Novo stručno predavanje koje je održano premijerno 9. jula 2024. godine

Last Updated: 08/08/2024AutorTags: ,

Priprema za budućnost: Sportski savez i tehnologije u sportu

Sonja Stamenović, profesor fizičke kulture, specijalista za internet tehnologije i master liderstva u obrazovanju.

U svojoj sportskoj karijeri je bila član seniorske ekipe Košarkaškog kluba “Partizan” koja je osvojila dva šampionata SFRJ i dva nacionalna kupa.

Sa strastvenom posvećenošću sportu i obrazovanju, provela je 17 godina u sistemu obrazovanja kao nastavnik fizičkog vaspitanja (7) i direktor osnovne škole (10 godina).

Poslednjih 13 godina radila je u Gradskoj opštini Zvezdara, kao samostalni savetnik na poslovima obrazovanja, omladine i sporta.

Kao akreditovani trener Nacionalne akademije za javnu upravu za oblasti društvene delatnosti i digitalna pismenost, i koautor i realizator brojnih akreditovanih seminara za nastavnike, ostvaruje svoju misiju osnaživanja zajednice kroz sport i obrazovanje.

Nauka je duboko zakoračila u svet sporta transformišući ga u svim oblastima. Od nosivih uređaja koji prate fizičke performanse, robota koji pomažu oporavak sportista, inovativnih rešenja za unapređenje sportske opreme i vežbališta, sve do sofisticiranih aplikacija za analizu podataka, tehnologija je postala neizostavni deo sportske delatnosti. Pruža neverovatne mogućnosti i unapređuje način na se trenira, takmiči, oporavlja, komunicira, donose odluke… Inovacione tehnologije poboljšavaju performanse sportista, pružajući dublji uvid u njihove sposobnosti i potencijale, smanjuju rizik od povreda i omogućavaju preciznije taktičke odluke.

Uvođenje veštačke inteligencije, virtuelne realnosti, nosivih tehnologija i analitike podataka donosi revoluciju u sport, čineći ga pristupačnijim, bezbednijim i efikasnijim.

Granski sportski savezi imaju značajnu ulogu u praćenju razvoja tehnologija u sportskoj grani, kreiranju kulture inovacija, podsticanju i pružanju podrške u primeni inovativnih tehnologija. Treba da budu lideri i mentori, da postojano istražuju i uče. Zato je važno da zaposleni vladaju digitalnim veštinama koje će obezbediti da sportski savezi ostvare ovu svoju ulogu.

Predavanje možete pogledati na našem youtube kanalu  OVDE.