PORAZ SRBIJE U IZRAELU

Last Updated: 30/11/2018Autor

KOŠARKA

Reprezentacija Srbije izgubila je u okviru kvalifikacija za Svetski šampionat 2019, od Izraela rezultatom 83:74. I pored poraza u Tel Avivu, naš tim i dalje ima realne izglede da ostvari plasman na Svetski kup u Kini, ali u poslednja tri kola mora da sačuva prednost od jedne pobede više u odnosu na četvrtoplasirani Izrael. Srbija u ponedeljak u dvorani „Aleksandar Nikolić“ u Beogradu igra protiv Grčke, a u februaru putuje u Estoniju i dočekue Izrael.

Utakmicu punu rezultatskih preokreta, Izrael je počeo agresivnom odbranom i u uvodnim minutima stekao prednost od 7:2. Naš tim se brzo prilagodio igri protivnika, pa je Srbija počela da koristi dominaciju na centarskoj poziciji i preko Raduljice, a zatim i trojkama Milosavljevića i Birčevića, došla do prednosti od šest poena, 20:14 u sedmom minutu. Prvu četvrtinu je, ipak, obeležila serija Izraelaca od 13:0, koji su iskoristili izlazak iz igre naše startne petorke, kombinovanom odbranom i šutevima za tri poena, preokrenuli rezultat i u devetom minutu došli do sedam poena prednosti (27:20).

Drugu četvrtinu obeležila je mnogo bolja odbrana reprezentacije Srbije. Iz dobrih defanzivnih akcija, tim Aleksandra Đorđevića stizao je i do lakših poena iz kontranapada, a kada su Milosavljević i Simonović u završnici poluvremena pogodili trojke, Srbija stiže i do rezultatskog preokreta i odlazi na veliki odmor sa prednošću 45:43.

Srbija je početkom treće četvrtine nastavila da kontroliše igru i sredinom ovog perioda stigla do prednosti od šest poena (53:47). Međutim, posle tajm-auta, Izraelci ponovo prave seriju 10:0 i trojkom Pninija u 27. minutu preokreću na 57:53 u svoju korist. Usledila je trojka Avramovića, kao i poeni Simonovića, pa Srbija na kraju trećeg perioda, ipak vodi (60:59).

Poslednju četvrtinu obeležila je šuterska serija Izraelaca, koji serijom trojki Pninija dolaze ponovo do prednosti od šest poena – 74:68 u 34. minutu. Naš tim je ponovo uspeo da se vrati i poenima Raduljice sa linije slobodnih bacanja, dva minuta i 27 sekundi pre kraja, dođe do izjednačenja (74:74). Usledili su „vezani“ poeni Zoosmana (trojka, pa „2+1“) i serija izgubljenih lopti srpskih košarkaša, pa je Izrael serijom 9:0 završio utakmicu i stigao do važne pobede (83:74), koja tim Odeda Kataša ostavlja u trci za plasman na Svetski šampionat.

U ekipi Izraela istakao se iskusni Gaj Pnini sa 18 poena, uz šut za tri poena 5-7. U našem timu najefikasniji je bio Dragan Milosavljević sa 17 poena, Simonović je postigao 13, a Raduljica 12. Srbija većim delom utakmice nije uspevala da se prilagodi na zonsku i kombinovanu odbranu domaćina. To je rezultiralo sa čak 22 izgubljene lopte, što je verovatno bilo i ključno za konačni ishod.

Aleksandar Đorđević, selektor Srbije:

„Izrael je dobra, kvalitetno vođena ekipa, sa velikim talentom na bekovskim pozicijama i sa tri evroligaška igrača koji su im danas umnogome pomogli da dođu do pobede. Odigrali su iskusno, a Pnini je ponovo bio ključni igrač. Mi nismo dobro odigrali završnicu, previše izgubljenih lopti u poslednja tri minuta koštalo nas je poraza. Nemam zamerki na zalaganje, ali pored zalaganja moramo da imamo i neke druge stvari da bi pobedili utakmicu. Čak 22 izgubljene lopte govore o tome koliko je ovo bila taeška utakmica za nas. Nismo imali kreaciju, a u odlučujućim trenucima smo platili danak neiskustvu nekih igrača. Ljut sam što igrači nisu shvatili važnost svakog poena i razlike sa kojom se meč dobija ili gubi, iako smo na to ukazivali u poslednja tri tajm-auta. Očekuje nas utakmica sa Grčkom, u kojoj ćemo nadam se biti jači za Stefana Jovića i Vasilija Micića. Nažalost, u timu neće biti Vladimir Lučić, koji je zbog povrede ramena i terapije, morao da se vrati u Nemačku.“

IZRAEL: Di Bartolomeo 7, Ariel, Blat 10, Douson 9, Pnini 18, Timor, Koen 14, Zalmanson 7, Čubrevič, Levi 2, Ginat, Zoosman 10.

SRBIJA: Simonović 13, Jelovac 2, Milosavljević 17, Raduljica 12, Birčević 10, Lazić 3, Jovanović, Đoković, Avramović 6, Dobrić, Gagić 4. Peno 7.