BEZ POBEDNIKA U VEČITOM DERBIJU

Last Updated: 24/09/2018Autor

FUDBAL

Igrao je Partizan, radovala se Zvezda. Utakmica svih utakmica srpskog fudbala, 158. po redu protekla je u znaku domaćina, ali se na sličan način kao i u prethodnom derbiju na ovom stadionu gost stigao do slađeg dela kolača. Partizan je poveo, stvarao šanse, pogodio prečku, propustio priliku da “ugura” loptu u mrežu preko Gomeša sa gol linije, a onda je peti sudija Nenad Đokić sa sigurnošću utvrdio ono što niko nije mogao posle šuta Boaćija i Zvezda je stigla do velikog boda – 1:1 (1:0).

Da derbi predstavlja mnogo više od trenutne forme, kvaliteta i stanja na tabeli večiti su pokazali već u uvodnim trenucima, a ta slika se “protegla” na celo prvo poluvreme. Rešeni da pokažu da nisu na margini fudbalskih zbivanja u Srbiji momci u crno-belim dresovima su krenuli da kidišu kao osice praktično od momenta kada je Danilo Grujić dao znak za početak utakmice.

Igralo se tek 25 sekundi, a Partizan je mogao da vodi posle klizanja Borjana u svom petercu. Marko Janković je zamalo zakasnio da tu nesmotrenost naplati ubacivanjem lopte u mrežu. Domaćin nije stigao do prednosti, ali jeste do “injekcije” samopouzdanja koja ga je do kraja prvog poluvremena stalno gurala napred, u čemu je prednjačio sveprisutni Janković. Upravo je on stvorio sebi priliku u sedmom minutu uzevši loptu Babiću, ali je u odlučujućem trenutku ostao bez snage i loptu poslao daleko od gola.

Crvena zvezda je očigledno ušuškana komfornom pozicijom u Evropi i solidnom prednošću na tabeli labavo ušla u utakmicu pa je Milojevićevim pulenima trebalo celih pet minuta da prvi put pipnu loptu na protivničkoj polovini. O nemoći Zvezde da se nametne na sredini terena dovoljno svedoči podatak da su za 45 minuta uspeli samo da dođu do bezopasnog šuta Čaušića visoko preko gola u 10. i mlakog šuta Rodića u okvir gola u 26.minutu.

Partizan je konstantnim pritiskom na svakom delu terena uspeo potpuno da obezglavi vezni red rivala i što je još važnije da bude konkretan na poslednjoj trećini terena. Zujalo je pred Borjanom posle šuteva Danila Pantića u 17. i Nemanje R.Miletića u 20.minutu, a ono što njima nije pošlo za nogom jeste Rikardu Gomešu. Igrao se 33.minut kada se Ričmond Boaći pojavio na za njega neprirodnoj poziciji, a reakcija prilikom pasa je bila još neprirodnija. Rikardo Gomeš je prihvatio poklon na 20-ak metara, povukao loptu par koraka, a onda pored zakasnelog Degeneka raspalio po njoj, pogodio desni ugao Borjanovog gola i potrčao koliko ga noge nose ka južnoj tribini.

Zvezda je pokušala da nametne autoritet u nastavku, delovala je značajno povezanije, međutim prva prava prilika viđena je u 52.minutu kada se posle fantastičnog šuta Danila Pantića sa 20-ak metara zatresla prečka iza leđa Milana Borjana. Rotacije Vladana Milojevića udarnog trija Marin-Ben-Simić nisu zbunile Partizanovu odbranu, pa su Miletići, Valjente i Marković i u nastavku meča uvek bili brži, za korak ispred i čvršći u duelima od Zvezdinih ofanzivaca.

I onda kada je delovalo da domaćin može da uvede utakmicu u mirnu fazu izjednačenje uz mnogo kontroverzi. Boaći je posle kornera u 73. minutu šutirao glavom Stojković se izvio koliko je dug i sa linije izbacio loptu u polje. Trenutak nedoumice, asistencija petog arbitra Nenada Đokića i priznat gol Crvene zvezde, iako čak ni posle nekoliko odgledanih snimaka niko nije smeo da stavi ruku “u vatru” da li je lopta prešla gol liniju ili nije. Jasno je posle svega viđenog da mnogo više razloga za žal zbog podele plena imaju fudbaleri Partizana koji su pokazali da ne samo da nisu inferiorni u odnosu na Zvezdu, već i te kako imaju recept za najvećeg rivala.

PARTIZAN: Stojković 6,5 – N.R.Miletić 7, Marković 6,5, Valjente 7, N.G.Miletić 6,5 (od 88. Urošević -) – Zdjelar 6,5, Šćekić 7 – Janković 7,5 (od 82.Kosović -), Pantić 7,5, Zakarić 6,5 – Gomeš 7,5 (od 80.Nikolić -).

C.ZVEZDA: Borjan 6,5 – Stojković 6,5 , Degenek 6,5 , Babić 6, Rodić 6 (od 86. Gobeljić -) – Krstičić 6, Čaušić 5,5 (od 46. Jovančić 6) – Ben 6,5, Marin 7, Kafu 5,5(od 60. Simić 7)– Boaći 6,5.