JASMINA MILOVANOVIĆ POGODILA BRONZU I OLIMPIJSKU VIZU!

Last Updated: 31/08/2019AutorTags:

Reprezentativka Srbije Jasmina Milovanović osvojila je bronzanu medalju vazdušnim pištoljem četvrtog dana Svetskog kupa u Rio de Žaneiru i tako izborila olimpijsku kvotu! Ovo je peta viza za Igre u Tokiju srpskih strelaca. Prethodne četiri doneli su Zorana Arunović, Damir Mikec (oboje pištolj), Milutin Stefanović , Sanja Vukašinović (oboje puška). Današnji takmičarki dan u Rio de Žaneiru je bio izuzetno uspešan za srpsko streljaštvo. Sanja Vukašinović je osvojila peto mesto u trostavu. Sem Milovanovićeve, vazdušnim pištoljem su se takmičile Zorana Arunović i Bobana Momčilović Veličković, koje su se plasirale na devetu, odnosno 18. poziciju. Uz Vukašinovićevu, u takmičenju u trostavu učestvovale su i Andrea Arsović i Ivana Anđušić Maksimović. Arsovićeva je završila na 31, a Maksimovićeva na 37. poziciji.

Bronza u Riju je najveći uspeh Milovanovićeve na velikim interkontinentalnim takmičenjima u karijeri. Do sada se ni jednom nije plasirala u pojedinačno finale na Svetskim kupovima, svetskim i evropskim prvenstvima. Jasmina je do svog prvog finala na velikim seniorskim takmičenjima u karijeri došla kao osma u kvalifikacijama sa 576 krugova. Samo krug manje „ubila“ je devetoplasirana Zorana Arunović, dok je Bobana Momičilović Veličković zauzela solidno 18. mesto sa 573 kruga.

Čak pet finalistkinja se borilo za dve raspoložive  kvote za Tokio. U igri za olimpijske vize nisu bile samo Ukrajinka Olena Kostevič, Kineskinja Kijan Vang i Korejka Hjungjong Jo. Naša reprezentativka je odlično počela finale. Posle prvih pet hitaca Milovanovićeva je delila  prvo mesto sa Kineskinjom Kijan Vang. Nastavila je u istom stilu, mesto u vrhu zadržala je i posle druge serije od pet dijabola. Nalazila se na drugoj poziciji iza Indijke Jašavini Desval.

U preostalom toku finala Jasmina je držala visok nivo koncentracije, ni u jednom trenutku nije pala na nižu poziciju od treće. Vodila je veliku borbu za medalju i kvotu i na kraju je stigla do bronze i olimpijske vize.

Pobedila je Indijka Jašavini Sing Desval, koja je, poput Milovanovićeve, osvojila kvotu, a druga je bila iskusna Ukrajinka Olena Kostevič, koja od ranije ima „kartu za Tokio“.  Od takmičarki koje su se, uz Indijku i Srpkinju borile za olimpijsku ulaznicu, najuspešnija, na petoj poziciji, bila je Litvanka Agate Rasmane.

U takmičenju u trostavu, Sanja Vukašinović je kvalifikacije završila kao šesta, sa 1.173 kruga i tako izborila četvrto finale u trostavu na velikim takmičenjima u 2019. godini. Na Svetskim kupovima u Nju Delhiju i Minhenu zauzela je osma mesta, dok je na Evropskim igrama u Minsku bila četvrta, čime je ispunila olimpijsku kvotu.

Skorom tokom celog finala Vukašinovićeva je bila u sredini plasmana, najčešće na četvrtom, petom ili šestom mestu. Na kraju je završila na petoj poziciji, postigavši najveći uspeh na interkontinentalnim takmičenjima u karijeri.

U nedelju su na programu takmičenja u kojima nema srpskih strelaca. Svetski kup u Rio de Žaneiru se završava u ponedeljak, kada će se takmičiti naša dva miksa vazdušnim pištoljem Zorana Arunović/Damir Mikec i Bobana Momčilović Veličković/Dimitrije Grgić

Vazdušni pištolj, žene, finale: 1. Jašavini Sing Desval (Indija) 236,7, 2. Olena Kostevič (Ukrajina) 234,8, 3. Jasmina Milovanović (Srbija) 215,7, 4. Hjunjong Jo (Južna Koreja) 195,0, 5. Agate Rasmane (Letonija) 173,1, 6. Kijan Vang (Kina) 153,7, 7. Golnuš Sebjatolahi (Iran) 133,0, 8. Julija Hohmut (Nemačka) 112,2. Kvalifikacije: 1. Desval 582, 2. Vang 578, 3. Sebjatolahi 578… 8. Milovanović 576, 9. Zorana Arunović 575… 18. Bobana Momčilović Veličković 573… Ukupno 82 takmičarke.

MK puška trostav, žene, finale:  1. Seonejd Mekintoš (Velika Britanija) 461,2, 2. Đehe Kim  (Južna Koreja) 458,4, 3. Ruiđiao Pei (Kina) 448,1, 4. Ana Ilina (Ukrajina) 437,4, 5. Sanja Vukašinović (Srbija) 452,8, 6. Jolin Ber (Nemačka) 415,8, 7. Živa Dvoršak (Slovenija) 399,8, 8. Jelizaveta Korol (Poljska) 399,3.  Kvalifikacije (3 puta 40 metaka): 1. Pei 1.178, 2. Kim 1.175, 3. Mekintoš 1.175… 6. Vukašinović 1.173… 31. Andrea Arsović 1.164… 37. Ivana Anđušić Maksimović 1.161… Ukupno 57 takmičarki. (U eliminacijama startovale 92 takmičarke). Za finale 1.172.