CRVENOJ ZVEZDI KUP RADIVOJA KORAĆA

Last Updated: 20/02/2017Autor

KOŠARKA

Osvajač Pireus banka Kupa Radivoja Koraća 2017. je ekipa Crvene zvezde MTS, koja je u velikom finalu savladala Partizan NIS. Crveno-beli su posle izuzetno tvrdog starta meča u trećem minutu  poveli 8:2 posle trojke Gudurića uz dodatno slobodno bacanje. Međutim, Partizan je brzo uhvatio ritam i u osmom minutu posle dve trojke Andrića za seriju 13:2 poveo 19:14, a na kraju prve četvrtine bilo je 23:23. Više od četiri minuta druge deonice Zvezda je bila bez poena, što je tim iz Humske iskoristio da povede 28:23, ali je Simonović uzvratio trojkom za 26:28. Crveno-beli su ponovo poveli u 18. minutu posle poena Simonovića – 33:32, a na odmor otišla sa „plus dva“ – 36:34.

Drugo poluvreme počelo je u egalu, ekipe su se smenjivale u minimalnom vođstvu. Čvrste odbrane na obe strane, kreirale su neizvesnost. Bek Zvezde Čarls Dženkins, posle protesta zbog dosuđenog faula, dobio je tehničku grešku, ujedno i petu ličnu u 30. minutu. Nedugo zatim, Gordon je napravio faul u napadu, a pomoćni trener Partizana Čanak dobio je tehničku grešku. Na poslednju pauzu otišlo se pri vođstvu crveno-belih  posle neverovatne trojke Gudurića sa deset metara uz zvuk sirene – 52:47.

Četvrta četvrtina otvorena je trojkom Simonovića i poenima Tompsona za najvećih 57:47 za tim sa Malog Kalemegdana. Partizan je pokušavao da uhvati ritam, ali nije uspevao zahvaljujući raspoloženom Guduriću, koji je trojkom u 34. minutu povećao na 62:49. Uzvratio je trojkom Birčević, ali je Zvezda održavala dvocifrenu prednost. Ipak, crno-beli su trojkom Gordona smanjili na „minus sedam„ četiri i po minuta pre kraja – 64:57. Međutim, Zvezda se nije dala, a kada je Tomson zakucao na 2:46 pre kraja za 69:57 pitanje pobednika je bilo rešeno. Treba pomenuti i da je Partizan i u finalu bio oslabljen, jer su Marinković, Hečer i Koprivica, kao i trener Džikić, izostali zbog stomačnog virusa.

Posle finala, održana je svečana ceremonija dodele nagrada, medalja i pehara. Najbolji strelac finala bio je košarkaš Crvene zvezde Marko Simonović sa 18 poena, a priznanje mu je uručio Vojislav Lazarević, generalni direktor Pireus banke, naslovnog sponzora Kupa Radivoja Koraća 2017. Za najboljeg igrača finala proglašen je bek Zvezde Marko Gudurić, koji je sakupio 22 MVP indeksna poena, a nagradu mu je uručio Dejan Tomašević, generalni sekretar KSS. Uroš Parlić, predsednik RKSIS i Vojislav Lazarević, generalni direktor Pireus banke, podelili su srebrne medalje košarkašima Partizana. Zlatne medalje igračima Crvene zvezde uručili su predsednik KSS Predrag Danilović i generalni sekretar KSS Dejan Tomašević. Crveno-beli su dobili i pehar u trajno vlasništvo, koji im je uručio generalni direktor Pireus banke Vojislav Lazarević. Veliki prelazni pehar „Žućkovu levicu“ crveno-belima je dodelio predsednik KSS Predrag Danilović.

Dejan Radonjić, trener Crvene zvezde

– Čestitao bih, najpre, igračima na osvajanju još jednog trofeja i svima u klubu. Očekivali smo težak meč, derbi je uvek nešto što isprovocira da se, bez obzira na okolnosti, da i više iznad mogućnosti, iznad bola. U startu nismo bili odbrambeno dobri, ali kako je vreme odmicalo preuzimali smo kontrolu. Krajem treće i početkom četvrte deonice smo napravili rezultat i kontrolisali ga do kraja. Nije bilo kalkulacija, igralo se na zadnji atom snage i eto, na našu radost. Jako sam ponosan na momke šta smo sve izdržali, a meni je ovo najdraži kup do sada u Crvenoj zvezdi, pre svega zbog svih okolnosti. Hvala navijačima koji su bili izvanredni i pomogli nam da dođemo do trofeja.

Nenad Čanak, pomoćni trener Partizana

– Čestitam Zvezdi na trofeju i igračima Partizana na borbi, s obzirom na stanje u kom smo bili, bez dva ključna igrača, poluzdravi… Tri četvrtine smo igrali egal, krajem treće smo posle dve diskutabilne odluke i dve opravdano dosuđene tehničke greške primili četiri poena za tri sekunde i to je prelomilo meč. Nismo dobro odgovorili na Zvezdin pritisak, nismo uspeli da sklonimo Lazića sa lopte na odbrani pika… Sigurno se osetilo i odsustvo Hečera u organizaciji igre, ali svaka čast momcima. Pokazali smo da možemo da igramo sa Zvezdom i nadam se da će biti još utakmica za važne trofeje.