DUŠKU PETROVU ZLATO, SRBIJI ČETIRI ODLIČJA NA KRAJU VN NOVOG SADA

Last Updated: 11/06/2017Autor

STRELJAŠTVO

Jedno zlato, dva srebra, jedna bronza. Poslednjeg dana mitinga „Velika nagrada Novog Sada“ srpski takmičari su osvojili četiri medalje sve tri boje. Duško Petrov je pobedio malokalibarskim pištoljem slobodnog izbora. Tijana Kolarik je bila druga u apsolutnoj ženskoj konkurenciji u gađanju malokalibarskom puškom iz ležećeg stava. U kategoriji juniora istim oružjem Lazar Kovačević je osvojio srebro, a Dimitrije Gašeća bronzu.

Petrov, strelac „Alekse Dejovića“, je osvojio drugo zlatno odličje na ovogodišnjem mitingu, jer je u četvrtak najbolji bio i vazdušnim pištoljem. Do trijumfa MK pištoljem je došao, zahvaljujući tome što je u pretposlednjoj seriji pretekao Bugarina Samuila Donkova, koji mu je bio najveći rival i u nadmetanju vazdušnim oružjem.

U takmičenju MK puškom iz ležećeg stava danas su najsjajnija odličja podelili gosti iz inostranstva. Tijana Kolarik (Pančevo 1813) je do srebra u kvalitetnom nadmetanju dama došla sa pola kruga zaostatka za Esmari Van Reinen (Južna Afrika).

Mađar Zalan Pekler je postigao apsolutno najbolji rezultat kvalifikacija, što mu je donelo juniorsko zlato (u finalu u apsolutnnoj konkurenciji bio je četvrti). Lazar Kovačević (Jagodina 92) je osvajanjem juniorskog srebra došao do svog trećeg odličja u omladinskoj konkurenciji na turniru u Novom Sadu, jer je prethodno bio najprecizniji u gađanju iz vazdušne i iz malokalibarske puške iz trostava. Dimitrije Gaćeša (Mladost) je za Kovačevićem zaostao 0,7 krugova.

Najuspešnija srpska juniorka MK puškom iz ležećeg stava bila je Tatjana Banjac, na četvrtom mestu. U seniorskom muškom finalu od naših takmičara gađao je Borislav Mazinjanin, zauzevši sedmo mesto. Na vatrenoj liniji pojavio se i nekadašnji olimpijac Nemanja Mirosavljev, koji se više od godinu i po dana ne bavi aktivno streljaštvom, ali bio je blizu finala, zauzeo je deveto mesto sa 0,9 krugova zaostatka za osmoplasranim.

Srpski strelci su na mitingu, koji je okupio takmičare iz 15 zemalja, osvojili osam zlatnih medalja: Duško Petrov (vazdušni i MK pištolj, muškarci), Lazar Kovačević (vazdušna i MK puška trostav juniori), Ivana Anđušić Maksimović (vazdušna puška žene), Milica Babić (vazdušna puška juniorke), Dejan Pešić (trostav muškarci), Lea Aleksić (vazdušni pištolj, juniorke).

MK pištolj slobodnog izbora, apsolutna konkurencija(seniori i juniori), finale: 1. Duško Petrov (Srbija) 231,0, 2. Samuil Donkov (Bugarska) 230,1, 3. Željko Posavec (Hrvatska) 203,3… 8. Rastko Jokić 108,0. Kvalifikacije: 1. Donkov 562…5. Petrov 538…8. Jokić 535…12. Petar Adamović 509…  Ukupno 14 strelaca. Za finale 535.

Juniori: 1. Kiril Kirov (Bugarska) 545, 2. Leon Luka Čelić 540, 3. Borna Butković 512 (obojica Hrvatska), 4. Petar Adamović 509.

MK puška 60 metaka ležeći

Apsolutna konkurencija, muškarci (seniori i juniori), finale: 1. Starik Gaj (Izrael) 249,3, 2. Anton Rizov (Bugarska) 248,3, 3. Ivica Štritof (Hrvatska) 224,5… 7. Borislav Mazinjanin 140,1…Kvalifikacije: 1. Zalan Pekler (Mađarska) 622,2…6. Mazinjanin 616,3…9. Nemanja Mirosavljev 614,7…10. Dejan Pešić 613,1, 12. Lazar Kovačević 612,0, 13. Dimitrije Gaćeša 611,3… 16. Stevan Jovanović 610,3, 17. Jovan Čičevski 609,6… Ukupno 32 strelca. Za finale 615,6.

Juniori: 1. Zalan Pekler (Mađarska) 622,2, 2. Lazar Kovačević 612,0, 3. Dimitrije Gaćeša 611,3, 4. Stevan Jovanović 610,3 (svi Srbija)… 9. Veljko Ilić 604,5… Ukupno 15 strelaca

Apsolutna konkurencija, žene , ne gađaju finale: 1. Esmari Van Reinen (Južna Afrika) 620,8, 2. Tijana Kolarik (Srbija) 620,3, 3. Janina Stančeva (Bugarska) 620,0…13. Tatjana Banjac 612,6, 14. Dragana Todorović 612,1… 17. Sanja Vukašinović 611,2, 18. Nevena Armuš 610,7, 19. Ana Akifović 610,6, 21. Nina Radulović 608,5… 23. Ivana Anđušić Maksimović 608,4, 24. Milica Babić 608,4, 25. Marija Kolarević… Ukupno 42 takmičarke

Juniorke: 1. Tai Engler (Izrael) 619,9, 2. Samanta Li Piterson (SAD) 614,0, 3. Lia Lazar (Slovenija) 612,9, 4. Tatjana Banjac 612,6…7. Sanja Vukašinović 611,2, 8. Nevena Armuš 610,7, 9. Ana Akifović 610,6, 10. Milica Babić 608,4, 11. Marija Kolarević 606,8, 12. Marija Malić 605,3… Ukupno 20 takmičarki.

Paraolimpijci:Huan Reinaldo Savedra (Španija) 623,2, Laslo Šuranji (Srbija) 622,8, Doro Šaziri (Izrael) 608,8.