SJAJAN START FUTSALERA

Last Updated: 02/02/2020Autor

Fantastičan start Srbije u prvom kolu elit runde kvalifikacija za plasman na FIFA Futsal Prvenstvo sveta u Litvaniji i pobeda protiv Ukrajine 5:2(2:0). Delovali su Orlovi zaista moćno u većem delu utakmice, demonstrirali silu protiv veoma dobre selekcije Ukrajine, ali u ambijentu niškog „Čaira“, jednostavno gosti, uslovno rečeno, nisu imali šta da traže. Dobro je Srbija ušla u meč, videlo se da izabranici selektora Gorana Ivančića imaju veliku dozu samopouzdanja. I nije se dugo čekalo na prvu pravu priliku, već posle nepuna dva minuta, Tomić je odlično uposlio Pršića koji se našao sam ispred gola, ali ukrajinski golman je odlično reagovao. Simić i drugovi kontrolisali su dešavanja na terenu, a drugu veliku priliku imali su ponovo naši igrači, ponovo Pršić. Ivanjuk je na vreme istrčao i ušao u šut, dovoljno da se i dalje čeka na promenu rezultata. I ono što smo zaslužili došlo je osam minuta pre kraja prvog dela igre. Pršić je odigrao sjajan dupli pas sa kapitenom Simićem i sada Ivanjuk nije imao šanse – 1:0 za Srbiju!

Krenuli su Ukrajinci sada hrabrije, ali sigurni Momčilović je lako rešavao sve situacije pred našim golom. Bio nam je potreban drugi gol, a za to se pobrinuo Strahinja Petrov, posle jedne polukontre odlično je reagovao i desnom nogom plasirao loptu na pravo mesto – 2:0 za Srbiju! Do kraja poluvremena vredna pomena je još fantastična odbrana Nemanje Momčilovića kada je „skinuo zicer“ posle jakog udarca ukrajinskog igrača. U nastavku smo imali odmah priliku da praktično zatvorimo utakmicu, ali Rakić se nije najbolje snašao u završnici. Nismo ipak dugo čekali na novu radost. Marko Pršić je izveo slobodan udarac i prosto zakucao loptu iza nemoćnog Ivanjuka – 3:0 za Srbiju!

Ukrajina je bila na pragu katastrofe posle novog gola, sada u režiji sjajnog Dragana Tomića, ali Ukrajinci su se brzo vratili u igru golom Ferenjuka. Da mogu možda nešto više Ukrajinci, nadu im je ugasio Stefan Rakić. Solo rola i fenomenalna završnica za ovacije punog „Čaira“.

I to je bilo sve. Moćna Srbija za ubedljivih 5:2 (2:0) i sada sa još više samopouzdanja čeka duel sa Francuskom (2.februar – 16,30). I tehnički i fizički Srbija je delovala besprekorno, tako da sa mnogo optimizma nastavlja svoj puta ka Litvaniji.

Selektor Goran Ivančić bio je zadovoljan i igrom i rezultatom svojih izabranika protiv Ukrajine…

-Čestitao bih prvo igračima na jednoj neverovatnoj utakmici, odradili su sve što smo se dogovorili. Taktički dobra utakmica, zatvorili smo sve što je trebalo, a ono što je najvažnije uspeli smo celu utakmicu da istrčimo u veoma visokom ritmu – rekao je selektor Srbije, Goran Ivančić.

Za razliku od ranijeg perioda, Srbija sada deluje moćno i na fizičkom planu…

– Protiv Ukrajine je to uvek bio problem, jer to je ekipa koja je dominantna fizički, ali uspeli smo danas, pogotovo u drugom poluvremenu da pravimo pritisak kada je to bilo moguće. Tražili smo igru na njihovoj polovini i mislim da smo u tome uspeli. Pobeda je zaslužena, možda je Ukrajina odigrala za nijansu slabije nego što sam ja to očekivao, alo to je njihov problem.

Bilo je mnogo dobrih pojedinaca…

– Golman Momčilović nas je držao  u rezultatskoj prednosti u nekoliko navrata i s obzirom da je u decembru imao operaciju, ovo je za njega bila jedna velika utakmica. Ne bih nikog više isticao od igrača, jednostavno mislim da su svi odigrali na visokom nivou i iskreno se nadam da će moći da ponove ovakvu utakmicu protiv Francuske.

Francuska je jedna od najboljih evropskih selekcija…

– Očekuje nas još teža utakmica koja dolazi posle ogromnog napora koji smo uložili protiv Ukrajine. Francuska je fizički neverovatno dominantna selekcija, visoki su, tanki, lepo građeni, imaju veliki kvalitet, ali i oni će iza sebe imati naporan meč sa Španijom.

Pobeda na otvaranju ovakvog turnira ima veliku težinu…

– Sve je otvoreno, mi smo napravili taj prvi korak koji je bio neophodan u celoj ovoj priči i možemo malo mirnije da uđemo u ovu završnicu, ako mogu tako da kažem. Zahvalio bih se divnoj niškoj publici na podršci i zamolio bih da i sutra budu uz nas protiv Francuske.

Čair se već pokazao kao taličan za naš futsal…

-U Nišu je zaista lepo igrati, ovde smo igrali i baraž meč protiv Češke kada smo slavili plasman na Prvenstvo Evrope. Niška publika godinama prati futsal i razume celu ovu priču.

Na kraju pohvale za ceo tim…

-Lepo je imati dobre pojedince, ali tim je najvažniji. Pogledajte Finsku koja je igrala nerešeno protiv Portugala i Italije, sve to govori da je tim iznad svakog pojedinca. Iz dobre timske igre uvek neko iskoči i to je rezultat te hemije. Naša igra ne zavisi od jednog pojedinca pa ako njemu ne ide, onda da budemo u problemu. Ne, tim je ponavljam najvažniji. I sa tom hemijom, dobrim timskim duhom nastavljamo dalje – jasan je Goran Ivančić, selektor Srbije.

SRBIJA: Momčilović, Rakić, Tomić, Pršić, Simić. Vulić, Aleksić, Petrov, Matijević, Ramić, Lazarević, Stojković, Ristić. Selektor Goran Ivančić

UKRAJINA: Ivanjuk, Korsun, Šoturma, Biloserčivets, Zvarič. Šupin, Jeromin, Mališko, Razuvanov, Mitjuk, Sorokin, Žurba, Farenjuk, Pedjaš.