29 March, 2024
PočetnaStreljaštvoSJAJNA ATMOSFERA U TIMU KLJUČ USPEHA STRELACA

SJAJNA ATMOSFERA U TIMU KLJUČ USPEHA STRELACA

STRELJAŠTVO

Srpski strelci su na, minule nedelje održanom, šampionatu Starog kontinenta vazdušnim oružjem u Osijeku, potvrdili da spadaju u evropski i svetski krem. Vratili su se sa tri medalje. Damir Mikec je vazdušnim pištoljem osvojio srebro, a istim oružjem u miksu sa Zoranom Arunović se okitio bronzom. Drugo mesto osvojila je muška seniorska ekipa puškom, u sastavu Milutin Stefanović, Milenko Sebić, Lazar Kovačević. Povodom dobrih rezultata na EP u Osijeku u beogradskom „B hotelu “ danas je priređena konferencija za medije, na kojoj su se novinarima obratili strelci i članovi stručnog štaba. Otvarajući skup sa medijima Nenad Putnik, predsednik Streljačkog saveza Srbije, je čestitao strelcima na uspesima i istakao:

-Raduje nas što je naša reprezentacija na Evropskom prvenstvu u Osijeku održala kontinuitet osvajanja medalja na velikim takmičenjima. Veliku zahvalnost dugujemo Ministarstvu omladine i sporta i Olimpijskom komitetu Srbije, bez čije pomoći ne bismo mogli da strelcima obezbedimo uslove kakve sada imaju. Posebno bih se zahvalio ministru omladine i sporta Vanji Udovičiću, koji nas je posetio u Osijeku, bodrio naše reprezentativce sa tribina tokom finalnog dana.

Putnik se zahvalio i generalnom sponzoru „Telekomu Srbija“, medijima na podršci, „ B hotelu“ na gostoprimstvu i podsetio da je, zahvaljujući prenosima televizije „Arena sport“ i publika u Srbiji mogla da prati prenose finala iz Osijeka.

Sportski direktor SSS Dragan Marković je ocenio učinak na EP i najavio nove izazove:

-Od naših strelaca smo očekivali medalje, možda i nešto više nego što je osvojeno, ali prezadovoljni smo i sa ove tri. Konkurencija je bila izuzetna. Do kraja godine naš osnovni cilj je da osvojimo što više olimpijskih kvota. Za sada je dvoje srpskih strelaca, Zorana Arunović i Damir Mikec, izborilo olimpijske vize. U nastavku sezone očekuje nas pet takmičenja – tri svetska kupa, Evropske igre i Evropsko prvenstvo malokalibarskim oružjem, na kojima će se deliti kvote. Nadamo se dobrim rezultatima i uspešnim nastupima na velikim takmičenjima. Uz podršku Ministarstva omladine i sporta, Olimpijskog komiteta Srbije i „Telekoma Srbija“, trudimo se da strelcima obezbedimo adekvatne uslove da se pripreme za ostvarivanje što boljih rezultata kojima će obradovati i sebe i sve nas koji smo uz njih.

Dragan Donević, šef stručnog štaba, se osvrnuo i na detalj koji je, sem dobre pripreme, važan faktor u postizanju kvalitetnih rezultata:

-U Osijeku smo imali sjajnu atmosferu u reprezentaciji, Strelci su jedni druge podržavali kako na strelištu, tako i van njega. Dugo sam uključen u rad stručnog štaba, a nikad do sada nismo imali ovakvo zajedništvo u ekipi i rukovodstvu Saveza. Kad je o rezultatima reč, teško je osvojiti i jednu, a ne tri medalje na jednom od najjačih takmičenja, na kome su učestvovali sportisti iz skoro svih evropskih zemalja. Čak 46 nacija su poslali svoje strelce u Osijek. Sem tri odličja, mi smo imali predstavnike u još tri finala. Miks puškom je osvojio četvrto mesto, kao i muški tim pištoljem, dok je Lazar Kovačević bio sedmi u pojedinačnom takmičenju puškom.

O dobroj atmosferi u timu i uzajamnoj motivaciji, govorili su i strelci.

Najuspešniji srpski reprezentativac na EP u Osijeku bio je Damir Mikec. Treći put je postao vicešampion Evrope vazdušnim pištoljem u pojedinačnoj konkurenciji (2015,2017, 2019), a sa Zoranom Arunović je osvojio četrvto uzastopno evropsko odličje u miksu.

-Izuzetno mi je drago što je srpska selekcija na „tri fronta“ pokazala da je u evropskom vrhu, jer osvojili smo po jednu medalju u pojedinačnoj, miks i ekipnoj konkurenciji. Što se mene tiče, ja sam ispunio ciljeve za ovu godinu. Zadaci za 2019. su mi bili medalja na Evropskom prvenstvu i olimpijska kvota, koju sam ispunio neposredno pred šampionat u Osijeku, na Svetskom kupu u Nju Delhiju. Ali, motivacije za ostatak sezone mi ne nedostaje, željno čekam sva naredna takmičenja i nadam se novim medaljama, kako u pojedinačnim, tako i u miks takmičenjima sa Zoranom. Nas dvoje smo u Osijeku nastavili izuzetan niz. Posle dva zlata i srebra , stigli smo do četvrte uzastopne evropske medalje, istina nešto tamnije boje, ali važno je da smo u vrhu. Ponosan sam na sve što smo postigli. Od kad je miks uveden u takmičarski program, medalje smo osvajali na svim takmičenjima, izuzev na Svetskom prvenstvu, kada smo bili četvrti.

Nadovezujući se na Mikecovu izjavu o uspehu u miksu, Zorana Arunović je kazala:

-Nekoliko sati uoči finala mešovitih parova, Damir je osvojio srebro u pojedinačnoj konkurenciji, što je bio dodatan podstrek za oboje. Hvala mu što nas je osvajanjem te medalje, inspirisao da i u miksu napravimo dobar rezultat i nastavimo seriju odličja.

U ime reprezentacije puškom govorio je Milutin Stefanović:

-Streljaštvo jeste individualni sport, ali na evropskim i svetskim prvenstvima imamo šansu da osvajamo i ekipne medalje. Ovaj put je do izražaja, između ostalog, došla dobra atmosfera u ekipi. Nismo bili favoriti za plasman u finalni meč, ali smo udružili energiju, sva trojica smo prilikom svakog izlaska na vatrenu liniju u ekipnom takmičenju dali sve od sebe i uspeli da se domognemo srebra. Odličje u Osijeku je lep podsticaj da u nastavku sezone ostvarimo i dobre rezultate na velikim takmičenjima u individualnim disciplinama.

Prvi veliki naredni izazov za srpske strelce je Svetski kup u Pekingu od 21. do 29. aprila.