DOMINACIJA SRBIJE NA PRVENSTVU BALKANA U DVORANI

Last Updated: 26/02/2017Autor

ATLETIKA

Prvenstvo Balkana u dvorani, koje je uvertira za Evropsko atletsko prvenstvo predstojećeg vikenda, zvanično su otvorili predsednik Balkanske atletske federacije Dobromir Karamarinov, predsednik Atletskog saveza Srbije, Veselin Jevrosimović i predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević. Srbija je osvojila ukupno devet medalja – po četiri zlatne i bronzane i jedno srebro! ispred je samo Grčka sa 12, dok Turska ima osam. Zlato za našu zemlju osvojili su Ivana Španović, Elzan Bibić, Tamara Salaški i Amela Terzić. Srebro je uzela ženska štafeta 4×400, dok su se bronzanom medaljom okitili Dušan Makević na 3.000 metara, Nikola Bursać na 1.500 metara, Milica Emini na 60 metara prepone i muška štafeta 4×400. Tamara Salaški  je prva srpska atletičarka koja je osvojila medalju na 400m sa rezultatom 58.78.

“Nisam zadovoljna trkom, jedva sam uspela da se izvučem od ostalih takmičarki i dodjem prva do cilja. Nadam se da će na evropskom biti bolje”, rekla je Tamara.

Elzan Bibić osvojio je prvo mesto u trci na 3000 metara. Naš atletičar je istrčao lični rekord u vremenu od 8:06.98! Posebno se istakao sprintom u poslednjih 50 metara. U ovoj disciplini Srbija je osvojila dva odličja, pošto je Dušan Makević osvojio bronzu u vremenu 8:12.40. Ivana zlatni skok od 6.96 metara ostvarila je u trećoj seriji, mada je i posle prve bila najbolja. Tako još jednom pokazala da je bez premca na Balkanu i popravila je svoj rekord u dvorani za četiri centimetra. Druga je bila Grkinja Haido Aleksuli skokom od 6.49 metara, a treća Milena Mitkova iz Bugarske (6.32). Ivanina sjajna uvertira za Evropsko prvenstvo narednog vikenda…

“Prvi put ove godine trčim pun zalet i prilično sam zadovoljna kako je to sve izgledalo. Nisam se pripremala za ovo takmičenje, ali s obzirom na to da sam odradila par treninga na ovoj podlozi bilo mi je jasno kako sve to treba da izgleda “, rekla je Ivana posle nastupa.

Jedan od aduta Srbije za zlato, Asmir Kolašinac, odustao je od bacanja kugle, kako bi spremniji bio za  šampionat evrope koji mu je ipak važnije takmičenje. Na 60m Mihail Dudaš bio je najbolji u grupi A sa vremenom od 7.04, ali to nije dovoljno za medalju. Čekao se Aleksa Kijanović, međutim ni njegovih 6.92 nije bilo dovoljno. Zlato je osvojio Bugarin Denis Dimitrov (6.73), Hrvat Ivašković je bio drugi (6.79), a Rumun Rezmives treći (6.83). Zlatnim odličjem okitila se Amela Terzić u trci na 1.500 metara. Amela je ovu deonicu istrčala za 4.13.14 minuta. Srebro je osvojila Rumunka Florina Pierdevara (4.19.17), a bronzu Turkinja Emine Hatun Tuna (4.20.48). Srpski atletičar Nikola Bursać osvojio je bronzanu medalju u trci na 1.500 metara, dok je Goran Nava odustao. Bronzano odličje na 60m prepone uzela je Milica Emini s vremenom od 8.34 sekundi, koja je ujedno ostvarila i normu za EP 2017. Zlato je pripalo Elisaveti Persidou iz Grčke (8.10), a srebro Ivani Lončarek iz Hrvatske (8.16).

Srbija je uzela srebro u ženskoj štafeti s vremenom 3:47.34, zlato je pripalo Rumuniji, a bronza Bosni i Hercegovini. Ovo je ukupno osma medalja za našu zemlju. Poslednju medalju za našu repezentaciju osvojila je muška štafeta na 4*400m koja je zauzela treće mesto sa 3:18,10. Turska je prva sa vremenom 3:16.26, Rumunija druga 3:17.43.