29 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaSEDAM SRPSKIH KLUBOVA U MEĐUNARODNIM KUPOVIMA

SEDAM SRPSKIH KLUBOVA U MEĐUNARODNIM KUPOVIMA

KUGLANJE

U međunarodnim kupovima u kuglanju za klubove u oktobru, igraće sedam srpskih klubova, kod kuglaša Beograd, Partizan i Metalac iz Gornjeg Milanovca i kod kugašica Kristal, Srem, Apatin i novosadski Radnički i prijave je objavila na sajtu Međunarodna kuglaška federacija na devet čunjeva – klasik (VNBA klasik). Rok za prijavu ističe 15. jula. U Svetskom kupu (Kupu šampiona) u Zaprešiću (1-6. oktobar) igraće samo srpski prvak u ženskoj konkurenciji zrenjaninski Kristal. Kuglaši šampiona Beograda iskoristili su prvo da, kao pobednici kupa, igraju u Kupu NBC federacije u Apatinu (Banji Junaković). Za Zaprešić su se, do juče, prijavili u konkurenciji kuglaša Fojt Sent Pelten (Austrija), Revita Banja Luka (BiH), Zaprešić (Hrvatska), Rot Vajs Zerbst (Nemačka), Alfa Vektor Tarnovo Podgorne (Poljska), Konstruktor, Maribor (Slovenija) i Železarna Podbrezova (Slovačka) sa našim asovima Zavarkom i Tepšom, kao i trenerom Milošem Ponjavićem. Svi timovi prihvatili su učešće u Ligi šampiona ako se plasiraju. Zanimljivo je da još nema prijave italijanskog šampiona Nojmarta naših Igora Kovačića i Roberta Ernješija.

U ženskoj konkurenciji prijavljeni su Beč (Austrija), Kozara Gradiška (BiH), Mlaka Rijeka (Hrvatska), Viktorija Bamberg (Nemačka), Zaev TK (Mađarska), Celje (Slovenija), Kristal Zrenjanin (Srbija) i Železarna Podbrezova (Slovačka). Sve ekipe, osim Kristala, prihvatile su učešće u Ligi šampiona. Sa Svetskog kupa sedam najboljih od ekipa koje su prijavile da će igrati Ligu šampiona stiču pravo igranja u ovom takmičenju. Ako su prošlogodišnji osvajači Lige šampiona među tih sedam, plasiraće se i osmi klub od onih koji su potvrdili učešće.

U Evropskom kupu u Sarajevu (2-5. oktobar), u kome igraju nacionalni vicešampioni, Srbiju će predstavljati kod kuglašica Srem iz Rume, a kod kuglaša beogradski Partizan. Do sada su se prijavili – kuglaši: Union Ort Donau (Austrija), Posušje (BiH), Revel (Francuska), Viktorija Bamberg (Nemačka), Fuger Stercing (Italija), Kluž (Rumunija), Kamnik (Slovenija) Partizan (Srbija) i Starek Trestena (Slovačka), kuglašice: Nojkirhen (Austrija), Una Bihać (BiH), Istra Poreč (Hrvatska), Šrechajm (Nemačka), Triglav Kranj (Slovenija) i Srem Ruma (Srbija). Sa austrijskom licencom u Union Ortu igraće Zoran Nikolić, veliki prijatelj srpskih kuglaša, a u ženskoj ekipi Šrechajma Sabina Šokac nekadašnja prvotimka najboljeg ženskog kluba Srbije svih vremena subotičkog Pionira i šampionaka Srbije u miks tandemima. Una, Istra i Kamnik nisu prihvatili učešće u ženskoj Ligi šampiona. Kod kuglaša svi do sada prijavljeni klubovi prihvatili su igranje u LŠ. Sa ovog kupa po pet najboljih ekipa koje su prihvatile da igraju, izboriće plasman u LŠ. Interesantno da još nema prijave vicešampiona Mađarske Segedina sa našim internacionalcima Jovanom Ćalićem, Norbertom Ernješijem i Adrianom Lončarevićem.

Najmasovniji međunarodni kup je Kup NBC federacije, gde učestvuju pobednici nacionalnih kupova i trećeplasirani timovi iz liga i domaćin će biti Banja Junaković kod Apatina od 2. do 6. oktobra. Pravo učešća iz Srbije imaju, kod kuglaša pobednik kupa Beograd i trećeplasirani iz lige Metalac iz Gornjeg Milanovca, dok će kod kuglašica igrati finalista Kupa Srbije Apatin (pobedik Kupa Srbije Srem je otišao u Evropski kup) i trećeplasirani tim iz lige Radnički (Novi Sad).

Kod kuglašica, do 11.jula su prijavljeni su Beč (Austrija), Admiral i Zagreb (Hrvatska), Ponig 98 i Lidolšajm (Nemačka), Đer i Tatabanja (Mađarska), Brest Cerknica i Miklavž (Slovenija), Rakovice (Slovačka), Apatin i Radnički Novi Sad (Srbija). Kod kuglaša prijave su do danas poslali Nojkirhen (sa našim reprezentativcem i lane najboljim igračem austrijske Super lige Radovanom Vlajkovim) i Klajnfarzdorf (Austrija), Osijek i Grmoščica (Hrvatska), Dižon (Francuska), Miheln i Štafelštajn (Nemačka), Đer (Mađarska), Slavoj Velki Šariš i Rakovice (Slovačka), Beograd i Metalac Gornji Milanovac (Srbija).

Iz Kupa NBC federacije, tri najbolje ekipe od onih koje su prihvatile učešće u izboriće se za Ligu šampiona. Beč, Admiral, Poing i Rakovice kod kuglašica prihvatili su Ligu šampiona. Kod kuglaša učešće u ovom takmičenju prihvatili su Nojkirhen, Klajnfarzdorf, Osijek, Miheln, Đer i Beograd.

Prošle godine kuglaši Beograda osvojili su bronzu u Kupu NBC federacije u Minhenu.

U Svetskom kupu kuglašice Kristala lane su bile sedme.

U Kupu NBC federacije kuglašice Srema 2017. su zauzele deseto, a novosadske Alimente 12. mesto, dok su u ovom takmičenju kuglaši Crvene zvezde bili 13.

Plasmani u međunarodnim kupovima 2017. – Svetski kup – kuglaši: 1. Zalaegerseg (Mađarska), 2. Rot vajs Zerbst (Nemačka), 3. Železarna Podbrezova (Slovačka), 4. Mertojak Split (Hrvatska), kuglašice: 1. Viktorija Bamberg (Nemačka), 2. Slovan Rošice (Češka), 3. Beč, 4. Zagreb.

Evropski kup, kuglaši: 1. Zaprešić (Hrvatska), 2. Viktorija Bamberg (Nemačka), 3. Segedin (Mađarska), 4. Fojt Sent Pelten (Austrija), kuglašice: 1. Lidolšajm (Nemačka), 2. Elektromureš (Rumunija), 3. Zalaegerseg (Mađarska), 4. Fojt Sent Pelten (Austrija).

Kup NBC federacije – kuglaši: 1. Štafelštajn, 2. Švabzberg (oba Nemačka), 3. Beograd (Srbija), 4. Beč, kuglašice: 1. Đer (Mađarska), 2. Istra Poreč (Hrvatska), 3. Nojkirhen (Austrija), 4. Triglav Kranj (Slovenija).