nadali smo se plasmanu na finalni turnir. Nova ekipa je bila na visini zadatka i zaslužuje čestitke – zaključio je Donević.

Na turniru pištoljem, Srbija se u poslednjem kolu sastala sa Ukrajinom. Naš tim nije iznenadio velike favorite. Ukrajinci su savladali domaćine rezultatom 22:10 i osvojili prvo mesto sa maksimalne tri pobede. Druga je Rusija, treća Hrvatska. Srbija , koja je, poput tima puškom nastupila u podmlađenom sastavu, je turnir završila bez pobede. Ukrajini se suprotstavila ekipa Dušan Bojić, Jovana Todorović, Jelena Todorović, Zlatomir Marković. Na turniru je učestvovao i Uroš Ivanovski, a rezerva je bila Nađa Martinović.

Srbija je u Evropskoj ligi mladih osvojila tri medalje, sve tri puškom (zlato 2009, srebro 2018. i bronza 2017. godine). Sledeće godine obe naše selekcije će biti direktni učesnici završnog turnira, jer će Streljački savez Srbije biti domaćin finalnog takmičenja, na kome učestvuje osam reprezentacija.

Puška

Treće kolo: Ukrajina – Srbija 8:24 u poenima iz pojedinačnih duela ( Valerija Sidorenko – Teodora Vukojević 0:8, Maksim Kronenko – Kristina Lazarević 4:4, Karolina Ohanova – Marko Ivanović 2:6, Ivan Tkalenko – Đorđe Savić 2:6), Hrvatska – Rusija 17:15.

Konačan plasman:1. Srbija 2 pobede (56 poena), 2. Rusija 2 (49), 3. Ukrajina 1 (44), 4. Hrvatska 1 (43).

Pištolj

Treće kolo: Hrvatska – Rusija 4:28, Ukrajina – Srbija 22:10 (Roman Pleskun – Dušan Bojić 6:2, Darija Semenko – Jovana Todorović 4:4, Nazaril-Orest Kozi – Jelena Todorović 6:2, Marija Solonija Voznijak – Zlatomir Marković 6:2).

Konačan plasman: 1. Ukrajna 3 pobede, 2. Rusija 2, 3. Hrvatska 1, 4. Srbija bez pobede.