29 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaRUKOMETAŠI 12. U EVROPI

RUKOMETAŠI 12. U EVROPI

RUKOMET

Reprezentacija Srbije poražena je od selekcije Belorusije 27:32 (11:16) u poslednjoj utakmici glavne faze takmičenja na Evropskom prvenstvu. “Orlovi” su zauzeli 12. mesto u konačnom plasmanu EURO 2018, što je najbolji rezultat od Evropskog prvenstva u Beogradu 2012. godine. Srpski rukometaši su plasmanom u drugi krug takmičenja zaslužili i bolju poziciju u žrebu baraža za Svetsko prvenstvo u Danskoj, koji će biti obavljen u subotu u Zagrebu.

Raspoloženi beloruski dvojac, golman Saldatenka i srednji bek Puhovski, napravili su puno problema “Orlovima” u prvom poluvremenu. Osim u uvodnih par minuta, odbrana Srbije nije bila na nivou potrebnom da bi se savladao rival kalibra Belorusije. TIm Jurija Ševcova je već posle 25 minuta imao veliku prednost 15:9, koju su srpski rukometaši samo na trenutak ugrozili na startu drugog dela, kada je Petar Nenadić smanjio na 17:14.

Loša odbrana, dovela je do serije lakih golova Belorusa, pa su tako rivali iz kvalifikacija za ovo Evropsko prvenstvo, mirno priveli meč kraju.

Selektor reprezentacije Srbije, Jovica Cvetković:

– Loše smo otvorili utakmicu. Došli smo u situaciju da zbog mnogo promašenih zicera dođemo u situaciju da ujurimo rezultat. U drugom poluvremenu smo uspeli da uz određene promene i kvalitetan napad dođemo do tri razlike. Promašili smo dva, tri zicera. Protivnik se odvojio. Nismo mogli to da stignemo do kraja. Toliko od nas. Moramo da radimo odmah, ne samo kada je u pitanju reprezentacija, već srpski rukomet. Imaćemo malo vremena da se pripremimo za baraž. Uradićemo sve što možemo da budemo na višem nivou nego sada. Nama je prolazak u drugi krug i šest utakmica u uslovima u kojima smo bili, izuzetno teško palo. Videlo se da kondiciono ne možemo da iznesemo utakmicu. Nadam se da toga neće biti u narednom periodu.

Kapiten Žarko Šešum:

– Imali smo problema uglavnom u napadu, igrali su dobro u odbrani, njihov golman je bio fantastičan. Kontrolisali su rezultat, kada smo došli na -3, promašili smo neke zicere. Belorusi su zaslužili da pobede danas. Video sam potencijal u mladim igračima. Sigurno je lepše pobeđivati, ali godilo je tim momcima da odigraju više utakmica.

SRBIJA: Šešum, Vujić 2, Đukić 3, Beljanski, Nenadić 7, Radivojević 3, Marković, Đorđić 4, Ilić 4, Crnoglavac, Jovanović, Zelenović, Marsenić 4, Obradović, Cupara, Ivanišević

BELORUSIJA: Kuleš, Babičev, Puhovski 9, Mačkević, Rutenka 5, Saldatenka, Karvacki 4, Jurinok 5, Baranau, Padšvalau 3, Karalek 2, Titu, Bohan, Gajdučenko 4, Aljohin

“Orlovi” u prvom šeširu pred baraž za SP 2019

Žreb baraža za Svetsko prvenstvo biće održan u subotu u Zagrebu. Na njemu će 18 reprezentacija dobiti svoje rivale na putu ka Nemačkoj i Danskoj, u dvomeču koji je zakazan za drugu i treću nedelju juna. Reprezentacija Srbije, zahvaljujući plasmanu u drugu fazu takmičenja na EURO 2018 u Hrvatskoj, nalazi se u prvom šeširu, tako da će za rivala dobiti neku od selekcija slabijeg kvaliteta.

Francuska kao svetski šampion, odnosno, domaćini Nemačka i Danska, već su kvalifikovani. Direktno mesto dobiće i evropski šampion, odnosno tim koji bude najbolje plasiran ne računajući ove tri selekcije (može i četvrto mesto). Evropa će ukupno imati 13 timova na SP 2019.

Prvi šešir: Švedska, Norveška, Belorusija, Srbija, Makedonija, Češka Republika, Španija, Hrvatska, Slovenija, Island (najbolji tim će biti direktno kvalifikovan – ampion ili tim iza tri direktno kvalifikovana tima domaćina Nemačke i Danske, odnosno, svetskog šampiona Francuske)

Drugi šešir: Mađarska, Crna Gora, Austrija, Portugalija, Litvanija, Holandija, Rumunija, Rusija, Bosna i Hercegovina (ili Švajcarska – odluku će doneti EHF posle sagledavanja činjenica u slučaju propusta na utakmici pretkvalifikacija).