28 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaPOBEDA RUKOMETAŠA U RUMUNIJI

POBEDA RUKOMETAŠA U RUMUNIJI

RUKOMET

Reprezentacija Srbije ostvarila je veoma vrednu pobedu u trećem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Hrvatskoj. “Orlovi” su slavili protiv Rumunije 23:22 (13:9) golom Petra Nenadića u poslednjoj sekundi u paklenoj atmosferi u rumunskom Baja Mareu pred 2.200 domaćih navijača. Izabranici selektora Jovice Cvetkovića došli su tako do druge pobede u kvalifikacionom ciklusu i sa četiri boda čekaju Rumune u nedelju u kragujevačkom “Jezeru” u 20 časova. Rezultatska klackalica viđena je u uvodnih 20 minuta u sparnoj atmosferi rasprodate dvorane u Baja Mareu u kojoj “igla nije imala gde da padne”. Golovima Petra Đorđića, Srbija je došla do vođstva 3:2 posle 10 uvodnih minuta, ali su Rumuni kaznili par grešaka srpskog napada da dođu do lakih golova za 7:5 (19.) preko Močanua i Lazara. Tajm-aut Jovice Cvetkovića imao je efekat. Usledila je serija 3:0 zaključena golom Petra Nenadića za vođstvo – 8:7 u 21. minutu, ali je odmah zatim, pri rezultatu 8:8, usledio petnaestominutni prekid zbog problema sa naponom koji je doveo do toga da jedna strana terena ostane u polumraku.

Pauza je više prijala srpskom timu. Agresivna odbrana, a kao produkt toga golovi Zelenovića i Šešuma doveli su Srbiju na 12:8 dva minuta pre odlaska u svlačionicu, a na odmor se otišlo sa 13:9. Izašli su motivisani Rumuni na nastavak meča, ali nisu mogli preko sjajnog Vladimira Cupare, koji je sa dva odbranjena sedmerca i par skinutih zicera držao “orlove” + 4 (15:11), što je bio znak za Ćavija Paskvala da već u 39. minutu zatraži tajm-aut. Pet minuta je bilo potrebno Rumunima da dođu do egala 15:15 (44.), a novi peh bio je i crveni karton Rastku Stojkoviću zbog tri isključenja. Dva vezana gola odličnog Petra Đorđića povratila su na kratko stabilnost u srpski tim – 17:15 (47.), pre serije Rumuna koji su na 18:18 imali i napad za vođstvo. Marko Vujin svojim prvim golom doveo je Srbiju u vođstvo 21:20 u 55. minutu, a dobra odbrana kapitalizovana je golom Petra Nenadića iz kontre za 22:20 (56.). Ušlo se u egal završnicu… Selektor Jovica Cvetković bio je zadovoljan pobedom u Baja Mareu:

– Igrali smo jednu izuzetno tešku utakmicu. Pripremalli smo se za igru Rumunije. Čestitam mojim igračima jer smo imali strašno malo vremena, a ispoštovali smo sve ono za šta smo imali samo četiri treninga. Spremali smo se da iznenadimo protivnika odbranom 3-2-1 koju nije mogao da očekuje od nas. To smo i uradili na početku. Sve taktičke zamisli u napadu smo sprovodili u igri i to je bilo iznenađenje za protivnika, jer to nije mogao da vidi. Maksimalno učešće intelekta mojih igrača i maksimalno davanje 100% na terenu. Čestitam Rumunima, igrali su najbolji rukomet na startu kvalifikacija sa jednim od najboljih svetskih trenera. Ovo je tek prvo poluvreme i za nas i za njih.

Žarko Šešum, kapiten reprezentacije Srbije:

– Bio je veoma težak meč. Bilo je veoma vruće u hali. Na kraju smo zaslužili pobedu. Imali smo malo i sreće sa poslednjim šutom Nenadića. Čestitam mojim momcima na pobedi koja nas je koštala mnogo energije. Igrali smo kao tim, srećni smo zbog bodova, idemo da pobedimo i u Kragujevcu.

U drugom meču trećeg kola u kvalifikacionoj grupi 2, Belorusija je deklasirala Poljsku 32:23, koja je svoje šanse za plasman u Hrvatsku svela na minimum.

RUMUNIJA: Ćinteć, Čepregi, Fenići, Đonea 7, Grigoras 2, Humet, Janku, Lazar 1, Močanu 3, Onejekve 3, Pavel, Popesku, Rakotea 2, Ramba, Sadovek 2, Savenko

SRBIJA: Abutović, Cupara, Čutura, Đorđić 4, Đukić 4, Ilić 1, Marković 2, Marsenić, Milić, Nenadić P 7, Nenadić D, Prodanović, Šešum 1, Vujin 1, Stojković 1, Zelenović 2