ORLIĆI NA EVROPSKOM PRVENSTVU U POLJSKOJ 2017!

Last Updated: 16/11/2016Autor

FUDBAL

Mlada reprezentacija Srbije posle beogradskih 2:0, poražena u Dramenu od Norveške minimalnim rezultatom (1:0) i obezbedila plasman na EP koje se održava od 16. do 30. juna 2017. Rođeni pobednici nastavljaju svoj put ka novoj slavi. Posle trijumfa na EP za omladince 2013. i titule prvaka sveta u uzrastu do 20 godina na Novom Zelandu 2015, sjajna generacija momaka, sada u dresu mlade reprezentacije, izborila je plasman na Evropsko prvenstvo (igrači do 21 godine) u Poljskoj. Odlično je Srbija ušla u meč, ofanzivno, napadački, dovoljno za dominaciju koja je u ranoj fazo meči donela i dve dobre prilike. Iznenađeni visokim presingom, Norvežani su delovali i malo panično, a prvo je Grujić za malo bio neprecizan u trećem minutu, a posle prodora Antonova i dobrog centaršuta, glavom je gađao Sergej Milinković – Savić ali lopta je prošla pored stative.

Domaćin jedva da je prelazio svoju polovinu, a sve linije Sivićevog tima funkconisale su kao sat. Lazić i Jovanović veoma sigurni u defanzivi, Maksimović i Grujić gazde na sredine terena, a Živković, Čavrić i Sergej Milinković – Savić čekali su priliku da naprave višak i eventualno ugroze gol Norveške. Za razliku od prvog meča Norvežani su sada mnogo više pažnje posvetili Đurđeviću koji je četo na leđima imao i po dvojicu igrača. Mogli smo do vođstva i u 12 minutu, posle prodora Čavrića po levoj strani, ali Đurđević je otišao „ispred“ lopte, a s druge strane domaćin je najbolju priliku imao u 37. Minuti, posle dobrog proigravanja Edegarda, Elnusi je izbio sam ispred Vanje Milinković –Savića, prebacio loptu preko njega, ali Lazić je sve pratio i ispred gol linije izbacio loptu daleko u polje.Otišlo se na poluvreme sa pozitivnom nulom, ali ono što je značilo i više od rezultata, jeste sigurna igra naše reprezentacije.

Nastavak je doneo sličnu priču, Srbija je imala kontrolu igre, preko Đurđevića ponovo prva došla do prilike za vođstvo ali Rosbah je bio dobro postavljen. Sivić je u poluvremenu izvršio i prvu izmenu, Živkovića je zamenio Gaćinović. Nije bilo pravih prilika sve do 70. minuta kada su Norvežani poveli. Usledio je centaršut sa desne strane, Elnusi je bio sam između naših defanzivaca i neometano plasirao loptu u gol. Bio je ovo signal da selektor Sivić nešto menja, Đurđevića je zamenio Ožegović i praktično u prvoj akciji imao priliku ali je Rosbah sprečio izjednačenje. I minut kasnije ponovo je golman „vikinga“ dobro reagovao i krajnjim naporom spasio svoj gol, opet posle šuta Ožegovića. Delovalo je tih poslednjih 15 minuta igre da sredine terena više nema, mi smo tražili gol koji bi definitivno rešio sve dileme, a potpuni rizik prihvatio je i domaćin čiji selektor je sve karte bacio na napad. Ostalo je, ipak, minimalnih 1:0. Poraz koji može da se slavi. Za put Sivićevih „orlića“ u Poljsku!

Gledaće fudbalska Evropa srpsku mladost u Poljskoj iduće godine, one igrače koji su tu Evropu, ali i svet, već osvojili u mlađem uzrastu. A put do završnice nije bio lak, naprotiv. Imala je mlada reprezentacija veoma burne kvalifikacije, a možda je to najbolje osetio Tomislav Sivić, selektor koji je nasledio šampionsku generaciju i imao pred sobom zadatak da nastavi kontinuitet.

-Momcima sve čestitke, oni su pobednici. Posle svega što su postigli, bili prvaci Evrope i sveta, očekivao se kontinuitet,a u ovom slučaju to je prvo plasman na Evropsko prvenstvo. Teret je za mene i njih bio veći tim pre što smo bili učesnici i poslednjeg Prvenstva Evrope u Češkoj. I nijednog trenutka, ovde u Dramenu, taj plasman se nije dovodio u pitanje – ističe Tomislav Sivić.

U fudbalu i poraz može da se slavi, ali po svemu viđenom trebalo je da trijumfujemo i u drugom meču?

-Od starta smo bili bolji rival, stvarali prilike, imali sve vreme kontrolu igre. Nismo dali gol iz situacija kada je lopta već bila viđena u mreži, ali ponavljam, okončali smo meč da smo bili sigurni u prolaz. Taktički je sve delovalo dobro, videlo se samopouzdanje u ekipi, jak karakter. Sve ono što čini pobednike, a to ovi momci jesu. Rođeni šampioni.

Posle poraza u Sloveniji, delovalo je da smo daleko od Poljske?

-Ne bih sada analizirao ceo put, ima vremena. Hoću malo da uživam sa ovim momcima. Imamo iza sebe dobru seriju, ostaje samo žal što nismo pobedili Italiju na njenom terenu, a bili smo mnogo bolji. Bez obzira, eliminisali smo u baražu jednu veoma dobru reprezentaciju, selekciju koja je već dala sedam, osam igrača A reprezentaciji Norveške. Uspeh je veći ako se zna da smo se tokom celih kvalifikacija borili sa sobom, problemom koji nas je stalno pratio. Mnogo igrača nije igralo u klubovima, nisu imali kontinuitet. Sve to smo morali da anuliramo u dresu reprezentacije, da budemo pravi kada je najvažnije. I dali su momci sto odsto, jednostavno to im je u krvi. Oni su velika budućnost našeg fudbala – ne ostavlja dilemu Tomislav Sivić.

Žreb grupa za EP je 1. decembra u Krakovu. Selektor Sivić, ali i sportski direktor FSS Goran Bunjevčević i saradnici, mogu da budu ponosni na sve do sada ostvareno. Sve reprezentativne selekcije Srbije su u drugoj polovini 2016. godine ostvarile fantastične rezultate. „A“ selekcija je dobro startovali na putu ka SP u Rusiji, mlada je overila plasman na EP u Poljskoj, a omladinska i kadetska su izborile plasman u elitnu rundu kvalifikacija. Pobede su u pripremnim mečevima zabeležile i novoformirane selekcije, one do 18 i 20 godina. I ženska selekcija do 17 godina je izborila plasman u elitnu rundu kvalifikacija. Nema, definitivno, mnogo Saveza koji na izmaku godine mogu da se pohvale ovakvom statistikom, a obaveza je da se nastavi u istom stilu do kraja.

STRELCI: 1:0 Elnusi 70. Stadion u Dramenu. Gledalaca: oko 6000. Sudija: Ivan Kružliak( Slovačka). Pomoćnici: R.Sliško, M.Balko (Slovačka). Žuti kartoni: Edegard, Grener (Norveška), Živković, Antonov, V.Milinković – Savić, S.Milinkoviž – Savić (Srbija).Crveni karton:Trondsen 90. (Norveška).

NORVEŠKA: Rosbah, Haraldsajd, Grener (od 90. Samulsen), Selnes, Meling,Trondsen, Fosum, Zahid (od 55. Beriša), Edegard, Deli (od 75. Šerlot), Elnusi.

SRBIJA: V.Milinković – Savić, Gajić, Lazić, Jovanović, Antonov(od 90. Ristić), Grujić, Maksimović, S.Milinković – Savić, Živković (od 46. Gaćinović), Đurđević( od 72. Ožegović), Čavrić.

Sjajna podrška dijaspore

Odmah po dolasku u Dramen, srpska ekspedicija je obaveštena da postoji mogućnost da Đuđević i drugovi u poslednjih 90 minuta do Poljske, imaju veliku podršku od naše dijaspore i to se dogodilo. Brojne trobojke i ono što je važno, vreli dlanovi i glasna podrška sa tribina, bili su snažan vetar našim momcima da istraju u velikoj borbi na travi stadiona u Dramenu.