29 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaMILICI BABIĆ BRONZA NA EVROPSKOM PRVENSTVU U BAKUU

MILICI BABIĆ BRONZA NA EVROPSKOM PRVENSTVU U BAKUU

STRELJAŠTVO

Milica Babić se okitila bronzanom medaljom u  trostavu (3 puta 20 metaka) u juniorskoj konkurenciji šestog dana Evropskog prvenstva malokalibarskim oružjem u Bakuu. To je treće odličje za Srbiju na ovogodišnjem EP, posle ekipnog zlata seniora pištoljem i srebra Damira Mikeca u pojedinačnoj konkurenciji u istoj disciplini.

Ženska juniorska reprezentacija je u ekipnom plasmanu zauzela osmo mesto. U istoj disciplini danas su se nadmetale i seniorke. Ekipno su osvojile sedmo mesto, a najbliža finalu, na 16. mestu bila je Andrea Arsović. Počele su kvalifikacije sportskim pištoljem za seniorke. Posle prve faze (precizna paljba) Zorana Arunović se nalazi na prvom mestu.

Milica Babić je u kvalifikacijama blistala i u finale ušla kao ubedljivo prva sa 580 krugova (193 klečeći, 198 ležeći, 189 stojeći stav). Drugoplasiranu Francuskinju Brode ostavila je šest krugova iza sebe.

Babićeva je odlično je krenula i u finalu. Tokom gađanja iz prvog , klečećeg, stava vodila je trku, ali kad je krenulo pucanje iz ležećeg stava skliznula je sa čelne pozicije, u jednom trenutku se nalazila i na šestom mestu. Pred poslednju fazu finala, stojeći stav, kada počinje i ispadanje, ustalila se na trećem mestu. Malo je nedostajalo da se popne i korak više, jer u trenutku kada ispada trećeplasirana zaostajala je samo 0,2 kruga za drugoplasiranom Norvežankom Dženi Stene. Zlato je ubedljivo osvojila Ukrajinka Ana Ilina.

– Milica Babić je sjajno vodila meč, u kvalifikacijama nije imala nijedan loš pogodak, što je po jakom vetru veliko majstorstvo. U finalu je bila odlična iako je malo taktički grešila u ležećem stavu, imala je prebrz ritam i veliku pauzu do sledeće serije. Tako, da je u tom delu malo pokvarila rezultat, a objektivno mogla je i do zlata. Ova medalja je kruna njene juniorske karijere. U sedmom finalu na velikim takmičenjima osvojila je odličje. Uspeh u Bakuu je podstrek pred prelazak u seniorsku reprezentaciju – ističe Srećko Pejović, sportski direktor reprezentacije.

Na prethodnom EP malim kalibrom, u Mariboru 2015, Babićeva je bila je peta takođe iz trostava i članica ekipe koja je osvojila srebro. Ove godine je na Svetskom juniorskom prvenstvu zauzela šesto mesto vazdušnom puškom… Preostale dve članice srpskog tima Sanja Vukašinović i Nevena Armuš su osvojile 42, odnosno 50. poziciju.

– Sanja Vukašinović i Nevena Armuš nisu izdržale u finišu, pa smo i ovaj put izgubili medalju na samom kraju- kaže Pejović.

U trostavu za seniorke ekipa Srbija je zauzela sedmu poziciju, od medalje ju je delilo pet krugova. Pojedinačno najpreciznija bila je Andrea Arsović na 16. mestu sa 575 krugova. U finale se ulazilo sa 577. Arsovićeva je najbolje od svih učesnica (njih 62)  odradila poslednji, stojeći stav (192 kruga), ali nije nadoknadila zaostatak iz prve dve faze kvalifikacija (190 klečeći, 193 stojeći). Dragana Todorović je sa 573 kruga (190, 192, 191) bila 20, a Ivana Anđušić Maksimović je zauzela 38. poziciju (568 krugova).

– Šteta za seniorke, koje su bile pet krugova daleko od medalje, a samo šest od zlata. Andrei Arsović je za dva kruga izmaklo finale. Ipak, je to učinak i rezultat za respekt – istakao je Pejović.

U trostavu za seniorke dominirale su Britanke. Pojedinačno je trijumfivala Škotlanđanka Seonejd Mekintoš (21 godina), debitant u seniorskim finalima na velikim međunarodnim takmičenjima. Velika Britanija je, neočekivano, osvojila i ekipnu titulu, a uz Seonejd Mekintoš u ekipi je bila i njena pet godina starija sestra Dženifer, koja je u ponedeljak osvojila zlato MK puškom iz ležećeg stava.

MK puška trostav (3 puta 20 metaka), juniorke, finale: 1. Ana Ilina (Ukrajina) 453,8 (evropski rekord finala), 2. Dženi Stene (Norveška) 452,6, 3. Milica Babić (Srbija) 442,1,  4. Tatjana Harkova (Rusija) 431,8, 5. Tal Engler (Izrael) 421,4, 6. Žad Brode (Francuska) 405,1, 7. Regin Nesheim (Norveška) 393,4, 8. Danijela Vukadin (Hrvatska) 383,8. Kvalifikacije: 1. Babić 580 (193 klečeći, 198 ležeći, 189 stojeći), 2. Brode 574, 3. Stene  572…42. Sanja Vukašinović 556 (186, 195, 175)… 51. Nevena Armuš 550 (184, 195, 171)… Ukupno  53 takmičarke. Za finale 569. Ekipno: 1. Norveška 1.712, 2. Rusija 1.696, 3. Austrija 1.695, 4. Slovačka 1.692, 5. Ukrajina 1.690, 6. Češka 1.687, 7. Nemačka 1.687, 8. Srbija 1.686… Ukupno 15 ekipa.

MK puška trostav (3 puta 20 metaka), seniorke, finale: 1. Seonejd Mekintoš (Velika Britanija) 458,5, 2. Franciska Per (Austrija) 457,3,  3. Jolin Ber (Nemačka) 444,5, 4. Marta Zeljković (Hrvatska) 432,4, 5. Dženifer Mekintoš (Velika Britanija) 423,0… Kvalifikacije: 1. Per  580, 2. S. Mekintoš 580, 3. Stine Nilsen (Norveška) 580… 16. Andrea Arsović 575 (190 klečeći, 193 ležeći, 192 stojeći)… 20. Dragana Todorović 573 (190, 192, 191)… 38. Ivana Anđušić Maksimović 568 (192, 191, 185)… Za finale 577. Ukupno 62 takmičarke. Ekipno: 1. Velika Britanija 1.722, 2. Ukrajina 1.721 (62 unutrašnja centra), 3. Francuska 1.721 (58), 4. Nemačka 1.720, 5. Rusija 1.719 (70), 6. Austrija 1.719 (61), 7. Srbija 1.716… Ukupno 18 ekipa

Sportski pištolj (30 metaka precizna + 30 brza paljba), seniorke, kvalifikacije prvi deo (precizna paljba): 1. Zorana Arunović (Srbija)  293, 2. Hajdi Dithelm Gerber (Švajcarska) 292, 3. Ana Korakaki (Grčka) 292… 20. Jasmina Milovanović 286… 27. Bobana Veličković 284… Ukupno 38 takmičarki.

Svaka medalja lepo sija

Posle najvećeg uspeha u juniorskoj karijeri Milica Babić je poručila:

–Možda sam mogla i više od bronze, ali ne žalim. Svaka medalja lepo sija. Ovo mi je prvo individualno odličje na velikim takmičenjima, presrećna sam što sam juniorsku karijeru krunisala na ovakav način, jer od sledeće godine prelazim u seniorsku kategoriju.

Ocenjujući rezultat u kvalifikacijama kaže:

–Bilo je jako teško u kvalifikacijama, očigledno mi je mnogo značilo što sam se pripremala na Carevoj ćupriji, u lošim uslovima, pa sam se lakše privikla na ovakve što su nas dočekale u Bakuu. Uspela sam da „uhvatim vetar“. Nisam razmišljala o rezultatu. Nisam pratila koliko krugova mi treba da dođem do finala, već samo se do kraja trudila da u svakom hicu dam sve od sebe. U finalu je proradila i trema, što se odrazilo na rezultat, ali, kao što rekoh, svaka medalja me raduje.

Propuštene šanse posledica improvizacije

Srećko Pejović se dotakao i dosadašnjih rezultata svih naših strelaca u Bakuu

–Očigledno je da su takmičari koji su trenirali u lošim uslovima na Carevoj ćupriji postigli bolje rezultate od onih koji su pretežno trenirali u Novom Sadu i Kragujevcu. Nažalost, mi nemamo mnogo izbora što se tiče objekata za treninge, pa su mnoge propuštene prilike za bolji plasman, finala ili ekipne medalje u skoro svakoj disciplini sastavni deo naše trenažne improvizacije.

Zorana Arunović na čelu trke na polovini kvalifikacija

Dobre vesti stižu i sa 25-metarskog strelišta Počele su kvalifikacije seniorki sportskim pištoljem (30 metaka precizna + 30 brza paljba). Posle prvog dela (precizna paljba) trku u kvalifikacijama vodi Zorana Arunović sa 293 kruga. Na drugom mestu sa krugom manje je Hajdi Dithelm Gerber (Švajcarska), evropska prvakinja iz Beograda 2011. i Osijeka 2013,i pobednica Evropskih igara 2015. Trenutno treće mesto drži najbolji strelac sveta 2016, olimpijska prvakinja Ana Korakaki (Grčka). Jasmina Milovanović je 20, a Bobana Veličković se nalazi na 27. poziciji. U petak su na programu brza paljba i finale.

–Naša ekipa pištoljem zaslužuje pohvale, u ekipnom plasmanu su trenutno prve i u petak ih očekuje borba za finale i medalje – kaže Srećko Pejović.

Srbija 13, Vasiljević 31. u gađanju glinenih golubova

Trojica srpskih predstavnika u gađanju glinenih golubova danas su završili takmičenje na šampionatu u Baku.

Svi su se takmičili u disciplini trap. Ekipno su se plasirali na 13. poziciju u konkurenciji 22 ekipe. Pojedinačno, Borko Vasiljević je zauzeo 31. mesto. Iskusni Pera Nedić je bio 42, a Nemanja Smiljanić se plasirao na 57. poziciju među 82 strelca.

Posle prvog dana Vasiljević se nalazio na 14. mestu sa oborenih 70 od mogućih 75 meta. Drugog dana su na programu su bile preostale dve serije kvalifikacija od po 25 meta. Vasiljević nije nastavio u istom ritmu pa je pao na 31. poziciju sa ukupno 113 pogođenih „golubova“ od mogućih 125. U finale (među 6 najboljih) ulazilo se sa 119 oborenih letećih meta.

Gađanje glinenih golubova, trap, kvalifikacije: 1.Jan O’ Saliven (Irska) 121, 2. Josip Glasinović (Hrvatska) 120, 3. David Kostelcki (Češka) 120… 31. Borko Vasiljević 113 (po serijama 23, 24, 23, 20, 23)… 43. Pera Nedić 110 (20, 24, 22, 22, 22)… 57. Nemanja Smiljanić 106 (18, 24, 21, 20, 23)… Ukupno 82 takmičara. Ekipno: 1. Portugal 351, 2. Hrvatska 350, 3. Češka 348 (70 poslednja serija), 4. Italija 348, 5. Francuska 342…13. Srbija 329… Ukupno 22 ekipe.

Plasman u finalu: 1. David Kostelecki (Češka) 45 (evropski rekord), 2. Josip Glasinović (Hrvatska) 44, 3. Đovani Cernogoraz (Hrvatska) 35…