28 March, 2024
PočetnaVesti naslovna“CRVENO-BELI” SAČUVALI TROFEJ NA JADRANU

“CRVENO-BELI” SAČUVALI TROFEJ NA JADRANU

KOŠARKA

Regionalna košarka dobila je još jednu dinastiju. Trećom uzastopnom titulom u ABA ligi Crvena zvezda je stigla do drugog najdužeg šampionskog niza, iza Partizanovog koji je trajao od 2007. do 2011. U trećoj finalnoj utakmici sa Cedevitom u zagrebačkom “Domu sportova”, srpski je potvrdio neprikosnovenost u jadranskim vodama (71:66) i sa maksimalnih 3:0 u pobedama osvojio pehar i izborio četvrto vezano učešće u Evroligi. Vozili su se crveno-beli na rolerkosteru u prvom poluvremenu, čas se uspinjali do nivoa nekih od najboljih jadranskih izdanja u sezoni, pa potom padali praćeni besnom Radonjićevom reakcijom. Najbolji period imali su upravo posle jednog veoma glasnog tajm-auta svog trenera, tokom kojeg nije bilo potrebno ozvučenje da bi se čula pitanje “gde je odbrana”. Sasvim logično pitanje nakon šeste primljene trojke iz devet pokušaja domaćina.

Zvezdina reakcija bila je šampionska. Dženkins i Simonović sekli su nesigurna dodavanja rivala, kome je nedostajala igračka drskost povređenog Boutrajta. Nedostajala je i našem timu stabilnost koju donosi Jović, ali je Radonjić tokom dugog odsustva prvog plejmejkera uspeo nekako da presloži figure i umanji efekat velikog hendikepa. Jedna od ključnih figura u seriji 13-0 bio je Amerikanac Tompson, koji je u prethodnom periodu retko ustajao sa klupe. Nenametljivi centar načeo je i seriju početkom treće četvrtine, kojom su crveno-beli rastvorili samopouzdanje Cedevite i veru u preokret u finalnoj seriji oličenu najavnom sloganom pred treću utakmicu – sve je moguće. Da je regionalnim konkurentima nemoguće da se približe Zvezdi ove sezone objavio je Dženkins i Lazić, koji su trojkama utišali navijanje domaće publike i omogućili svojim malobrojnim pristalicama u “Domu sportova” da preuzmu navijačku palicu.

Dok su rutinski odrađivali posao u poslednjoj deonici, u kojoj je prednost prelazila granicu od 20 poena, sa tribina je odjekivala pesma “sve je gotovo, naša Zvezda prva ponovo”. Posle jadranske sezone u kojoj su imali samo dva poraza, jedan u ligaškom delu od Partizana i jedan u polufinalu plej-ofa od Budućnosti, crveno-beli su treću uzastopnu titulu dočekali kao nešto što se podrazumevalo. Nije bilo erupcije emocija na terenu, pozdravljali su se kao posle svake od prethodnih 29 pobeda u ABA ligi, a tek ih je razmrdao kapiten Mitrović dizanjem pobedničkog pehara. I taj način proslave deo je šampionskih navika koju su stekli u poslednje tri godine.

CEDEVITA: Džejms 9, Krušlin 5, Katić 12, Babić 7, Žganec 2, Musa 6, Bilan 4, Šurna 6, Begić 2, Tomas 8.

1. ZVEZDA: Volters 11 (5 sk, 3 as), Tompson 14 (4 sk), Dangubić 6, Mitrović 5, Lazić 8, Dobrić, Simonović 13 (5 sk), Rakićević, Dženkins 8 (8 as), Gudurić 4, Kuzmić 6, Bjelica 2.

Dženkins MVP

Beku Crvene zvezde Čarlsu Dženkinsu dodeljen je trofej namenjen najkorisnijem igraču (MVP) finalne serije plej-ofa ABA lige. Amerikanac sa srpskim pasošem bio je lider Radonjićevog tima u odsustvu povređenog Stefana Jovića, koji je bio uz ekipu u poslednjem meču ove jadranske sezone.

(Izvor, foto www.novosti.rs)