19 March, 2024
PočetnaNajnovijeInternacionalno prvenstvo Beograda u streljaštvu – Dan 1

Internacionalno prvenstvo Beograda u streljaštvu – Dan 1

BEOGRAD, 11.decembar (SSS) – Srpski strelci su od moguće četiri osvojili tri zlatne medalje u seniorskoj konkurenciji prvog dana 46.internacionalnog prvenstva Beograda vazdušnim oružjem, koje je počelo u „Bel ekspo“ centru.

Kao i obično, Internacionalno prvenstvo je otvorenom Trofejom Beograda. Zlatne medalje Srbiji u seniorskoj konkurenciji su doneli Andrea Arsović puškom i dvoje strelaca pištoljem – Zorana Arunović i Damir Mikec, koji je izjednačio državni rekord kvalifikacija. Aleksandra Havran je bila najbolja juniorka puškom.

Andrea Arsović je do zlata vazdušnom puškom došla u izuzetno uzbudljivom finalu, punom preokreta. Naša olimpjka, mlada Mađarica Gita Bajoš i Marta Zeljković su se smenjivale u vođstvu. Pred poslednju seriju Arsovićeva i Bajoševa su bile izjednačene. Poslednjom dijabolom Arsovićeva je „ubila“ 10,4 kruga, Mađarica jedan manje i našoj takmičarki je pripalo zlato. U finalu su Srbiju predstavljale i Sanja Vukašinović (četvrto mesto) i juniorke Anja Knežević (šesto) i Aleksandra Havran (sedmo). Havranova je osvojila zlato, a Kneževićeva bronzu u juniorskoj konkurenciji.

Arsovićeva je bila najbolja i u kvalifikacijama, koje je završila sa 629,5 krugova.

-S obzirom da sam tek pre mesec dana, posle „Kupa predsednika“ u Vroclavu, treninge vazdušnom puškom stavila u prvi plan, vrlo sam zadovoljna ostvarenim. Uspela sam da u dobrom ritmu izdržim do kraja uzbudljivog finala. Internacionalno prvenstvo mi je jedno od najdražih takmičenja, svaka medalja mi mnogo znači i imala sam mnogo motiva da takmičenje završim u velikom stilu – kazala je Arsovićeva.

I finale pištoljem za dame je obilovalo preokretima i čestim promenama na vodećoj poziciji. Najbolju završnicu imala je Zorana Arunović i osvojila zlato ispred dve Grkinje, velikog iznenađenja Kristine Moski i svetske prvakinje Ane Korakaki.

Arunovićeva je u kvalifikacijama bila treća.

-Kvalifikacije sam loše počela, potom sredinom takmičenja uhvatila svoj ritam, ali završnica je pokazala da ima još prostora za napredak. Kad je o finalu reč, već razmišljam o novim pravilima koja na snagu stupaju 1.januara, pa mi rezultat i nije bio prioritet. Međutim, zlatna medalja mi je vrlo bitna jer ovaj turnir, na kome mogu da ugostim prijateljice i rivalke iz drugih zemalja, mi mnogo znači – kazala je Arunovićeva.

U poslednjoj disciplini dana, u gađanju vazdušnim pištoljem u muškoj konkurenciji nije bilo uzbuđenja u trci za prvo mesto. Damir Mikec je dominirao. Najpre je u kvalifikacijama ubedljivo osvojio prvo mesto sa 590 krugova i izjednačio državni rekord, koji već dugo deli sa Andrijom Zlatićem. Mikecovi rivali u finalu bila su četvorica Ukrajinaca i trojica bugarskih takmičara. Ali, ni jedan od njih nije bio ni blizu nivoa na kome je gađao olimpijski vicešampion. Mikec je pobedio sa 242,1 krugom, skoro tri više od drugoplasiranog Bugarina Samuila Donkova.

– Pre samo nedelju dana u Zagrebu sam sjajnim rezultatom nadmašio državni rekord finala, ali pred Trofej Beograda sam bio pomalo skeptičan kad je reč o rezultatu, s obzirom da sam još u fazi isprobavanja novog pištolja. Međutim, odlično sam krenuo u kvalifikacijama i tako izdržao do kraja i peti put u karijeri izjednačio državni rekord. Finale je bilo sasvim solidno, ali ipak današnje takmičenje je uvertira za najvažniji događaj, sutrašnju „Veliku nagradu Beograda“ – poručio je Mikec.

Vazdušnom puškom za muškarce dominirao je Mađar Ištvan Peni. U vrlo kvalitetnim kvalifikacijama pogodio je vrednih 632,5 krugova, a u finalu je trijumfovao sa 252,7, ili 0,1 manje od svetskog rekorda Kineza Hanonana Jua. Dvojica srpskih strelaca su gađali u finalu. Dejan Pešić  je zauzeo šesto, a Lazar Kovačević sedmo mesto. Kad je o juniorima reč, Marko Ivanović je osvojio srebro, a Dušan Stojadinović bronzu.