PREOKRETOM DO CELOG PLENA U TBILISIJU

Last Updated: 24/03/2017Autor

FUDBAL

Srbija je ostvarila veliku pobedu u Tbilisiju protiv neugodne selekcije Gruzije i napravila još jedan korak prema Svetskom fudbalskom prvenstvu u Rusiji 2018. Posle turbulentnog prvog poluvremena i nesrećno primljenog prvog gola, Ivanović i saigrači su pokazali i kvalitet i karakter koji je rezultirao potpunim preokretom. Ušla je naša reprezentacija sa velikom dozom samopouzdanja u ovaj meč, ali ono je bilo poljuljano posle nekoliko minuta igre. Sve je delovalo bezazleno, Obradović je sa centra prosledio loptu do Kolarova koji je hteo da je vrati Stojkoviću, ali sve je pratio Kačarava, bio je bliži lopti od našeg golmana i samo je prosledio u mrežu. Stvari se koje se dešavaju u fudbalu, a sada je bilo važno da se ekipa što pre vrati u ritam i pokaže i karakter i kvalitet koji je sigurno pre meča bio na našoj strani.

Igrao se14. minut kada je viđena i prva sporna situacija, Rukavina je uputio loptu u šesnaesterac, jedan igrač Gruzije igrao je, učinilo se, rukom, ali Nemac Cvajer je umesto na belu tačku pokazao na korner. Gruzija se branila, ne retko i sa sedam, osam igrača, i tražila priliku iz kontra napada. I jedan takav e viđen u 19. Minutu, kada je Kazaišvili iskosa sa nekih 15 metara uputio udarac, ali je Stojković odlično reagovao. Najbliži izjednačenju bili smo u 33. minutu kada je Tadić lobom pokušao da savlada Lorija koji je bio blizu šesnaesterca, ali lopta je završila visoko preko gola. Da Gruzija, kako je upozoravao i selektor Muslin, nije ni malo naivan rival, pokazalo se u 35. minutu, kada se ponovo Kazaišvili našao iza leđa naše zadnje linije, usledio je udarac a lopta je na našu sreću prošla pored stative. Posle ovakvog promašaja obično dođe kazna a za to su se pobrinuli Tadić i Kostić. Odlična dubinka lopta u prostor, Kostić je uleteo u šesnaesterac a Kakabadze nije imao drugog rešenja nego da ga obori. Odgovornost je preuzeo Tadić i ako smo u najgore vreme primili gol, sada smo u najboljem trenutku izjednačili rezultat.

U poluvremenu je selektor Muslin ostavio u svlačionici Obradovića, a priliku je dobio Jagoš Vuković. Kolarov se vratio na svoju prirodnu poziciju,sve u nameri da nam i leva strana bude mnogo aktivnija nego u prvom poluvremenu. I pretili smo u jednom trenutku preko Tadića, ali sve do 60. minuta nije bilo izglednijih prilika, a onda su domaćini uputuli dva udarca sa distance. Stojković je sjajno reagovao u obe situacije.

Bio je to uvod u potpuni preokret, Tadić je dobio jednu poklon loptu, pronašao Mitrovića koji iz okreta prosto zakucava lotu iza leđa nemoćnog Lorija. Radost na koju smo čekali, trenutak koji govori o karakteru ovog tima. Gol koji smo zaslužili, gol koji nas je približio Rusiji 2018. Do kraja meča imali smo kontrolu igre,a selektor Muslin izvršio je i drugu izmenu, Mitrovića je zamenio Gudelj, a Kostića debitant Gaćinović. Izmena koja je donela definitan kraj svih nadanja Gruzije, jer je upravo omladinski prvak Evrope i sveta stavio tačku na ovaj meč. Prethodno mu je asistirao Tadić. Pobeda koja nas je približila Rusiji, pobeda koja nam daje veliki vetar u leđa pred naredni meč sa Velsom, 11. juna u Beogradu.

-Videli smo naše najgore poluvreme, a fudbal je pokazao koliko može biti nepravedan prema mom cenjenom kolegi Vajsu, jer su domaćini imali veliku šansu kod njihovog vođstva i ko zna šta bi bilo da su tada postigli gol. Vratili smo se, ipak, u igru posle gola iz jedanaesterca – rekao je selektor Slavoljub Muslin i nastavio.- U poluvremenu sam rekao igračima da i pored loše igre imamo dobar rezultat, a ukoliko budemo bolji onda ćemo uspeti da napravimo preokret. Verovao sam u to, napravili smo izmene, pokazali mnogo bolju igru i na kraju zasluženo pobedili.

Neverovatno je kako primamo golove tokom celih kvalifikacija, ali efikasna igra je ponovo ono što nas čini pobednicima…

-Greške se ponavljaju, nisu one taktičke, već jednostavno se dešavaju. Zbilja neverovatno. Na našu sreću uspeli smo u pravom trenutku da poravnamo rezultat i posle svega je najvažnije da smo pobedili. Daleko smo još od Rusije, ali ponavljam, ovo je pobeda vredna tri boda i krećemo se narednoj utakmici.

Mijat Gaćinović je debitovao golom…

-Drago mi je zbog njega, ali i svih nas, jer to je bio gol koji je definitivno odlučio utakmicu.Radi se o sjajnom mladom igraču, uostalom kao i Đurđeviću, odnosno svim ostalim igračima koje smo priključili A reprezentaciji.

Na kraju selektor je rekao da su iz ovog meča najvažniji bodovi…

-Pred nama je još mnogo utakmica, tek smo na pola puta. Znali smo da će ovo biti veoma težak meč za nas i zato su ovi bodovi veoma važni – rekao je Slavoljub Muslin.

Gol na debiju, gol koji će Mijat Gaćinović da pamti.

-Hvala Dući na asistenciji,ovo je gol koji ću da pamtim, gol koji posvećujem svojoj porodici i devojci koji su mi najveća podrška. Niko večeras nije srećniji od mene – kaže Mijat Gaćinović.

Selektor je verovao da možemo do preokreta…

-Rekao nam je u poluvremenu da smo odigrali veoma loše, ali da pokažemo karakter, jer kvalitet imamo, i onda će doći i rezultat. I zaista smo odigrali mnogo bolje, na kraju zasluženo pobedili – ne ostavlja dilemu Mijat Gaćinović.

STRELCI: 1:0 Kačarava 6,1:1 Tadić (iz jedanaesterca) 45,1:2 Mitrović 64, 1:3 Gađinović 87. Stadion: Boris Pačahadze Dinamo Arena. Gledalaca: više od 35.000. Sudija: Feliks Cvajer (Nemačka). Pomoćnici: T.Šifner, M.Ahmiler (Nemačka). Žuti kartoni: Kankava (Gruzija).

GRUZIJA: Lorija, Kakabadze (od 70. Arabidze), Kvirkelija, Kašia, Navalovski, Kvekvešviri, Kazaišvili, Gvolija, Kankava, Anaidze, Kačarava.

SRBIJA: Stojković, Rukavina, Ivanović, Maksimović, Kolarov, Obradović (od 46. Vuković), Matić, Milivojević, Tadić, Mitrović (od 71. Gudelj), Kostić (od 81. Gaćinović).