28 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaISSF PRIHVATIO PROMENE OLIMPIJSKOG PROGRAMA

ISSF PRIHVATIO PROMENE OLIMPIJSKOG PROGRAMA

STRELJAŠTVO

Izvršni komitet i Administrativni savet Svetske streljačke federacije (ISSF) prihvatili su na sastanku u Nju Delhiju predlog novog programa streljačkih takmičenja na Olimpijskim igrama. Sad je izvesno da će doći do promena, iako završnu reč daje Međunarodni olimpijski komitet.  Novi sistem bi se primenjivao od OI u Tokiju 2020, samim tim i u kvalifikacionom periodu za naredne Igre. Komisija za promenu pravila je nedavno objavila predlog po kome se iz programa  izbacuju tri discipline u kojima se na OI takmiče  samo muškarci: gađanje MK pištoljem slobodnog izbora, gađanje MK puškom iz ležećeg stava (obe discipline se održavaju na 50-metarskom strelištu) i dabl-trap u gađanju glinenih golubova. S obzirom da je cilj promena, između ostalog, poštovanje principa polne ravnopravnosti, umesto ove tri discipline biće uvedeni miksevi (mešoviti parovi) vazdušnim pištoljem, vazdušnom puškom i u disciplini trap u gađanju glinenih golubova.

Najava promena je u poslednjih par meseci izazvala mnoge polemike i različita mišljenja. Streljački savez Srbije je javno dao svoj stav i mišljenje. Naš nacionalni savez je ISSF-u poslao pismo, koje je naišlo na pozitivne odjeke u mnogim drugim nacionalnim savezima, ali predlog nije prihvaćen. SSS je predložio da se obe discipline MK pištoljem u kojima se takmiče muškarci i koje su na programu od prvih OI 1896. (pištolj slobodnog izbora na 50 metara i brza paljba na 25 metara) skinu sa programa, a da njihovo mesto zauzme gađanje sportskim pištoljem na 25 metarskom strelištu (30 metaka precizna + 30 brza paljba), na kome se za sada na OI nadmeću samo dame. Tako bi se uskladio olimpijski program. Muškarci i žene bi se takmičili u istim disciplinama.

Treba još sačekati odluku MOK, koja će biti doneta krajem leta, ali po svemu sudeći strelci se  MK pištoljem na 50-metarskom strelištu neće takmičiti na OI u Tokiju 2020. Na programu ostaje brza paljba na 25 metara, koja je slabo rasprostranjena u svetu, pre svega zato što zbog svojih specifičnosti zahteva velike količine municije i posebne uslove za treninge i takmičenja (potrebno je pet meta za jednog strelca). Gađanje MK pištoljem slobodnog izbora, MK puškom iz ležećeg stava i dabl-trap do daljneg ostaju u programu takmičenja pod okriljem ISSF (Svetski kup, Svetsko prvenstvo)

Novi olimpijski program bi ovako izgledao:

Vazdušno oružje (10-metarsko strelište): puška (M i Ž), pištolj (M i Ž), miks (mešoviti parovi) pištolj, miks (mešoviti parovi) puška.

Malokalibarsko oružje (25-metarsko strelište): pištolj brza paljba (M), sportski pištolj 30 metaka precizna + 30 brza paljba (Ž).

Malokalibarsko oružje (50-metarsko strelište): puška trostav 3 puta 40 metaka (M), puška trostav 3 puta 20 metaka (Ž)

Leteće mete: trap (M i Ž), skit (M i Ž), miks (mešoviti parovi)  trap.