28 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaFRISU EVROPSKO ZLATO, ŠTEFANEKU SREBRO

FRISU EVROPSKO ZLATO, ŠTEFANEKU SREBRO

RVANJE

Srpski rvači Kristijan Fris i Davor Štefanek ostvarili su sjajan uspeh na Evropskom šampionatu u rvanju grčko- rimskim stilom u Novom Sadu. U finalu prvenstva Evrope koje se uz učešće 850 takmičara iz 38 zemalja održava u Velikoj dvorani „Spens-a“ pred oko 5.000 navijača Fris je ostvario najveći uspeh u karijeri. On je u finalu pobedio najboljeg reprezentativca Bugarske, Ivu Angelova 3:1 i osvojio zlatnu evropsku medalju u kategoriji do 59 kilograma.

-Hvala vam svima na podršci- bio je vidno uzbuđen naš 33.- godišnji šampion posle meča.- Odlučilo je i srce i iskustvo. Angelov me je u prethodna dva meča pobedio ali evo, ovog puta, sve se vratilo. Ulazak u finale protiv Bugarina bio je zapravo zalet koji sam uhvatio iz sve snage. Ovo je kruna moje dosadašnje karijere ali nije i ne i glavni cilj. Idemo dalje, idemo u Tokijo.

2Sa druge strane, naš olimpijski šampion iz Rija, Štefanek, koji ima i svetsko zlato nije uspeo da se domogne evropskog zlata koje mu jedino nedostaje u dosadašnjoj karijeri. On je večeras u finalu i pored fantastične podrške publike koja je sve vreme bila na nogama, izgubio meč od Rusa Artema Surkova u kategoriji do 66 kilograma i morao da se po treći put zadovolji srebrnom medaljom na evropskom prvenstvu, na kojem inače ima upisane i dve bronze. Štefanek je danas pre podne od kvalifikacija do finala odradio četiri besprekorne partije, i činilo se, umoran izašao na megdan za najsjajnije odličje Surkovim, koji je, ispostavilo se, odbranio titulu šampiona Evrope iz 2015. godine.

– Nije mi se dalo ali jeste Kristijanu Frisu. Nas dva veterana uspeli smo da uđemo u finale i ovo je veliki uspeh za njega i srpsko rvanje. Jer sa 33 godine osvojio je zlato. Moje srebro je lep rezultat ali očekivao sam zlato. Međutim, greška u finalu je bila moja dekoncentracija, i nestrpljenje. Iako nisam osvojio zlato, osvojiću ga za dan dva kada budem dobio sina- rekao je Štefanek.

Milorad Dokmanac, selektor reprezentacije Srbije, nije krio oduševljenje trijumfom Frisa.

– Neverovatno kako se borio. Kao u najboljim danima, ma još jače. Imam utisak da je dva minuta borbe koju je prikazao u finalu, najbolje što sam video i zasluženo je pobedio veliko finale- rekao je selektor Dokmanac.

Nemanja Pavlović, naš takmičar u kategoriji do 130 kilograma nije uspeo da se domogne borbe za medalju. On je pobedio Finca Lahtija ali u drugom kolu izgubio od Nemca Johna.

-Sjajno se borio, stekao neophodno iskustvo i ispunio očekivanja. Takođe, Kadžaja, Gruzin sa srpskim državljanstvom je zabeležio trijumf nad Rusom Meljnikovim a zatim i poraz od Jermenca Aleksijana, olimpijskog šampiona i i oprostio od daljeg takmičenja- kaže selektor Dokmanac.

Čestitali Vučić i Udovičić

Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić i ministar omladine i sporta Vanja Udovičić su čestitali rvačima na izuzetnom uspehu koji su ostvarili u Novom Sadu.

– Čast mi je da vam u ime Vlade i građana Republike Srbije čestitam osvajanje zlatne i srebrne medalje na Evropskom prvenstvu u Novom Sadu.Postati evropski šampion pred domaćom publikom sigurno ima ogroman značaj za vas, Kristijane, ali i za srpski sport i mlade rvače koji su željni uspeha i osvajanja najsjajnijih odličja. Još jednom Vam čestitam i želim mnogo uspeha na narednim takmičenjima – istakao je u svojoj čestitki predsednik Vlade Aleksandar Vučić.

Sve najbolje je Frisu i Štefaneku poželeo i Udovičić.

– Dan za pamćenje za srpsko rvanje- zlatna i srebrna evropska medalja za naše rvače! Čestitam našim šampionima Kristijanu i Davoru, njihovom stručnom štabu i Rvačkom savezu Srbije na ovom ogromnom uspehu – navodi se u čestitki ministra Udovičića.

U nedelju na strunjači Nemeš i Maksimović

U nedelju u 10 časova na strunjače izlaze Viktor Nemeš i Aleksandar Maksimović, takođe kandidati reprezentacije Srbije za medalje.

-Mnogo toga zavisiće od žreba jer obojica u konkurenciji imaju desetak sjajnih, vrhunskih takmičara od kojih svaki konkuriše za medalju- objašnjava selektor Dokmanac.