29 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaSRBIJA POBEDILA AUSTRIJU U DRAMATIČNOJ ZAVRŠNICI

SRBIJA POBEDILA AUSTRIJU U DRAMATIČNOJ ZAVRŠNICI

KOŠARKA

Reprezentacija Srbije pobedila je Austriju u Beču posle dramatične završnice rezultatom 82:81 u četvrtom kolu kvalifikacija za Svetski šampionat. Naša reprezentacija zabeležila je tako treću pobedu i sa skorom 3-1 nalazi se na drugom mestu u grupi iza Nemačke koja je danas savladala Gruziju I zadržala maksimalan učinak.

Srbija je do pobede došla posle mnogo muke, a odlučujuću trojku postigao je Aleksa Avramović iz teške pozicije na isteku napada, 19 sekundi pre kraja utakmice. Imali su Austrijanci priliku da u poslednjem napadu dođu do pobede, ali je prvo Mahalbašić promašio šut za tri poena, a posle ofanzivnog skoka, Danek takođe nije bio precizan.

Austrijanci su već na početku poveli sa 9:2 i nagovestili da će biti ravnopravan rival našem timu. Iskusni Šrajner je odlično organizovao napade domaćina i razigravao centre Mahalbašića i Radoša, koji su imali visok procenat realizacije pod obručem. Odgovorio je Miroslav Raduljica, pa je Srbija u sedmom minutu došla do vođstva 14:12, a prvu deonicu završila sa tri poena prednosti (21:18). Druga četvrtina ponovo je donela inspirisanu igru Austijanaca i nesigurne napade i nedovoljno čvrstu odbranu našeg tima. Domaćin je do prve dvocifrene prednosti došao u 15. minutu (34:24), ali je Srbija na poluvreme ipak otišla sa „prihvatljivijim“ minusom (41:43).

Serija izgubljenih lopti naših igrača na početku drugog poluvremena Austrijancima je donela lake poene i najveću prednost na utakmici, 55:43 u 24. minutu. Stefan Birčević je sa dve trojke i svojom serijom od 10 poena „probudio“ naš tim, priključio mu se i Avramović, a trojka Jelovca u poslednjem minutu treće četvrtine donela je Srbiji prednost od pet poena (66:61). Ipak, uporni Austrijanci se nisu predavali. Ponovo su preuzeli vođstvo, uz dosta grešaka naših igrača, a tri minuta pre kraja poveli su sa 81:75. Odgovorio je ponovo Birčević trojkom, Raduljica pogađa jedno od dva slobodna bacanja i dva minuta pre kraja smanjuje na 81:79. Bolja odbrana našeg tima u samoj završnici omogućila je da promašeno zakucavanje Raduljice i neuspeli prodor Avramovića u naredna dva napada ne budu kobni po Srbiju. Usledila je već opisana završnica u kojoj je junak bio Aleksa Avramović.

Treba istaći da je naš tim tokom cele utakmice imao sjajnu podršku navijača sa tribina, većinom naših ljudi koji žive u Austriji.

Aleksandar Đorđević, selektor Srbije:

„Prvo, veliko hvala ljudima koji su došli da nas bodre. Atmosfera je bila sjajna i izuzetno mi je drago zbog njih, što smo na kraju došli do ove teške pobede, oni su to zaslužili. Košarka je takva igra, mi smo takmičari i nikada se ne predajemo, verovali smo u sebe do samog kraja i uspeli da pobedimo. Nismo igrali dobro, naročito u odbrani. Austrijski tim je bio spremniji na našu igru nego mi na njihovu. Ponosan sam na igrače što se nisu predavali, ali nikako nisam zadovoljan načinom na koji su ušli u meč. Ne kažem da smo potcenili tim Austrije, ali ono što sam video u svlačionici pred utakmicu, nije pristup koji se očekuje od reprezentativaca Srbije pred ovako važan meč. Možda su neki igrači bili uljuljkani pohvalama koje sam izrekao o njima, ali to nije dovoljno. Svaki igrač mora da se dokazuje protiv svakog protivnika i to je jedini ispravan pristup svakoj utakmici u ovim kvalifikacijama.“

Aleksa Avramović:

„Posle teške utakmice sa Nemačkom imali smo dva dana da se oporavimo i spremimo za utakmicu sa Austrijom. Znali smo da će biti teško i da imaju dobre igrače, pre svega Mahalbašića i Šrajnera. U prvom poluvremenu smo igrali loše, dozvolili smo im da igraju svoju igru. Na početku drugog dela primili smo mnogo lakih poena, dozvolili protivniku da ponovo napravi prednost. Ipak, verovali smo u sebe i u završnici napravili preokret i došli do pobede. Veliko hvala publici koja nas je sjajno bodrila. Ovo je pobeda za njih.“

AUSTRIJA: Šrajner 9, Murati 10, Ogunsipe 6, Radoš 10, Mahalbašić 22, Danek 3, Koh 6, Klepejs 6, Gutl, Duvije 9, Gutas Mateo.

SRBIJA: Tepić 2, Simonović 8, Jelovac 21, Paunić 5, Lešić, Avramović 13, Raduljica 16, Birčević 15, Jaramaz, Đoković, Gagić 2, Peno.