29 March, 2024
PočetnaVesti naslovnaBEOGRAD SPREMAN ZA JUNIORSKO SVETSKO PRVENSTVO

BEOGRAD SPREMAN ZA JUNIORSKO SVETSKO PRVENSTVO

VATERPOLO

Sve je spremno za početak Svetskog prvenstva u vaterpolu za juniore kome će Beograd od 5. do 13. avgusta biti domaćin. Utakmice će se igrati na bazenu SC “Milan Gale Muškatirović”, a ulaznice će moći da se kupe na blagajni ovog Sportskog centra čija će cena za prepodnevni i popodnevni program iznositi po 200 dinara. U najavi ovog velikog događaja za Srbiju i naš glavni grad govorili su: Đani Lonci predsednik FINA tehničkog vaterpolo komiteta, zatim Darko Udovičić, direktor šampionata i Nemanja Marijan, generalni sekretar Vaterpolo saveza Srbije.

Đani Lonci, izneo je svoja očekivanja od ovog turnira, ali i Beograda kao domaćina šampionata:

– Hvala vam na podršci u značajnom momentu za naš sport. Posle Svetskog prvenstva u Budimpešti koje je nedavno završeno, moram da kažem da smo imali veliki uspeh. Mečeve je pratilo više od 10.000 ljudi dnevno. Ta brojka možda vama i nije nešto, jer smo prošle godine ovde na Evropskom prvenstvu imali 20.000 ljudi u veličanstvenoj Beogradskoj areni. Tada ste imali priliku da steknete sjajno iskustvo u organizaciji tako velikog takmičenja – rekao je Lonci i potom istakao svoje protivljenje promeni vaterpolo pravila:

-Pred nama je veliki zadatak, moramo poslati jasnu poruku svetu kako je vaterpolo divan i prelep sport, i da ne želimo da ga menjamo. Ovde smo da demonstriramo ono što je uloženo i žrtvovano, i treba da odbranimo ono najbolje što vaterpolo treba da ponudi. U ovoj borbi svi vaterpolisti treba da budu zajedno sa nama, jer nismo tu da branimo nešto, već želimo da naučimo sve šta je pravi vaterpolo.

Srbija polako uzima kontinuitet u organizaciji velikih vaterpolo takmičenja. Posle EP 2016. za seniore i ovogodišnjeg SP za juniore, tokom leta naša zemlja biće domaćin i EP za kadetkinje u Novom Sadu. Koliko je domaćnistvo ovako velikih takmčenja značajno za vaterpolo sport u Srbiji govorio je Nemanja Marijan, generalni sekretar Vaterpolo saveza Srbije:

– Za nas je svakako bitno što je SP za juniore u Beogradu. Deo strategije Vaterpolo saveza Srbije je da organizuje sva velika i bitna takmičenja, što na evropskom, tako i svetskom nivou, zarad što veće popularizacije našeg sporta i naše zemlje. Pokazali smo se kao dobri domaćini prošle godine na EP za seniore u Beogradu, ovo je logičan nastavak i verujem da će ovo i sledeće takmičenje, Evropsko prvenstvo za kadetkinje u Novom Sadu proći na najbolji mogući način. Hvala FINA na poverenju i što nije imala sumnje u nas, kao i gospodinu Đaniju Lonciju koji je podržao ideju da šampionat za juniore bude u Beogradu. Kandidaovali smo se i za SP za devojčice sledeće godine. Još jednom bih istakao veliku podršku FINA, što je pokazatelj koliko poverenje ima u organizacione sposobnosti VSS. Hvala i Darku Udovičiću i njegovom timu, koji su se već dokazali u organizacionom smislu i prošle godine, i nadam se da će tako nastaviti – rekao je Marijan.

Da u organizacionom smislu sve protekne u najboljem redu brigu će voditi Darko Udovičić sa timom ljudi koji iza sebe ima organizaciju seniorskog evropskog prvenstva u Beogradu 2016. godine koje je dobilo najviše moguće ocene.

– U ime VSS i svoje lično hoću da se zahvalim svima koji prate i podržavaju vaterpolo. Pred nama je devet uzbudljivh dana na bazenu Milan Gale Muškatirović, i verujem dda će svi ljubitelji sporta da budu na bazenu i da će uživati u vaterpolu. Bićemo spremni, malo nam vrućina ne ide na ruku, ali verujemo da će tribine biti pune za utakmice naše reprezentacije. Hvala svima na pomoći, i Ministarstvu omladine i sporta, i gradu Beogradu, kao i sponzorima i donatorima koji prate VSS u svemu što radi tokom niza godina. Iskoristio bih i ovu priliku da gospodinu Lonciju kao dobri domaćini čestitamo 79. rođendan, a sigurno je bar 50 posvetio vaterpolo sportu – rekao je Udovičić i potom izneo više pojedinosti vezanih za turnir:

– Imaćemo 72 utakmice, devet dana takmičenja, preliminarni deo traje pet dana, a po pet ekipa je podeljeno u četiri grupe. Prepodnevni program počinje ujutru u 9 i poslednji meč je u 13 časova, a popodne program kreće u 16.40, osim prvog dana zbog otvaranja u 16.30, dok Srbija i Argentina igraju u 18.10, a otvaranje je u 17.50. Karte se kupuju na bazenu, koštaju 200 dinara po seseiji, što znači za četiri utakmice u prepodnevnom ili poslepodnevnom terminu, kapacitet je 1.200 do 1.300 mesta. Nadamo se da će juniori Srbije, kao i seniorska reprezentacija, uspeti da napravi dobar rezultat, i uveren sam da stručni štab na čelu sa Vladom Vujasinovićem, kao i momci željno očekuju početak i da će napraviti dobar rezultat.

O glavnim konkrentima za najviši plasman Udovičić je rekao:

– Konkurencija je vrlo jaka, tu su Crna Gora, Hrvatska, Italija i Mađarska konkurentni za visok plasman, a SAD mogu da pomrse račune, ali prvaka sveta treba tražiti na ovom našem podneblju. Srbija ima tradijicu visokih rezultat u mlađim kategorijama, prošle godine je prva bila Hrvatska u Podgorici pošto je dobila Crnu Goru u finalu. Sve ekipe imaju dobre sastave, i mi i drugi imamo igrače i sa seniorskim stažom. Tribine će biti popunjene i selektorima sa SP u Budimpešti koji će pratiti dešavanja, jer se bliže i Olimpijske igre u Tokiju 2020, pa će gledati te momke koji će biti kandidati.

Siguran sam da naši momci jedva čekaju da igraju pred domaćom publikom i da će očekivanja biti sve veča kako takmičenje bude odmicalo. Možemo očekivati da će biti prvi u grupi a posle kroz razigravanje ćemo videti – zaključio je Udovičić.