29 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaSRPSKI SENIORI PIŠTOLJEM VICEŠAMPIONI EVROPE, ŽENSKI TIM TREĆI

SRPSKI SENIORI PIŠTOLJEM VICEŠAMPIONI EVROPE, ŽENSKI TIM TREĆI

STRELJAŠTVO

Izuzetno uspešno učešće na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem u Đeru srpski strelci su zaključili srebrnom i bronzanom medaljom poslednjeg dana šampionata. Danas su na programu bila ekipna seniorska takmičenja u svim disciplinama. Muška reprezentacija Srbije pištoljem (Damir Mikec, Dimitrije Grgić, Duško Petrov) postala je ekipni vicešampion Evrope, a ženski tim istim oružjem (Zorana Arunović, Bobana Momčilović Veličković, Jelena Tomić) je osvojio bronzu. Vrlo blizu odličja bila je muška ekipa puškom (Milutin Stefanović, Lazar Kovačević, Stevan Jovanović). Zauzela je četvrto mesto, dok su dame puškom (Andrea Arsović, Milica Babić, Sanja Vukašinović) bile devete. Srbija je prvenstvo završila sa sedam odličja (četiri srebra i tri bronze).

Prvi put u istoriji EP medalje u ekipnom plasmanu su se delile u posebnom takmičenju, a ne na osnovu zbira rezultata u pojedinačnim kvaliikacijama. U novom formatu ekipnog nadmetanja svaki član tima gađa po 30 dijabola u kvalifikacijama. Osam najboljih timova po ukupnom rezultatu prolazi u narednu fazu, koja se odvija po kup sistemu direktnih duela.

U četvrtfinalu se sastaju prvi sa osmim iz kvalifikacija (par A), drugi sa sedmim (B), treći sa šestim (C) i četvrti sa petim (D). Svaki član tima gađa po 20 dijabola , a dalje prolaze timovi sa ukupno boljim zbirom rezultata (pogođenih krugova) od rivalske ekipe . U polufinalnim susretima (pobednici A – D i B – C) i u mečevima za medalje krugovi se „pretvaraju“ u poene. Rezultati se sabiraju posle svakog hica. Bolji tim dobija dva, a ukoliko je rezultat u seriji nerešen svakom ide po poen. U polufinalu pobeđuje tim koji osvoji 16, a u mečevima za medalje ekipa koja prva stigne do 21. poena. Razlika mora da bude bar dva poena.

Muški tim Srbije pištoljem je u kvalifikacijama zauzeo drugo mesto. Sva trojica su gađali na visokom nivou, a najprecizniji je, sa ukupno trećim rezultatom (291 krug), bio Grgić. Naša ekipa se četvrtfinalu sastala sa Mađarskom i u dramatičnom duelu savladala domaćina sa 571:569 u krugovima. Uzbuđenja nije nedostajalo ni u polufinalu, u kome je srpski trio nadmašio Nemačku (16:14 u poenima). U finalu se bolje snašla Ukrajina, predvođena Olegom Omelčukom i Pavlom Korostilovom, kontrolisala je meč i savladala Srbiju sa 21:15.

Srebrom u Đeru, muški tim Srbije pištoljem je nastavio nekoliko godina dug niz odličja na velikim takmičenjima. Prošle sezone trojka Mikec-Grgić-Petrov je osvojila bronzu na EP vazdušnim oružjem i zlato na šampionatu Starog kontinenta malim kalibrom.

Srpske seniorke su dominirale u kvalifikacijama, „ubivši“ 865 krugova. Daleko iza sebe ostavile su drugoplasiranu Rusiju (852). Najbolji rezultat osnovnog dela ostvarila je Bobana Momčilović Veličković (291 krug). Odlično su gađale i Zorana Arunović i debitantkinja Jelena Tomić, koja je zamenila Jasminu Milovanović u najjačem timu. Prošle godine na EP u Mariboru seniorke su osvojile ekipnu titulu, a uz Arunovićevu i Veličkovićevu, tada je u timu bila Milovanovićeva, koja je nedavno postala majka.

Naše reprezentativke su u četvrtfinalu bile preciznije od Hrvatske (568:556). Srbiju je u polufinalu eliminisala Nemačka, petoplasirana iz kvalifikacija (17:13). Ipak, srpski tim se na vreme vratio u pravi ritam i u meču za treće mesto ubedljivo savladao Ukrajinu (22:12). Zlato je pripalo Rusiji, srebro Nemačkoj.

Muška selekcija Srbije puškom je u kvalifikacijama bila četvrta, pa je u četvrtfinalu „ukrstila koplja“ sa petoplasiranom Francuskom. Naš tim je „trikolore“ nadmašio za tri kruga, a u polufinalu je naišao na najtežu prepreku. Rival Srbije bio je najveći favorit, tim Rusije, koji je slavio sa 17:7 i poslao našu ekipu u meč za bronzu. I u duelu za treće mesto Stefanović, Kovačević i Jovanović su imali težak zadatak, jer protivnik im je bila Mađarska. Iskusniji domaći sastav je imao više snage i koncentracije na kraju napornog takmičenja i pobedio sa 21:7.

Trijumfovala je Rusija, ispred Hrvatske.

Naša ženska seniorska ekipa puškom (Andrea Arsović, Milica Babić, Sanja Vukašinović) se plasirala na deveto mesto. Od osme pozicije i četvrtfinala delilo ju je svega pola kruga. Najpreciznija u našem timu bila je Sanja Vukašinović sa 313,3 kruga (ukupno treći rezultat kvalifikacija). Medalje su podelile Rumunija (zlato), Danska (srebro) i Ukrajina (bronza).

Srbija je na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem 2018. osvojila četiri srebrne medalje (Zorana Arunović – seniorke pištolj, seniorski miksevi puškom i pištoljem i muški seniorski tim pištoljem) i tri bronzane (Bobana Veličković Momčilović – seniorke pištolj, Marija Malić – juniorke pištolj i ženski seniorski tim pištoljem).

Evropsko prvenstvo vazdušnim oružjem, Đer 2018, šesti dan

Ekipna seniorska takmičenja

Pištolj, žene

Finale:Rusija – Nemačka 22:12 u poenima, Za treće mesto: Srbija – Ukrajina 22:12.

Polufinale: Srbija – Nemačka 13:17, Rusija – Ukrajina 16:14

Četvrtfinale: Srbija – Hrvatska 568:556 u krugovima, Rusija – Velika Britanija 564:552, Mađarska – Ukrajina 569:575, Poljska – Nemačka 569:573.

Kvalifikacije: 1. Srbija 865 krugova (Arunović 289, Veličković Momčilović 291, Tomić 285), 2. Rusija 852 3.Mađarska 850… Ukupno 12 ekipa. Za četvrtfinale 832.

Pištolj, muškarci

Finale: Ukrajina – Srbija 21:15 u poenima. Meč za treće mesto: Nemačka – Rusija 22:20.

Polufinale: Ukrajina – Rusija 16:8 u poenima, Srbija – Nemačka 16:14.

Četvrtfinale:Ukrajina – Letonija 578:574 u krugovima, Srbija – Mađarska 571:569, Nemačka – Hrvatska 574:566, Rusija – Slovenija 577:569.

Kvalifikacije: 1. Ukrajina 875 krugova, 2. Srbija 867 (Grgić 291, Mikec 288, Petrov 288), 3. Nemačka 864… Za četvrtfinale 857. Ukupno 17 timova.

Puška muškarci

Finale: Rusija – Hrvatska 22:18 u poenima. Meč za bronzu: Srbija – Mađarska 6:21.

Polufinale: Rusija – Srbija 17:7, Mađarska – Hrvatska 12:16.

Četvrtfinale: Rusija – Nemačka 628,7: 625,3 u krugovima, Mađarska – Norveška 622,4: 618,5, Hrvatska – Italija 624,7: 621,1, Srbija – Francuska 623,7: 620,7.

Kvalifikacije: 1. Rusija 949,0, 2. Mađarska 937,9, 3. Hrvatska 936,6, 4. Srbija 936,3 (Stefanović 312,4, Kovačević 314,5, Jovanović 309,4)….Ukupno 14 ekipa. Za četvrtfinale 933,1.

Puška, žene

Finale: Rumunija – Danska 22:18 u poenima. Za treće mesto:Ukrajina – Švajcarska 21:19.

Polufinale: Rumunija – Švajcarska 17:9, Danska – Ukrajina 16:2.

Četvrtfinale: Rumunija – Rusija 621,9:620,2 u krugovima, Ukrajina – Slovenija 617,4:616,2, Danska – Nemačka 621,8:616,6, Švajcarska – Poljska 620,9:620,7.

Kvalifikacije: 1. Rusija 934,8 krugova, 2. Ukrajina 934,1, 3. Danska 933,8… 9. Srbija (Arsović 309,9, Babić 308,1, Vukašinović 313,3) 931,3… Ukupno 19 ekipa . Za finale 931,8