SRBIJA IZGUBILA OD NEMAČKE U NOVOM SADU

Last Updated: 03/07/2018Autor

KOŠARKA

Reprezentacija Srbije je u prepunoj dvorani novosadskog SPENS poražena posle velike borbe od Nemačke u 6. kolu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Kini 2019. godine – 81:88. Naš tim je završio takmičenje u G grupi na drugom mestu i nastavlja kvalifikacije u septembru. Meč je počeo u vrlo jakom ritmu. Naš tim je odlično otvorio utakmicu serijom 7:0. Nemci su se brzo sabrali, a posle nekoliko pogođenih trojki na obe strane, u 8. minutu je bilo nerešeno – 18:18, dok je Srbija na prvu pauzu otišla u plusu – 23:21. Druga deonica počela je trojkom Jelovca, a posle zakucavanja Marjanovića u 14. minutu bilo je 29:21. Najveću prednost naš tim imao je minut kasnije – 33:23, ali rival nije dozvoljavao izabranicima selektora Aleksandra Đorđevića da se odlepe, pa su Nemci držali minus ispod deset poena, a na poluvreme se otišlo pri rezultatu 41:35.

Treća četvrtina nije donela ništa novo. „Orlovi“ su držali jednocifrenu prednost, a u 26. minutu bilo je 54:45. Međutim, Nemci su se još jednom primakli na 51:53, ali je naš tim odbio ovaj napad i minut pre poslednjeg odmora ponovo imao „plus devet“ – 60:51. Ipak, rival je u finišu serijom 5:0 ponovo uhvatio priključak – 56:60. Poslednja deonica počela je prilično izjednačeno, da bi Nemci prvi put poveli posle dve vezane trojke Klebera u 33. minutu – 66:64, a zatim dva minuta kasnije i sa 73:68. Izjednačio je Todorović trojkom na 4:15 pre kraja – 73:73. Odlični Jelovac doneo je Srbiji ponovo prednost sa pet vezanih poena (dva penala i trojka) – 79:75, 2:15 pre kraja, a onda je Todorović pogodio za 81:75 dva minuta pre poslednje sirene.

Šruder je pogodio dva slobodna bacanja i smanjio na 81:78, da bi sudija dosudio nesportski faul Jelovcu posle koga je Nemačka ponovo povela – 82:81, 54 sekunde pre kraja. U sledećem napadu Kleber je blokirao Marjanovića, da bi Šreder poentirao iz igre za 84:81, a onda i dva puta sa linije penala za nedostižnih 86:81 i pobedu Nemačke. Konačan rezultat je postavio Bencing sa linije penala – 88:81 za goste.

Srbija nastavlja takmičenje u novoformiranoj grupi L sa Nemačkom i Gruzijom iz svoje grupe i Grčkom, Izraelom i Estonijom iz grupe sa kojom se naša ukrstila. Srbija u nastavku kvalifikacija sledeći meč igra 13. septembra 2018. kada će gostovati Grčkoj, dok naš nacionalni tim 16. septembra 2018. dočekuje Estoniju.

Aleksandar Đorđević:

-Napravili smo neobjašnjive greške. Samo ću reći ono što sam rekao u svlačionici – dali smo zaista srce, energiju u 38 minuta da odbranimo sjajne pik en rol igrače, veoma kvalitetan tim, na kraju smo napravili neobjašnjive greške. Na svakom od nas je individualna odgovornost, ovo je nešto što nije prihvatljivo. Bio sam veoma zadovoljan kako smo igrali ovih 10-12 dana, znate za sve probleme – o njima nismo hteli da pričamo iako su očigledni. Moramo da se fokusiramo na sledeći meč i septembar. Nadamo se da će neki od igrača koji su imali izgovore koje ne razumemo i delimo, prihvati zlatni poziv za našu reprezentaciju. Igrali smo 39 minuta dobru ili bolju košarku, stvarno smo ostavili sve na terenu… Bobi Marjanović je imao solidnu rolu, kao i Nikola Milutinov, ali košarka se igra ne samo „in“, nego i sa spoljnih pozicija. Nismo imali dovoljno raspoloženih igrača, Todorović nije nalazio te svoje šuteve, Vasa Micić je uprkos dobrom plejmejkerskom zadatku, vodio ekipu, ušao je u „slamp“ i nije pogodio otvorene šuteve. Osetio bi i publiku iza sebe… Ali to su noći kada ima tog pritiska… Mislim da smo bez obzira na to imali utakmicu i mogli smo u penal završnici da je dovedemo do kraja i to bi nam dosta značilo u kvalifikacijama, ali moraćemo da bez ikakvih kalkulacija idemo u sledeće prozore.

U drugom krugu kvalifikacija Srbija će igrati protiv Grčke, Estonije i Izraela.

-Čini mi se da je prvo putovanje u Grčku, pa Estonija ovde… Nadam se da ćemo okupiti solidnu reprezentaciju. Više ne vidim razloga da neko kaže „NE“, ugovori su potpisani, letovanja će biti odrađenja, glava će biti odmorna, povrede su sanirane… To nije obaveza, ali mnogi od njih imaju sigurno želju da daju više za ovaj dres. Bez obzira koja imena imamo, više volim da ih vidim u redu ispred mene, nego iza mene na klupi.

Đorđević je pohvalio novosadsku publiku

-Rekao sam, ovde se zaista osećam sjajno, kao domaćini su sjajni. Voleo bih češće da čujem „Srbija Srbija“ sa tribina, mi igramo za ovu državu i to nam znači kad nosimo ovaj dres, grb… Nije na meni da učim, ali očigledno je. Sigurno ćemo se opet vratiti u Novi Sad.