GRUZIJA IZNENADILA SRBIJU U BEOGRADU

Last Updated: 23/02/2020AutorTags:

U drugom meču prvog „prozora“ FIBA kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2021, u lepom košarkaškom ambijentu pred oko 6.000 gledalaca u beogradskoj dvorani „Aleksandar Nikolić“, reprezentacija Srbije poražena je od Gruzije – 90:94. Silovito je naša reprezentacija otvorila meč i posle trojke Jaramaza povela 7:0 za manje od dva minuta, a u 5. minutu je već bilo 15:4. Rasla je lagano prednost Srbije (24:10, 9. minut), a na prvu pauzu ekipa selektora Igora Kokoškova otišla je sa 28:18.

Pružila je Gruzija otpor na startu druge četvrtine, mini serijom 5:0 smanjila na 23:28. Održavali su naši momci u ovom periodu igre prednost od pet do devet poena, da bi posle trojke Avramovića ponovo imali dvocifren višak – 41:30, 17. minut. Uspela je Gruzija ponovo da se vrati u meč zahvaljujući raspoloženom MekFadenu i smanji na 41:45 u 20. minutu, ali se posle trojke Rebića otišlo na veliki odmor pri rezultatu 48:41.

Treća deonica počela je u istom ritmu, sa prilično brzom igrom. Pogodio je trojku Todorović, uzvratio MekFaden, da bi Gruzijci u 25. minutu prišli na 50:53. Spremila je Srbija odgovor posle tajm-auta Kokoškova, pogodio je Avramović, pa zakucao Simonović, ali se protivnik nije dao i ponovo smanjio minus na samo poen dva minuta kasnije – 60:59. Vodila se u završnici ovog perioda velika borba, igralo se koš za koš, da bi naš nacionalni tim na poslednji odmor otišao sa samo dva poena prednosti – 67:65.

Ušli su „orlovi“ u poslednju četvrtinu zakucavanjem Kravića. Ipak, prvu put na meču je Gruzija izjednačila preko Šermadinija (69:69, 32. minut), a onda i povela u 37. minutu 72:71. Posle dva realizovana slobodna bacanja MekFadena bilo je 74:72, ali su Kravić i Simonović sa linije penala, pa sjajni Avramović sa dve trojke, vratili stvari na mesto za 81:76 u 36. minutu. Međutim, MekFaden je izjednačio trojkom, a Jaramaz uzvratio istom merom, da bi Avramović zakucao za 86:81. Ponovo je neizvesnost trojkom vratio Sanadze (84:86), a Avramović sa linije penala doneo 88:84 dva minuta pre kraja. Pogodila je Gruzija za tri, pa za dva i povela 89:88 minut pre kraja. Uzvratio je uz faul Raduljica, ali nije realizovao slobodno bacanje (90:89), da bi MekFaden još jednom pogodio trojku 26 sekundi pre kraja i deoneo Gruziji 92:90. Imao je naš tim napad za pobedu ili produžetak, promašio je Zagorac, Jaramaz je faulirao MekFadena koji je dva puta bio suiguran za 94:90. Pokušao je za tri Veličković, ali nije pogodio, pa je Gruzija napravila iznenađenje u Beogradu.

Aleksa Avramović, košarkaš Srbije

-Pripremali smo ovu utakmicu kao i Finsku, da odigramo sa energijom u odbrani, sa dobrim napadom. Nismo imali energiju koja nas je pogurala u Finskoj, Gruzija je odigrala veoma dobro… Znali smo da imaju jednog od najbolji šutera španske lige MekFadena i jednog od najboljih igrača španske lige Šermadinija. Napravili smo mnogo grešaka u odbrani…

Igor Kokoškov, selektor Srbije

-Kao prvo, zahvalio bih navijačima što su došli da podrže ovu ekipu, reprezentaciju Srbije. Dali smo sve od sebe da ih učinimo ponosnim, a nekad u košarci stvari ne idu kako ste mislili. Takođe želim da čestitam gruzijskom timu, možete da osetite u ekipi da imaju kontinuitet, istog trenera pet godina, imaju sistem na koji su naviknuti. Otvorili smo veoma dobro, bila je tu energija… Niko nije došao samo da dođe, hteli smo da pobedimo, bio je tu trud, energija… Zaista verujem da igrači igraju utakmice, a treneri gube. Kada izgubite onda se uvek zapitate šta je dovelo do toga. Mnogo grešaka, pokušali smo da uvedemo mnogo novih stvari, kako ćemo da trčimo u kontrama, nova terminilogija, oni dolaze iz različitih sistema… U ovoj utakmici se zato videlo da ovaj gruzijski tim bolje poznaje sebe od nas. Igrali su bolje i treba da im čestitamo. Ništa ne počinje i ne završava se. Brinemo o nacionalnom timu, stalo nam je, boli kada izgubimo kod kuće, nije sjajan osećaj, ali treba gledati širu sliku. Videli smo neke mlade igrače koje smo hteli da vidimo, iskusniji su bili tu da povedu… Hoću da zahvalim igračima koji su našli vreme da dođu i da igraju.

Pre početka utakmice, predsednik KSS Predrag Danilović uručio je uramljen deres kapitenu Miroslavu Raduljici za 100 nastupa u dresu Srbije. Raduljica je jubilarni meč odigrao na Svetskom prvenstvu u Kini protiv Angole. Na poluvremenu meča, generalni sekretar KSS Zlatko Bolić uručio je renomiranom košarkaškom sudiji Miliji Vojinoviću, koji je prestao sa aktivnim suđenjem, prigodan poklon u znak zahvalnosti za doprinos košarci. Uz reprezentaciju su u prvom redu pored terena bili predsednik KSS Predrag Danilović, generalni sekretar Zlatko Bolić, potpredsednik za mušku košarku Igor Rakočević i potpredsednik za takmičenja Dušan Projović, kao i trofejni trener Dušan Ivković.