SRBIJA UBEDLJIVA PROTIV FINSKE U ZRENJANINU

Last Updated: 08/08/2019Autor

U prelepom ambijentu prepune „Kristalne dvorane“, pred više od 3.000 gledalaca, reprezentacija Srbije je u prvoj zvaničnoj pripremnoj utakmici za Svetsko prvenstvo u Kini savladala Finsku rezultatom 95:75. Naša reprezentacija je od prvog minuta zaigrala atraktivno, a u 3. minutu bilo je 11:6. Finci su odgovorili mini serijom 6:0, ali su Teodosić i Milutinov brzo vratili balans – 17:14. Do kraja četvrtine Finci su pružali ozbiljan otpor i imali minimalnu prednost, a po isteku desetog minuta bilo je 28:25 za Srbiju.

Druga deonica krenula je u istom ritmu, sa dosta brzom i atraktivnom igrom našeg tima. Gosti su i dalje držali priključak, a izabranici selektora Aleksandra Đorđevića imali dva do sedam poena viška (41:34, 16. minut). Značajniju prednost u ovom periodu igre – 43:34, Srbija je imala u 16. minutu. U finišu druge četvrtine, naši momci su „dodali gas“ pa su stigli i do „plus 15“ – 49:34. Finci više nisu imali rešenja, pa je dobar napad Joviću, Raduljici i ostalima doneo velikih 54:36 na poluvremenu.

Finci su odlično otvorili treću četvrtinu i prišli na „minus šest“, ali je selektor Đorđević sa nekoliko izmena ponovo doveo našu reprezentaciju do dvocifreme prednosti, a u 28. minutu posle šest vezanih poena Marjanovića, trojke Simonovića i Bobijevog zakucavanja bilo je najvećih „plus 20“ – 78:58. U poslednjoj deonici Srbija je održavala ubedljivu prednost, koja je u 37. minutu, posle sjajne akcije Todorovića i Milutinova iznosila najvećih „plus 24“ – 92:68. Naša reprezentacija je rutinski privela meč kraju, do konačnih 95:75. U meču protiv Finske nisu igrali Nemanja Bjelica, Vasilije Micić, Marko Gudurić i Bogdan Bogdanović.

Predsednik KSS Predrag Danilović i generalni sekretar Dejan Tomašević pratili su meč u društvu gradonačelnika Zrenjanina Čedomira Janjića.

Aleksandar Đorđević, selektor Srbije

– Pre svega, hvala fantastičnoj publici, sjajna atmosfera i ambijent, što momci i zaslužuju i znaju da cene. Odgovorili smo kako smo i zacrtali, osim na početku meča, gde nismo ušli u fajt, u borbu, i pritisak na loptu, nismo imali kontakt igru telom. To je ono što nas čeka na SP svakako, kao i protiv Litvanije, jer je reprezentacija Litvanije u istoriji sve uspehe gradila na tome. Moramo pod hitno da shvatimo da tražimo igru iz odbrane i fizičkog kontakta, ne napadom, iako mogu da razumem to. Ali, nema potrebe, napad ćemo tražiti tek za neke tri nedelje… Ekipa dosta dobro fizički izgleda i odgovorili smo atipičnoj igri Finske, čiji su igrači za „jedan broj manji“ u odnosu na nas i dosta su brzi i pokretljivi. U tome su tražili način da odigraju protiv nas, ali smo im posle zaustavili te kretnje u napadu. Imali smo dosta dobrih akcija, 26 asistencija, što sigurno raduje, to nas je uvek krasilo. Tako i treba da igramo – zajedno, i u odbrani i u napadu.

Bjelica i Micić?

– Micić je dobio udarac na prvoj utakmici u Čačku. Uradio je analize koje kažu da je sve u redu, odigrao je malo bolje na treningu, „prokrvario“ je taj udarac. Nadam se da će moći normalnije da trenira od sutra. Potrebno mu je i te kako da trenira, jer i na Kopaoniku nije sve vreme trenirao. Bjelica je dobio injekcije, oseća se bolje, ima blokadu u vratu, što mu se drugi put dešava u reprezentaciji. Nadam se da će i on koliko od sutra biti na terenu. Daćemo mu malo vremena, uradio je na Kopaoniku sa nama dobar period priprema, sve što je mogao shodno ugovoru i NBA pravilima.

Gudurić, Bogdanović i Jokić?

– Jokić se priključuje sutra (četvrtak) prema planu, Gudurić je odradio jedan trening, Bogdanović isto, i on je imao svoje ugovorne NBA obaveze. Tek od sutra će Bogdanović biti sa nama, jer je Košarkaški savez Srbije uspeo da obezbedi neophodan novac za osiguranje. Stvarno čestitke čelnim ljudima u Savezu, nije uopšte mali novac u pitanju. Predsednik KSS Predrag Danilović i generalni sekretar Dejan Tomašević svakodnevno su bili u kontaktu sa ljudima iz FIBA i NBA i tražili rešenje. On će od sutra biti u „ful“ programu sa nama.

Stefan Birčević, reprezentativac Srbije

– Hvala publici u Zrenjaninu, bila je fenomenalna, bilo je lepo igrati ovde, to je najbitnije. Mislim da smo odigrali kako treba i pokazali dobru igru za ovaj početni period, da smo fizički dobro odgovorili Fincima…

SRBIJA: Teodosić 7 (7 as), Simonović 11, Lučić 9, Milosavljević 11 (5 sk, 5 as), Raduljica 8 (5 sk), Birčević 10, Todorović 2, Milutinov 8 (11 sk), Jović 12 (6 as), Avramović 2, Jovanović 3, Marjanović 12.

FINSKA: Kanervo 8, Koivisto 6, Haf 6 (5 as), Koti 9 (4 sk), Jantjunen 7, Valkonen 12, Makskuni 1, Lingdom, Alanen 2, Nenonen, Pola 6, Gustavson 6, Sepala 6, Palmi 6.