KOŠARKAŠICE CRVENE ZVEZDE ŠAMPIONKE SRBIJE!

Last Updated: 14/04/2017Autor

KOŠARKA

Košarkašice Crvene zvezde osvojile su titulu šampiona Srbije, pošto su u finalnoj seriji plej-ofa Ženske košarkaške lige Srbije savladale Radivoj Korać sa 3:1! Crveno-bele su u četvrtoj utakmici na svom terenu slavile sa 68:33 (13:9, 23:15, 11:8, 21:1) i tako osvojile duplu krunu i posle 13 godina vratile pehar u vitrine kluba. Ovo je ukupno 29. titula šampiona države crveno-belih dama. Kao i u prethodne dve utakmice, Crvena zvezda je bila dominantna većim delom meča i na kraju zasluženo ubedljivo slavila.

Zvezda je otvorila utakmicu sa 6:0, Korać uspeo da stigne do 9:9 i to je praktično bilo sve od gošći u ovom duelu. Crveno-bele su vezale sedam poena na prelazu iz prve u drugu četvrtinu, a u 15. minutu prvi put stigle do dvocifrene prednosti – 21:11. Osim u nekoliko navrata, kada je Korać uspeo da smanji na osam ili devet poena zaostatka, gošće praktično nisu mogle uhvate priključak, a na poluvremenu je rezultat glasio 36:24. Skoro četiri minuta je stajao isti rezultat na startu trećeg perioda, a Korać je prve poene postigao tek posle pet minuta igre. Bilo je to kasno, jer je Zvezda stekla 15-tak poena razlike koje je održavala do isteka 30 minuta igre.

Poslednja četvrtina ući će u anale finala, jer je ekipa Radivoja Koraća postigla samo jedan poen, i to u 33. minutu. Zvezdi ni visoka prednost nije dala mira, već je do kraja odigrala maksimalno angažovano, pa ubedljiva pobeda nije izostala.

Pre i posle utakmice, dodeljena su pojedinačna i ekipna priznanja. Od ove godine najkorisnija igračica Ženske košarkaške lige Srbije dobija priznanje „Gordana Bogojević Kovačević“ po proslavljenoj košarkašici, a prva koja je osvojila ovaj trofej je Bojana Stevanović, koja je regularni deo sezone odigrala u Šapcu, a zatim u plej-ofu pojačala Radivoj Korać. Stevanovićeva je dobila nagradu i za najboljeg strelca lige. Njoj su nagrade uručili Ana Joković, potpredsednik KSS za žensku košarku, Olivera Krivokapić, komesar Prve ženske lige Srbije, i članovi porodice Bogojević. Po završetku utakmice usledila su priznanja najboljima u finalnoj seriji. MVP finala je Mina Đorđević iz Crvene zvezde kojoj je nagradu uručila bivša reprezentativka Sanja Vesel Reljić. Najbolji strelac finalne serije je Marija Prlja, kojo je nagradu takođe uručila Sanja Vesel Reljić.

Novitet od ove godine su novčane nagrade najboljim ekipama. Radivoj Korać je dobio ček na 300.000 dinara, a Crvena zvezda na 700.000 dinara. Srebrne medalje ekipi Radivoja Koraća uručili su Anđa Vukmirović, nekadašnja proslavljena reprezentativka i Dušan Projović potpredsednik KSS. Zlatne medalje Crvenoj zvezdi uručili su Ana Joković i Dušan Projović, potpredsednici KSS. Pehar koji ide u trajno vlasništvo crveno-belim devojkama uručio je potpredsednik za takmičenja KSS Dušan Projović, a veliki prelazni pehar potpredsednik KSS za žensku košarku Ana Joković.

Dragan Vuković, trener Crvene zvezde

– Drago mi je što sam ja taj koji je posle 13 godina objedinio oba trofeja i nadam se da će to duže da traje. Skupili smo se pre tri godine, okupili talentovanu decu, napravili neke korekcije i doveli ono što nam je potrebno po pozicijama, da bismo imali kompaktnu ekipu. Takođe, mislim da nam je igranje u Jadranskoj ligi pomoglo da podignemo kvalitet i da ove teške utakmice odigramo na ovakav način. Korać je ekipa sa karakterom, bili su trostruki uzastopni prvaci, zna da igra finalne serije, ali mi smo sada bili bolji, za energiju, borbu i zalaganje, kao i veliku želju koju smo pokazali u ovoj seriji.

Miloš Pavlović, trener Radivoja Koraća

– Trofeji koje su crveno-bele osvojile nisu rezultat ove sezone. Ovo je projekat, ova ekipa je strpljivo i dugo građena. Kad pogledam unazad, podsećaju me na neke naše početke i kako smo mi gradili tim. Devojke su ostavile na terenu poslednji atom snage i ne čudi ova ubedljiva razlika… Sad ja, kao trener, treba da objasnim kako je moguće da moja ekipa postigne jedan, dva ili tri poena u četvrtini u finalu. Velika je razlika pre svega u psihologiji i ona je donela ove rezultate. Videli ste da Zvezda ne prestaje da igra, već se „hrani“ visokim rezultatom, izgubljenim loptama protivnika. A mi kao da smo jedva čekali da se završi… Poslednju četvrtinu smo odigrali bukvalno samo da bi se završila utakmica, što je sramotno. Igračice su jedva čekale da ih izvedem iz igre. Ovaj rezutlat je neminovnost. Čestitam kolegi Vukoviću, znam da mu je ovo prva titula posle dugogodišnjeg bitisanja u ženskoj košarci na svim nivomima, a pogotovu prvoligašim. Drago mi je zbog toga što je ovu ekipu uspeo da iznese od početka do kraja. Treba im čestitati na tome. Nama ostaje da sagledamo sve, da analiziramo celu sezonu, ponaosob igrače i da nastavimo dalje da radimo…

(Izvor, foto www.kss.rs)