JOŠ ČETIRI ŠANSE ZA OLIMPIJSKE VIZE

Last Updated: 25/07/2019Autor

Još godinu dana ostalo je do početka Olimpijskih igara u Tokiju (24.jul – 7. avgust 2020). Na Evropskim igrama u Minsku strelci sa Starog kontinenta su ušli u drugu polovinu kvalifikacionog ciklusa za OI. Strelce vazdušnim i malokalibarskim oružjem iz Evrope očekuju još četiri takmičenja na kojima će gađati kvote.

Serija kvalifikacionih nadmetanja nastavlja se Svetski kupom u svim disciplinama u Rio de Žaneiru u avgustu. Zatim sledi Evropsko prvenstvo malokalibarskim oružjem u Bolonji u septembru, pa prvenstvo Starog kontinenta vazdušnim oružjem u Vroclavu (kraj februara i početak marta). Na svakom od ova tri takmičenja deliće se po dve kvote po disciplini –ukupno 32 (u Rio de Žaneiru 16, a u Bolonji i Vroclavu po osam).

Poslednja šansa biće evropski kvalifikacioni turnir vazdušnim i malokalibarskim oružjem. Evropska streljačka konfederacija je nedavno saopštila da će turnir biti održan u Plzenju (Češka) od 17. do 28. maja sledeće godine. Biće podeljeno ukupno 10 kvota (pet za muškarce i pet za žene). U gađanju vazdušnom puškom biće podeljene po dve vize za OI, a u ostalim disciplinama po jedna: MK puška trostav (muškarci i žene), vazdušni pištolj (muškarci i žene), MK sport pištolj (žene) i MK pištolj brza paljba (muškarci).

Pravo učešća imaće samo strelci koji nisu ispunili kvote, ali takmičarima sa svih kontinenata će biti dozvoljeno da gađaju van konkurencije za plasman.

Na Olimpijskim igrama u Tokiju učestvovaće 360 strelaca – 240 u disciplinama vazdušnim i MK oružjem i 120 u gađanju glinenih golubova. „Na talonu“ je ostalo još 190 kvota (128 u disciplinama vazdušnim i MK oružjem i 62 u gađanju glinenih golubova).

Sem na takmičenjima, kvote će biti podeljenje i na osnovu plasmana na rang listama Svetske streljačke federacije (po jedna po disciplini) i na osnovu odluke specijalne komisije.

Srbija za sada ima četiri vize za OI, dve pištoljem (osvojili su ih Zorana Arunović i Damir Mikec) i dve puškom (Milutin Stefanović i Sanja Vukašinović).

Po broju olimpijskih kvota naša zemlja je među uspešnijima.

Kvote su za sada osvajali strelci iz 46 država. Više kvota imaju od Srbije imaju: Kina (22), Rusija (15), SAD (14), Južna Koreja (9), Italija (8), Indija (7), Francuska (6), Slovačka (5), Ukrajina (5), Nemačka (5) i Japan, koji kao domaćin ima po jedno zagarantovano mesto u svakoj disciplini (ukupno 12). Sem Srbije, po četiri olimpijske vize izborili su strelci iz Hrvatske, Češke i Norveške.

Većina od ovih zemalja ima kvote i u gađanju glinenih golubova ili u disciplini pištolj brza paljba klasičnog streljaštva, u kojima Srbija nema predstavnika.

Strelci u disciplinama u gađanju glinenih golubova iz Evrope će šansu da izbore plasman na OI imati na još jednom Svetskom kupu u Lahtiju (Finska) ove godine i na prvenstvima Starog kontinenta 2019. i 2020.