PORAZ RUKOMETAŠA U ZADRU

Last Updated: 15/04/2019Autor

RUKOMET

Reprezentacija Srbije poražena je od Hrvatske (11:17) u četvrtom kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. Pred 6.500 gledalaca u Zadru, Orlovi su pružili solidan otpor favorizovanom domaćinu i uprkos porazu ostali u igri za plasman na kontinentalno takmičenje. O tome će odlučivati poslednja dva kola u junu, kada će srpski rukometaši igrati u Belgiji i dočekati Švajcarsku u Novom Sadu.

Dva vezana gola Miljana Pušice i Nemanje Ilića na startu meča doveli su „Orlove“ u početno vođstvo 0:2, ali je par vezani grešaka u napadu omogućilo domaćinu da preko rastrčanog Manuela Štrleka (četiri gola u seriji) ubrzo natera selektora Peruničića da uzme tajm-aut (4:2), već u sedmom minutu. Kvalitetniju igru u odbrani Hrvati su valorizovali vođstvom od pet golova (10:5) posle 16 minuta igre.  Desni bek Nikola Crnoglavac, uz pivotmena Živana Pešića najraspoloženiji u srpskom timu u prvom delu, vratio je „Orlove“ na 13:9 u 22. minutu, ali su hrvatska krila tlek i Božić-Pavletić do kraja poluvremena odvela svoj tim i do +7.

Golovima Marsenića i Vanje Ilića, Srbija je došla na 17:13 u 33. minutu kada je hrvatska klupa zatražila tajm-aut. Najbliže su „Orlovi“ prišli protivniku na -3 (18:15) u 38. minutu vođeni serijom odbrana Vladimira Cupare. Nošeni podrškom sa tribina, domaći rukometaši su uspeli da izdrže pritisak i vrate prednost na pet golova kako se i ušlo u poslednjih deset minuta (23:18.). Desni bek hrvatskog tima Jakov Vranković postigao je gol za 26:20 u 56. minutu, kada je pitanje pobednika bilo rešeno.

Selektor reprezentacije Srbije, Nenad Peruničić, bio je zadovoljan uprkos porazu u Zadru 27:23.

– Nebitno gde se nalazimo, moramo da igramo hrabro i sa karakterom. Večeras je bio ispit ovih momaka da vidimo gde se nalazimo. Pokazali su dosta, fali još uvek zrelosti, mnogo su se trošili u odbrani. Bilo je nekih pasova, izgubljenih lopti, ali u suštini sam zadovoljan. Drugo poluvreme smo bili konkurentni jednoj velikoj reprezentaciji. Ovaj meč je bilo odrastanje da shvate momci šta im još treba da bi bili u društvu reprezentacija kakva je Hrvatska. Ponosan sam na ove momke. Nisu odstupili kada su gubili sedam. To je karakter koji nije prvi put pokazan. Pokazali su i na SP, bez obzira koja je razlika, da postoji jedna linija od koje se ne odstupa, uvek imamo veru. Čestitke Hrvatskoj, pokazali su klasu, a čestitke i ponos za moje momke koji nisu podlegli žestokoj atmosferi i sjajnom protivniku. Idemo dalje, još jedna lekcija – rekao je Peruničić.

HRVATSKA: Duvnjak 4, Stepančić 1, Vida, Ivić pet odbrana – sedmerac, Karačić 2, Božić Pavletić 3, Štrlek 8(4), Musa, Mamić 3, Mandić 2(1), Jaganjac, Vranković 1, Šipić 1, Sršen, Šego dve odbrane, Bećiri 1.

SRBIJA:  Pušica 3, Vorkapić 1, Krsmančić, Crnoglavac 2, Pešić 3, N. Ilić 3(2), Mošić 2, V. Ilić 2, Nikolić, Kukić 1, Zelenović 3, Sretenović 2, Marsenić 1, Živković, Cupara 10 odbrana, dva sedmerca, Milosavljev.