SONJA PETROVIĆ ZA STARTNU POBEDU SRBIJE

Last Updated: 29/06/2019Autor

Pobeda Srbije na startu Evropskog prvenstva za košarkašice! Naše seniorke su posle dramatične završnice slavile 55:53 poenima sjajne Sonje Petrović u punoj „Kristalnoj dvorani“ i tako otvorile šampionat vrednim trijumfom. U petak 28. juna naša reprezentacija u drugom kolu grupe D od 20.30 u Zrenjaninu“ igra protiv Rusije.

Početak utakmice obeležilo je dosta promašaja na obe strane, uz dosta šuteva sa distance, pa je posle sedam minuta i trojke Crvendakić bilo 11:9 za naš tim. Do kraja prve deonice igralo se koš za koš, ali je posle nove trojke Crvendakić i poena Milić Srbija na prvi odmor otišla sa „plus dva“ (18:16).

Druga četvrtina krenula je u istom ritmu, sa dosta tvrdom igrom, a Srbija je bila bez koša čitavih tri i po minuta (18:21). Međutim, tada se razigrala Stanković i vezala četiri poena, a Jovanović je ponovo donela minimalnu prednost našem timu u 15. minutu – 24:23. U nastavku su se ekipe ponovo smenjivale u minimalnom vođstvu, a u nekoliko navrata je bilo i nerešeno, da bi Belorusija otišla na poluvreme sa tri poena viška – 32:29.

Ni treća četvrtina nije počela povoljno po naše košarkašice, Beloruskinje su povele sa pet poena razlike, ali su se brzo vratile u igru trojkom Jovanovićeve – 34:34, 23. minut. Posle petominutnog prekida meča zbog tehničkih problema sa rasvetom, izabranice selektorke Marine Maljković su zaigrale energičnije, što im je posle poena Petrović donelo „plus četiri“ u 27. minutu. Međutim, rival je brzo izjednačio (40:40), a posle nekoliko promašaja našeg tima Belorusija je pred poslednju četvrtinu imala 42:41.

Srbija je odlično otvorila poslednju deonicu poenima Stanković i trojkom Bruks – 46:42, 32. minut. Neefikasnost Beloruskinja nije bila kažnjavana sve do 35. minuta i trojke Jovanović posle odličnog napada – 49:42. Međutim, uzvratila je za tri Ritsikava, ali je odgovorila trojkom Petrović za 52:45. Kada je na 2:18 pre kraja Papova pogodila dva penala posle petog faula Dabović za 52:49 za Srbiju, ponovo je sve bilo otvoreno. Veramejenka je promašila dva puta sa linije penala, a na drugoj strani precizan izvođač slobodnih bacanja jednom je bila Bruks – 53:49, minut pre kraja. Jovanović je prekinula napad Belorusije ukradenom loptom, ali je dodavanje Petrovićeve završilo u autu na 39 sekundi pre kraja. Protivnik je imao napad,  Crvendakić je napravila nesportski faul, a Snitsina je jednom pogodila (53:50). Naše devojke su uhvatile loptu, ali je i izgubile, a Lihtarovič pogodila trojku za 53:53 na 9,5 sekundi pre kraja. Srbiji je ostao poslednji napad za trijumf. Petrović je igrala „1 na 1“ sa Papovom i pogodila za 55:53 i pobedu 1,9 sekundi pre poslednje sirene. Beloruskinje su pokušale sa naše polovine terena posle tajm-auta, ali nisu uspele i Srbija je stigla do vredne pobede!

Sonja Petrović, reprezentativka Srbije:

-Izborili smo pobedu, iako ovo nije bila utakmica kakvu smo želeli. Ipak, ono što se računa je da smo osvojile bodove, ali imamo o mnogo čemu da razmišljamo i mnogo toga da popravimo. Nadamo se da će sutrašnja utakmica biti bolja, jer protiv Rusije nemamo šta da tražimo sa ovakvom igrom.

Marina Maljković, selektor Srbije:

-Dobra stvar je da od ovoga ne možemo gore… To je pozitivna stvar za nas… Moram da se složim sa Sonjom, mi protiv Rusije ne možemo da učinimo ništa ukoliko budemo igrali na ovaj način. Moraće to da bude potpuno drugačiji dan, drugačiji pristup, drugačija košarka, ona koju igramo na svakom treningu a nismo je pokazali danas. Želim da čestitam Belorusiji na velikoj borbi. Nisu nas iznenadile, znale smo šta da očekujemo, znale smo da igraju čvrsto i da imaju puno iskustva. Na kraju smo pobedili, ali moramo da se probudimo i vratimo se našoj igri u odbrani i u napadu.

Inače, premijernom meču Srbije na Evropskom prvenstvu prisustvovali su predsednik KSS Predrag Danilović, koji je ovaj duel pratio u društvu gradonačelnika Zrenjanina Čedomira Janjića, potpredsednici Ana Joković i Igor Rakočević, dok je generalni sekretar Dejan Tomašević, kao i potpredsednik za takmičenja Dušan Projović, prvog dana takmičenja prisustvovao utakmicama C grupe u Nišu.