LUKA MILIĆ OSVOJIO BRONZU NA TURNIRU SVETSKOG KUPA

Last Updated: 12/02/2017Autor

BADMINTON

Pečuj je postao mesto simbolike za srpski badminton. U ovom mađarskom gradiću februara 2015, na 5th Multi Alarm Hungarian Junior 2015, Dragoslav Petrović je osvojio svoju pretposlednju medalju, i to srebrnu, u muškom singlu na turnirima Svetskog juniorskog kupa, čije je bio jedno od glavnih obeležja u 2013, 2014. i 2015. Igrač koji je već tada viđen kao sledbenik Petrovićevog istorijskog puta u svetskoj juniorskoj konkurenciji baš u Pečuju je stigao do svog drugog odličja u singlu, ukupno petog, na turnirima ovog ranga. Bronzanom medaljom na sedmom izdanju Multi Alarm Hungarian Junior 2017, koji je od 9. do 12. februara 2017. okupio preko 150 takmičara i takmičarki iz 20-tak zemalja, Luka Milić je još jednom potvrdio svoj vanserijski talanat i produbio veru da može u narednih godinu dana da postane jedan od glavnih aktera svetske juniorske scene, kao nekada Petrović.

Pohod ka postolju ovog turnira Svetskog kupa naš reprezentativac, koji je bio treći nosilac u Pečuju, počeo je sigurnom pobedom (3:0) u drugom kolu nad Hrvatom Edvinom Hadžihalilovićem. Istim rezultatom očitao je lekciju Francuzu Vilijamu Viledžeru i Kazahstancu Ikramzanu Juldaševom u trećem, odnosno četvrtom kolu. U četvrtfinalu je posle velike borbe u pet setova savladao sedmog nosioca, domaćeg takmičara Balaša Šenjaija, i tako obezbedio sebi odličje u Mađarskoj. Na žalost, u meču za finale izgubio je (3:0) od Čeha Ondreja Krala, petog nosioca, kojem je kasnije pripao trofej u Pečuju (u borbi za zlato pobedio s 3:2 Francuza Hrista Popova).

“Trenutno sam u pripremnom periodu, a ovo je bio dobar test, jači trening i mali korak ka Evropskom prvenstvu koje je u aprilu očekuje u Francuskoj. Iako sam došao umoran i ne potpuno svež posle priprema veoma sam zadovoljan igrom. Osvojio sam drugu medalju u singlu na Svetskom kupu za igrače do 19 godina, ali mi je ova značajnija od prve izlivene u Grčkoj prošle godine jer je turnir u Pečuju bio mnogo jači. Bio sam treći nosilac, samim tim sam imao solidan žreb. Odigrao sam na dosta dobrom nivou sve do polufinala u koje sam ušao dekoncentrisano. Dva seta mi je trebalo da pronađem svoju igru i nametnem taktiku koju sam isplanirao. U trecem setu sam konačno uspeo u tome, stigao do dve set lopte, ali sam na kraju izgubio i ovaj period igre. Sve u svemu ovo je bilo odlično iskustvo, video sam na čemu još moram mnogo da radim, a već sutra nastavljam sa napornim treninzima“, istakao je Luka Milić.

U dve konkurencije u Pečuju naši reprezentativci su stali na korak od medalje. U muškom dublu Sergej Lukić i Milić poraženi su u neizvesnom četvrtfinalu od Mađara Gerga Pitela i Balaša Šenjaija (3:2). Do meča za postolje naš muški dubl je u prvom kolu pobedio poljsku kombinaciju Simon Stokfiš, Viktor Trecki (3:2), dok je u okršaju za četvrtfinale, s istim rezultatom, bio bolji od Čeha, imenjaka Jirija Krala i Vajsejtla. U ženskom dublu Marija Sudimac, koja je nastupila u paru sa Hrvaticom Ingom Sadaić, izgubila je (3:0) od Rumunki Marije Aleksandre Dute i Joane Grečee u meču koji je pobedniku donosio plasman među četiri najbolja para. Prethodno srpsko-hrvatska kombinacija bila je bolja (3:1) od Vlade Ginge (Rumunija) i Nore Hirče (Mađarska).

U muškom singlu 14-godišnjak Lukić je u borbi za plasman u osminu finala izgubio (3:1) od desetog nosioca, Mađara Balaša Papaija. Pre tog duela slavio je u okršaju sa Čehom Vaclavom Palanim (3:1). I Sudimčeva je, poput Lukića, zaustavljena u istoj rundi takmičenja ženskog singla. Ona je u prvom kolu pobedila Poljakinju Magdalenu Kulsku (3:0), dok je u osmini finala poražena od domaće takmičarke Reke Madaraš, potonje osvajačice srebrnog odličja. Mateja Manić nije uspeo da prebrodi drugo kolo muškog singla. On je u borbi za plasman u šesnaestinu finala izgubio od 16. nosioca, Poljaka Timoteuša Malika (3:0).

“Uspeh u Pečuju došao je kao rezultat velikog rada koji Milić ulaže svaki dan u sve elemente svog napretka. Polufinalni meč nije bilo njegovo najbolje izdanje ali mu od srca čestitam na drugoj medalji u pojedinačno konkurenciji u kategoriji juniora do 19 godina. Za malo su nam izmakle još dve medalje što bi bio potpuni istorijski uspeh srpskog badminton. Bez obzira na to čestitke zaslužuje i ostatak srpske delegacije u Pečuju, kako na sjajnoj atmosferi tako i na igri. Već u ponedeljak je novi trenažni dan u kome nastavljamo da unapređujemo sve elemente naše igre”, kazao je glavni trener badminton reprezentacija Srbije Milan Barbir koji je uz trenera Dragana Antića predvodio s klupe naše reprezentativce u Pečuju.

Vlada Republike Srbije – Ministarstvo omladine i sporta obezbeđivanjem neophodnih finansijskih sredstava u značajnoj meri je doprinelo učešću naših reprezentativaca na turniru u Pečuju na kojem je sudila Kristina Jovin.