28 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaODBOJKAŠI NA FINALNOM TURNIRU SVETSKE LIGE

ODBOJKAŠI NA FINALNOM TURNIRU SVETSKE LIGE

ODBOJKA

Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće 13. put na Finalnom turniru Svetske lige, 3. put uzastopno, pošto je u Kordobi zabeležila šestu pobedu u ovogodišnjem takmičenju, četvrtu uzastopnu. Srbija je rano jutros po našem vremenu, u meču 1. kola G grupa I divizije XXVIII Svetske lige 2018. u Kordobi, savladala Argentinu sa 3:2, po setovima 25:22, 19:25, 25:22, 28:30 i 15:12, posle 135 minuta igre. Utakmicu u dvorani Orfeo Superdom posmatralo je 7500 gledalaca, a sudili su Mohamad Šahmiri iz Irana i Nasr Šaban iz Egipta.

Srbija, aktuelni pobednik Svetske lige, izborila je plasman na Finalni turnir u Kuritibi dva kola pre kraja takmičenja po grupama. Savladali su puleni Nikole Grbića domaćina turnira, Argentinu u meču koji je mogao biti završen i posle četiri seta. Nije Srbija iskoristila dve meč lopte u četvrtom setu, ali je zato sve rešila u petom i do kraja će voditi borbu za što bolji plasman na ukupnoj tabeli.

Srbija je od starta meča vodila, ali je Argentina uvek uspevala da izjednači i vrati se u meč. Vodila je Srbija u završnici sa 16:14, a Argentina potom izjednačila na 20:20. Ponovo je Srbija stigla do dva poena prednosti – 22:20, a potom i tri – 24:21, a na kraju je bilo 25:22 za vođstvo od 1:0 u setovima.

U drugom setu je viđena slična slika kao u prvom. Srbija je vodila, 5:2, a Argentina zatim preokrenula na 9:8. Povela je ponovo Srbija sa 10:9, pa Argentina sa 13:11. Izjednačila je Srbija, a Argentinci zatim poveli sa 15:13, pa 18:14, 20:15 i 22:16, a set su dobili sa 25:19 i izjednačili na 1:1 u setovima.

Vodila je Srbija na početku trećeg seta sa 5:2, pa 8:5, a Argentina izjednačila na 11:11. Ponovo je Srbija stekla tri poena prednosti – 16:13, a zatim 18:15. Smanjila je Argentina na 18:17, a onda izjednačila na 20:20, kao u prvom setu. Serijom 3:0 Srbija stiže do nedostižnih 23:20, a na kraju je bilo 25:22 za prednost od 2:1 u setovima.

Izjednačena borba se vodila na početku četvrtog seta, da bi Srbija povela sa 7:5 i tu razliku održavala do sredine seta, kada su Argentinci izjednačili na 13:13, a zatim i poveli sa 15:14. Vodila je Argentina sa 19:16 i 21:18, a Srbija smanjila na 21:20, pa na 23:22, posle 23:21. Imali su Argentinci dve vezane set lopte – 24:22, ali je Srbija uspela da izjednači na 24:24. Nije Argentina iskoristila ni naredne dve set lopte, ukupno četiri, ali ni Srbija nije realizovala svoje dve meč lopte. Argentinici su na kraju iskoristili petu set loptu za konačnih 30:28 i izjednačenje na 2:2 u setovima.

Početak petog seta pripao je Srbiji, koja je povela sa 3:1, a zatim, posle 3:2, sjajnim servisima Uroša Kovačevića stigla do 7:2. Na promeni strana bilo je 8:4 za Srbiju, da bi posle 10:6 uporni i borbeni Argentinci smanjili na 10:9. Usledila je žestoka borba za svaki poen, da bi Srbija nakon 12:11, na servis motivisanog Uroša Kovačevića stigla do 14:11, a zatim iskoristila četvrtu meč loptu, drugu u petom setu za 15:12 i trijumf od 3:2.

Srbija će večeras (subota, 17. jun) u 2. kolu, igrati protiv Bugarske od 21.10 časova po našem vremenu, uz direktne prenose na RTS HD i TV Arena Sport 2 i snimak na RTS 2 (23.20). U poslednjem, 3. kolu, Srbija će igrati protiv Brazila u nedelju, 18. juna od 21.10 časova po našem vremenu, uz direktne prenose na RTS 2 i TV Arena Sport 2. Muška seniorska reprezentacija Srbije igra jubilarni, 20. put u Svetskoj ligi, a do sada je osvojila 9 medalja: 1 zlatnu (2016.), 5 srebrnih (2003, 2005, 2008, 2009. i 2015. ) i 3 bronzane medalje (2002, 2004. i 2010.). Seniori Srbije su do sada igrali 12 puta na Finalnim turnirima Svetske lige, a plasman na FT u Kuritibu je treći uzastopni.