ODBOJKAŠI NA FINALNOM TURNIRU SVETSKE LIGE

Last Updated: 17/06/2017Autor

ODBOJKA

Muška seniorska reprezentacija Srbije igraće 13. put na Finalnom turniru Svetske lige, 3. put uzastopno, pošto je u Kordobi zabeležila šestu pobedu u ovogodišnjem takmičenju, četvrtu uzastopnu. Srbija je rano jutros po našem vremenu, u meču 1. kola G grupa I divizije XXVIII Svetske lige 2018. u Kordobi, savladala Argentinu sa 3:2, po setovima 25:22, 19:25, 25:22, 28:30 i 15:12, posle 135 minuta igre. Utakmicu u dvorani Orfeo Superdom posmatralo je 7500 gledalaca, a sudili su Mohamad Šahmiri iz Irana i Nasr Šaban iz Egipta.

Srbija, aktuelni pobednik Svetske lige, izborila je plasman na Finalni turnir u Kuritibi dva kola pre kraja takmičenja po grupama. Savladali su puleni Nikole Grbića domaćina turnira, Argentinu u meču koji je mogao biti završen i posle četiri seta. Nije Srbija iskoristila dve meč lopte u četvrtom setu, ali je zato sve rešila u petom i do kraja će voditi borbu za što bolji plasman na ukupnoj tabeli.

Srbija je od starta meča vodila, ali je Argentina uvek uspevala da izjednači i vrati se u meč. Vodila je Srbija u završnici sa 16:14, a Argentina potom izjednačila na 20:20. Ponovo je Srbija stigla do dva poena prednosti – 22:20, a potom i tri – 24:21, a na kraju je bilo 25:22 za vođstvo od 1:0 u setovima.

U drugom setu je viđena slična slika kao u prvom. Srbija je vodila, 5:2, a Argentina zatim preokrenula na 9:8. Povela je ponovo Srbija sa 10:9, pa Argentina sa 13:11. Izjednačila je Srbija, a Argentinci zatim poveli sa 15:13, pa 18:14, 20:15 i 22:16, a set su dobili sa 25:19 i izjednačili na 1:1 u setovima.

Vodila je Srbija na početku trećeg seta sa 5:2, pa 8:5, a Argentina izjednačila na 11:11. Ponovo je Srbija stekla tri poena prednosti – 16:13, a zatim 18:15. Smanjila je Argentina na 18:17, a onda izjednačila na 20:20, kao u prvom setu. Serijom 3:0 Srbija stiže do nedostižnih 23:20, a na kraju je bilo 25:22 za prednost od 2:1 u setovima.

Izjednačena borba se vodila na početku četvrtog seta, da bi Srbija povela sa 7:5 i tu razliku održavala do sredine seta, kada su Argentinci izjednačili na 13:13, a zatim i poveli sa 15:14. Vodila je Argentina sa 19:16 i 21:18, a Srbija smanjila na 21:20, pa na 23:22, posle 23:21. Imali su Argentinci dve vezane set lopte – 24:22, ali je Srbija uspela da izjednači na 24:24. Nije Argentina iskoristila ni naredne dve set lopte, ukupno četiri, ali ni Srbija nije realizovala svoje dve meč lopte. Argentinici su na kraju iskoristili petu set loptu za konačnih 30:28 i izjednačenje na 2:2 u setovima.

Početak petog seta pripao je Srbiji, koja je povela sa 3:1, a zatim, posle 3:2, sjajnim servisima Uroša Kovačevića stigla do 7:2. Na promeni strana bilo je 8:4 za Srbiju, da bi posle 10:6 uporni i borbeni Argentinci smanjili na 10:9. Usledila je žestoka borba za svaki poen, da bi Srbija nakon 12:11, na servis motivisanog Uroša Kovačevića stigla do 14:11, a zatim iskoristila četvrtu meč loptu, drugu u petom setu za 15:12 i trijumf od 3:2.

Srbija će večeras (subota, 17. jun) u 2. kolu, igrati protiv Bugarske od 21.10 časova po našem vremenu, uz direktne prenose na RTS HD i TV Arena Sport 2 i snimak na RTS 2 (23.20). U poslednjem, 3. kolu, Srbija će igrati protiv Brazila u nedelju, 18. juna od 21.10 časova po našem vremenu, uz direktne prenose na RTS 2 i TV Arena Sport 2. Muška seniorska reprezentacija Srbije igra jubilarni, 20. put u Svetskoj ligi, a do sada je osvojila 9 medalja: 1 zlatnu (2016.), 5 srebrnih (2003, 2005, 2008, 2009. i 2015. ) i 3 bronzane medalje (2002, 2004. i 2010.). Seniori Srbije su do sada igrali 12 puta na Finalnim turnirima Svetske lige, a plasman na FT u Kuritibu je treći uzastopni.